a

Beyaz kelebekler 

Beyaz Kelebekler, Türk pop müzik grubu. Topluluğun aktif müzik yaşantısı 1963'ten 1980'e kadar sürmüştür. Kabataş Lisesi'nde okuyan 5 genç müzisyen tarafından kurulmuştur. Turgut Akyüz'ün katılımıyla profesyonel hayata geçip ünlenmeye başlamıştır.

Beyaz Kelebekler, Türk pop müzik grubu. Topluluğun aktif müzik yaşantısı 1963’ten 1980’e kadar sürmüştür. Kabataş Lisesi’nde okuyan 5 genç müzisyen tarafından kurulmuştur. Turgut Akyüz’ün katılımıyla profesyonel hayata geçip ünlenmeye başlamıştır. Grup 19 Ocak 1970 yılında Adapazarı’na bir konser için giderken trafik kazası geçirir Behzat Kutlubağ, Altan Eke ve Rıfat Eke’yi kaybeder. Bu olaydan sonra dağılma noktasına gelen grup çevreden gelen ısrarı üzerine bu kararından döner.

70’li yılların ünlü gruplarından olan Beyaz Kelebekler bu dönem pek çok Avrupa ülkesinde konser verdi. Grup 1980 İzmir Fuarı sonrasından kariyerini noktalar. Sen Gidince Bak Neler Oldu, Neler Oluyor Hayatta, Bütün Aşklar Tatlı başlar, Ateş Böceği grubun önemli çalışmalarıdır.

Beyaz Kelebekler’in cenaze törenine ilgi çok büyük oldu. Şişli Camii’nin avlusu tamamen dolmuştu. İğne atılsa, düşecek yer kalmamıştı koskoca avluda. Üç musalla taşı, üç tabut, üç imam..Geride kalan Beyaz Kelebekler’den beşi tabutlara kapanmışlar. Sarsıla sarsıla ağlıyorlardı. Menejerleri Turgut Akyüz’ün gözleri kan çanağı gibi. Yüzü sapsarı. Başını sallayıp duruyor. Dudakları kıpırdıyor, ama ne söylediği pek anlaşılmıyor. Bülent Ortaç, kazadan kurtulanlardan. Ayağının kütük gibi şiş olmasına rağmen, koltuk değneklerine dayana dayana son vazifesini yapmak için camiye gelmiş. Küçük darbukacı Ercüment Ateş (ölen Behzat’ın teyzesinin çocuğu) kelimenin tam anlamıyla perişan bir halde.

Ağlayanlar yalnız Beyaz Kelebekler değil. Bütün İstanbul göz yaşı döküyor. İstanbul’un en uzak semtlerinden, Küçükçekmece’den, Soğuksu’dan, Kartal’dan, Pendik’ten, yakın illerden, Tekirdağ’dan, İzmit’ten, Adapazarı’ndan, Çatalca’dan, Çorlu’dan gelenler var. Otobüsler, minibüsler, otomobiller tutmuşlar, Şişli Camii’ni, Şişli Meydanı’nı doldurmuşlar.

Dudaklarında genellikle dört kelime dolaşıyor: ”Yazık oldu” ve ”Kara yazı…” Cenaze törenine gelenler  arasında müzik dünyamızın şöhretleri de var. Gelemeyenler çelenk göndermiş. Berkant, Ateş Böcekleri, ölen arkadaşlarının resimlerini taşıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yurtdışı eğitimi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.