a

“Bir haftalık tatilde günübirlik turlar tercih edilebilir”

Bu yıl ilk kez Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim ve liselerde Kasım ayında uygulanmaya başlanan ara tatil 18 Kasım’da başladı. 25 Kasım’da bitecek tatil için aileler çocukları ile birlikte keyifli zaman geçirmek için tatil planları da yapmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Kasım ayı ve Nisan ayında 5 günlük olmak üzere ara tatil uygulamasını başlattı. 18 Kasım’da başlayan tatil için ise aileler kısa süreli tatil planı yapmaya başladı. Atmaca Turizm Doğa Sporları’nın işletme sahibi Eyüp Hacıoğlu ise tatil planı yapan Başkentlilere çeşitli önerilerde bulundu. Başkentlilere aileleri ile birlikte günübirlik sonbahar turları tercih edebileceklerini söyleyen Hacıoğlu, günübirlik turların hem daha az maliyetli olduğunu hem de vakit açısından sıkıntı yaşayanlar için iyi bir alternatif olabileceğini belirtti.

GÜNÜBİRLİK TATİL ÖNERİLERİ

İlk kez Kasım ayında ilköğretim ve liselerde başlatılan 1 haftalık tatilin turizmi kısmen de olsa canlandırabileceğini ifade eden Eyüp Hacıoğlu, Başkentlilere konaklamalı ve günübirlik tatil önerilerinde bulundu. Sonbaharın ve Kasım ayının vakit geçirmek için güzel bir mevsim olduğunu belirten Hacıoğlu, “Başkent gezilebilecek birçok yere mesafe olarak yakın bir şehir. Bu Ankara ve Ankara’da yaşayanlar için büyük avantaj. Okullar da bir haftalık tatile girmişken ve havalarda iyi gidiyorken aileler çocukları ile birlikte hem konaklamalı hem de günübirlik keyifli bir tatil geçirebilirler” dedi.

Günübirlik tatil önerilerini sıralayan Hacıoğlu şunları söyledi: “Yedigöller Kasım ayında muhteşem bir güzelliğe bürünüyor. Ankara’ya yakın olduğu için günübirlik gidip gelinebilecek yerlerden. Bununla birlikte Amasra, Kapadokya, Maşukiye Sapanca Gölü, Eskişehir de yine günübirlik gidip görülebilecek yerler. Eğer ki araç konusunda ailelerin sıkıntıları varsa günübirlik turlar düzenleyen firmalar ile irtibata geçebilirler. Fakat onlara bu konuda önerim sorun yaşamamaları için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) kayıtlı firmaları tercih etmeleri olacaktır.”

Konaklamalı turların da Başkentliler için iyi bir alternatif olabileceğini söyleyen Hacıoğlu, konaklamalı tatillere ilişkin ise şunları söyledi: “Dediğim gibi Başkent tatil yapılabilecek birçok yere yakınlığından dolayı avantajlı bir şehir. Eğer ki aileler çocukları ile birkaç günlüğüne konaklamalı olarak tatil yapmak istiyorlarsa bunun için Başkente yakın yerleri ve yine TÜRSAB’a bağlı çalışan firmalar aracılığı ile turları tercih edebilirler. Bunun için ise Kapadokya, Sinop, Hatay gibi şehirler turlar için tercih edilebilecek şehirlerarasında yer alıyor.”

ANKARA’DA ÇOCUKLAR İLE GİDİLEBİLECEK YERLER

Vakit bulamamak ya da ekonomik nedenler gibi konulardan dolayı tatil planı yapamayan aileler ise Ankara’da çocukları ile vakit geçirebilecekleri yerlerin arayışı içerisindeler. İşte ebeveynlerin Ankara’da çocuklarıyla birlikte çeşitli yerlerde keyifli vakit geçirebilecek yerlerin listesi:

1- Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir ailelerin çocukları ile vakit geçirebilecekleri yerler arasında yer alıyor. Aslanlı yol, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesi ve Kurtuluş Savaşı’ndan oluşan Anıtkabir, çocuklara Kurtuluş Savaşı’na ilişkin de bilgiler veriyor. Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı sahneler, Atatürk’ün birebir ölçüde yapılmış olan balmumu heykeli ve eşyaları çocuklar için eşsiz anı oluşturuyor.

2- Kuğulu Park

Başkent’te ailelerin çocukları ile birlikte vakit geçirebilecekleri yerler arasında bulunan Kuğulu Park, yeşil alanı, göleti, kuğuları ve kazları ile çocukları kendine çekebiliyor. Yazın ayrı, kışın ayrı bir güzellikle insanların karşısına çıkan Kuğulu Park da ailelerin çocukları ile birlikte vakit geçirebilecekleri yerler arasında bulunuyor.

3- Ankara Kalesi

Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Kale Mahallesi’nde bulunan Ankara Kalesi Başkentlilerin vakit geçirmek için en çok tercih ettikleri yerler arasında bulunuyor. Daracık sokaklarında yürümek, Kale’nin tarihi surlarından Başkenti izlemek çocuklar için keyifli olurken aynı zamanda yaşadıkları şehri de tanımalarına yardımcı oluyor.

4-Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Altındağ ilçesinde, eski Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han binalarında hizmet veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1997 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek Yılın Müzesi unvanını elde etmiş bir müze. Kendi özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini Paleolitik çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergiliyor. Eğitici mekanlar arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, aileler tarafından çocukları ile birlikte ziyaret edebilecekleri mekanlar arasında bulunuyor.

Giriş ücretinin yetişkinler için 30 TL, öğrenciler için 15 TL olduğu Anadolu Medeniyetleri Müzesi haftanın her günü ziyarete açıkken ziyaret saatleri ise 8.30 ila 18.15 arasında mümkün olabiliyor.

5-Rahmi Koç Müzesi

Altındağ ilçesinde yer alan Rahmi Koç Müzesi, Ankara’da çocuklarla gezilebilecek yerler arasında bulunuyor. Eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkide yer alan Rahmi Koç Müzesi’nde maket oyuncaklardan eski bilimsel araç gereçlere, daktilolardan bilgisayarlara, traktörlerden eski bisikletlere birçok nostaljik öğe bulunuyor. Başkent’in ilk sanayi müzesi olan Rahmi Koç Müzesi, Başkent’te çocuklarla birlikte en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

Müzede yetişkin giriş ücreti 10 TL iken, öğrenci giriş ücreti ise 5 TL

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nin ziyaret saatleri ise şöyle,

Açık Olduğu Günler

Salı – Çarşamba – Perşembe – Cuma
10.00 – 17.00

Cumartesi – Pazar
10.00 – 18.00 ( 1 Ekim – 31 Mart arası)
10.00 – 19.00 ( 1 Nisan – 30 Eylül arası)

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

“HPV’DE EN ÇOK 17-33 YAŞ GRUBU RİSK ALTINDA”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.