Bir bardak kahve

Doğayı korumak için hepimizin elinden geleni yapması gerekiyor. Ufak ufak da olsa yaptığımız şeyler bize çok büyük bir şekilde geri dönebilir çünkü… Doğa her koşulda, bizim ona yaptıklarımıza rağmen bizi üzerinde büyük bir çabayla yaşatmaya çalışıyor. Plastik kullanımının azaltılması, su tüketiminin idareli bir şekilde yapılması gibi kendi evimizde bile yapabileceğimiz şeyler büyük farklar ortaya çıkarabilir. Çoğu insan bu konuda sorumsuz davranıyor. Ama bir kişi bir kişidir diyerek bu oranları artırmamız mümkün.

Küresel ısınma, doğal kaynakların dikkatli kullanımı gibi konularda artık dünya çapında çalışmalar yapılıyor. Durumun ciddiyetinin her ne kadar farkında olmasak da gerçekler maalesef ki ortada. Bununla çok acı bir şekilde yüzleşeceğiz, eninde sonunda yüzleşeceğiz. Umarız çok geç olmadan durumun ciddiyetini anlarız.

Örneğin dışarıya çıktığımızda, bir mekana gittiğimizde oranın imkanlarını sonuna kadar kullanıyoruz. Tuvalette suyu açık bırakanlar, peçeteleri har vurup har savuranlar, plastik kullanımı gırla devam ediyor. Bizim değil, bizim cebimizde gitmiyor nasıl olsa diye düşünüyoruz ama canımızdan gidiyor aslında. Bu tip ufak hareketler gün gelecek hepimizin karına olacak farkında değiliz.

Bu konu ile ilgili Birleşmiş Milletler Enformasyon Merkezi ile Arabica Coffee House Yıldız Kule arasında bir çalışma yapıldı. Türkiye’de kahve tüketimi yüksek bir oranda. Son dönemde kahvecilere olan yoğun ilginin herkes farkında. Kahvecilerde genellikle karton bardaklar, plastik kapaklar kullanılıyor. Arabica da bu tüketimi azaltmak için cam bardakla, ya da termosunuzla aldığınız kahvelere indirim uyguluyor. Yani karton bardak kullanmayarak hem cebinizden, hem de doğaya yapılan zararlardan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Bir kişinin her gün kahve içtiğini düşünürsek bir kahveciden aldığı karton bardak sayısı yılda 365 tane ediyor. Binlerce kişinin kahve içtiğini hesap ettiğimizde bu sayısı kaçlara çıkıyor siz düşünün. Arabica Yıldız Kule Şubesi’ni bu çalışmasından ötürü kutluyoruz. Büyük küçük demeden herkesin böyle atılımlar yapması dileğiyle…

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

14.01.2020

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
205.758

VAKA

180.680

İYİLEŞME

5.225

ÖLÜM

25.078

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
11.449.707

VAKA

6.179.006

İYİLEŞME

534.267

ÖLÜM

5.270.701

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.