a

Bilim adamlarından göbek bağı uyarısı!

Yeni doğan bebeğin göbek bağının kesilmesi geciktirildiğinde, 6 aya kadar demir eksikliğinin önüne geçilebildiği ortaya kondu. Göbek bağının en az 3 dakika beklendikten sonra kesilmesi bebeğin demir eksikliği yaşaması engellenebiliyor.
Anemi, dünya çapında 5 yaşından küçük çocukların yüzde 40’ından fazlasını vuruyor. Zihinsel ve fiziksel performansı düşüren aneminin, büyüme ve gelişim üzerinde de uzun vadeli olumsuz etkileri oluyor. Çocukların yaklaşık yarısında, anemi hastalığının nedeninin demir eksikliği olduğu biliniyor. İsveç Uppsala Üniversitesi araştırmacıları tarafından Nepal’de yapılan bir araştırmada, yeni doğan bebeğin göbek bağının kesilmesi geciktirildiğinde, 6 aya kadar demir eksikliğinin önüne geçilebildiği ortaya kondu.

3 DAKİKA GECİKME 2 LİTRE KANA EŞ DEĞER

Doğum sırasında, bebeğin kanının ortalama üçte biri plasentada bulunur. Eğer göbek bağının kesilmesi çabucak yapılırsa, bu önemli miktarda kan plasentada kalıp çöpe gider. Fakat eğer kesme işlemi en az üç dakika sonraya bırakılırsa (ki bu süreyi bebek yabancı eller tarafından giydirilmeye çalışılarak değil, annesinin vücut sıcaklığını tensel temas ile alarak geçirmesi), plasentadaki kanın büyük bölümü çocuğa aktarılıyor. Böylece bebek, yaklaşık yarım bardak kadar fazladan kan ile yaşama başlayabilir, ki bu da bir yetişkin için 2 litre kanın önemine eşdeğerdir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ “1 DAKİKA” DİYOR

Şu anda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen göbek bağı klempleme zamanı olarak en az 1 dakika olarak verilirken, Amerikan Kadın-Doğum Koleji (ACOG) ise alt sınır olarak 30-60 saniyeyi salık veriyor. Ancak yapılan bu çalışmadan sonra, uygulamanın zamanlamasının oynadığı kritik rol düşünülerek, doğumhane ekiplerinin derhal bilgilendirilmesi gerekiyor. Hatta belki de “Lotus Doğum” olarak adlandırılan ve göbek bağına hiç dokunmadan, bebeği plasenta ile birlikte tutarak, kendiliğinden ayrılmalarını bekleme yöntemi yaygınlaştırılabilir.
Nepal’deki 1 yaşın altındaki çocukların yaklaşık yüzde 70’inde anemi görülüyor. Araştırmacılar, Katmandu’da bulunan büyük bir doğum hastanesinde doğan çocuklardan rastgele seçtikleri 540 bebeğin, göbek bağı kesilme zamanlarını erken (1 dakikadan önce) ve geç (3 dakikadan sonra) olarak kaydetti. Daha sonra bu çocuklar 8 ve 12 aylık olduklarında kan örneklerine bakıldı. Buna göre anemi (hemoglobin) ve demir eksikliği (ferritin) değerlendirmesi yapıldı.

GECİKMELİ KESİM SONRASI BEBEKLERDE DEMİR ORANINDAKİ ARTIŞ RAPOR EDİLDİ

Aynı ekip, daha önce İsveç’te yaptıkları bir çalışmada, gecikmeli göbek bağı kesme uygulamasına geçilmesinin ardından, 4 aylık bebeklerin vücudundaki demir oranında artış raporlamıştı. Demir eksikliği bulunan çocuk sayısının ise yüzde 90 oranında düştüğünü saptamıştı: yüzde 5,7’den yüzde 0,6’ya gerilemişti. Ayrıca 4 yaşına geldiklerinde yapılan incelemede, çocukların genel zekalarında ve gelişimlerinde göbek bağı kesme zamanına bağlı bir fark olmamakla birlikte, gecikmeli mandallama yapılanların hareket kabiliyetlerinin ve sosyal becerilerinin daha üstün olduğu görülmüştü.
Güçlü ANADOLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elmadağ Belediyesi yönetimi gözden geçirdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.