Bir devlet operasyonu: 19 Mayıs

Murat BARDAKÇI Turkuvaz Kitap yayınlarından çıkardığı kitabın adı: Bir Devlet Operasyonu 19 Mayıs. Allah razı olsun. Tarihi bize sevdiren, merak uyandıran isim. Tarih artık herkesin ilgi alanı. Son eseri yine çok ilgi görecek. Alimler ile popülistler arasında bir katman oluşturuyor. Ortalama insan olarak buna ihtiyacımız var.

27 Nisan 1909 tarihinde II.Abdülhamid hallinden 29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilanına kadar 14,5 yıl aslında bir fetret devri. Hanedanlar dönemi tüm dünyada sona eriyordu. Parlamenter sistemler dönemi başlıyordu.

1911 Trablusgarp, 1912 Balkan, I.Dünya Savaşı ile yıkılan bir devlet, yangın yeri topraklar, yaşama umudu kalmamış millet ve parçalanmış bir vatan söz konusu idi.

19 Mayıs 1919 bu toprakları yeniden vatan yapmak, millete yeniden bağımsızlığı kazandırmak için önemli bir adımdır. Biz bir büyük devlet, önemli bir coğrafya, heybetli bir tarihe sahip olduğumuzu anlamak zorundayız. Bugüne kadar küçük kafalar kişileri konuştu. Vahdettin, Atatürk, Enver vb. Orta kafalar olayları konuştu. Devrimler doğruydu, hatalıydı misali. Vizyon ve misyon sahibi olanlar velhasıl büyük zekalar sistemi konuşur.

Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti birbirinin devamıdır. Selçuk, Osman, Cumhur bir ailenin üç kuşağını oluşturur. Aileden alınan bilgi ve tecrübe ve de görgümün önemi çok önemli. Devlet bu açıdan zengin birikime sahip. Yeter ki bu mirastan faydalanmayı bilsin. Bir mirasyedi gibi elindekileri har vurup harman savdırmasın.

Tarih eğitimi ülkemizde yeniden ele alınmalı. Birçok disiplini içinde barındıran ve özel seçilmiş kişilere verilen tarih bilimi lisans eğitimi yapılmalı. Spesifik alanlarda mastır ve doktora konuları seçilmeli. Bu çok renkli birikim iyi değerlendirilmeli. Edebiyat fakülteleri tarih bölümlerine çok sınırlı kontenjan ile seçkin öğrenci alınmalı. En az bir yabancı dil bilen ve Osmanlıca seviyesi tam öğrenciler gelmeli. Halil İNALCIK hoca tarih bilimi için 3 batı dili sırpça,yunanca, bulgarca 3 doğu dili farsça, arapça, ermenice bilmeli diyor. Eskiden bu dillere komşu lisanı diyordun. Bugün içinde öyle, yeter ki vizyonumuz bu aşamaya gelsin. Lise tarih dersleri ve özellikle sosyal bilimler tarih dersleri bilgi ve yorumdan ziyade merak uyandıran ve araştırmaya yönelten şekilde olmalı. TÜBİTAK tarih bilimi ödülleri araştırmaya daha önem veren anlayışa sahip olmalı. TTK Türk Tarih Kurumu Ali BİRİNCİ dönemi benzeri araştırmaya önem veren yapıda olmalı. Bu eserlerinide merkezi satış yerlerinde ve fuarlarda satabilmeli.

Tarih öğretmenliği yeniden ele alınmalı. Coğrafya ve tarih hocaları birlikte harekete geçmeli. Biz henüz jeo strateji meselesini halletmek için bunun elzem olduğunu bilmiyoruz. Tarih pozitif bilimler ile ortak iş tutmalı. Teoloji ile tarih eğitimi buluşturulmalı. Cami milli eğitim işbirliği bu sayede kurulmalı. Seçmeli dini dersler hafta sonu camilerde verilmeli.

Genelkurmay başkanlığı edebiyat fakültesi tarih bölümleri ile irtibata geçmeli. Tüm arşiv ve dokümanlar yeniden elden geçirilmeli. Askeri müzeler ve kamu müzeleri birlikte hareket etmeli. Nasıl askeri yargı sivil yargı ile birleştirildi ise müzecilik içinde bu yapılmalı. Müze güvenlik birimi uzmanlaştırılmış şekilde düzenlenmeli. Vakıf ve özel sektör bu konuda bilinç kazandırılmalı. Hedefimiz yaşayan müzelerin sayısını artırmalıyız.

Günlük gazeteler tarih sayfaları yapıyor, tarih dergileri çıkıyor, tarih alanında çok farklı konularda sayısız yayın çıkıyor. Televizyon ve radyo bu konuda programlar yapıyor. Popüler alanda ve sohbet konularında tarih yer buluyor.

Tarihi taraf tutarak ele alamayız. Hedefimizi bilgi sahibi olmak üzere ele almalıyız. Tarih bilimi alanında çok donanımlı uzman yetiştirmeliyiz. Kendi coğrafyamız başta tüm dünyadan tarih bilim adamları ile birlikte olmalı ve genç isimler yetiştirmeliyiz. Öğünmek ve aşağılamak için tarih yapılmaz. Ayrıca dönemin şartları ve karşılaştırmalı değerlendirme çok önemli.

Ayrıca tarihi kahramanları başta okul çantaları, animasyonlar vb. alanlarda kullanılmalı. Bir eşantiyon ve oyuncak endüstrisi aracı olarak ele alınabilmeli. Bu bizim ihmal ettiğimiz bir konu.

Atlantis peşinde koştuk Adakale ne ola ki. Er Rayn kurtarılır, Hasan Onbaşı Mescidi Aksa üzerinde unutulur. Hayalî gavur kahramanlara tapılır, gerçek yiğitlerimiz liman hamallığı yapar. Zenci Musa misali.

NOT

Çalışmadan, araştırmadan, okumadan tarih bilinmez. Tarihini bilmeyen mevsimlerin oyuncağı olur. Kitap, belge, eşya ne varsa iyi değerlendirilmeli. Tarih kulüpleri ve araştırma ekipleri kurulmalı. Örneğin her Gelibolu insanı Çanakkale Savaşının bir parçası olmalı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.857.616

VAKA

53.367.302

İYİLEŞME

2.074.618

ÖLÜM

43.490.314

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.