BEŞ AY ARAYLA İKİ KEZ KORONAYI YENDİ

Başkent Ankara’da yaşayan Sezai Arslan, yeni tip korona virüsü (COVID 19) tam ikinci kez yenerek sağlığına kavuştu. . Korona virüse yakalandığı tarihten tam beş buçuk ay sonra yeniden virüsü kapan Arslan “ İkinci sefer korona virüse yakalandığımda herhangi bir semptom oluşmadı, hastalığı aile ziyaretinden sonra kaptım buradan herkesi daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum” şeklinde konuştu.
Ankara’da yeni tip korona virüsü  yenen Sezai Arslan(40), 2 kez yakalandığı Kovid-19’u yenerek virüse karşı verdiği mücadeleyi ve yaşadıklarını gazetemiz okurlarına aktardı. Arslan, hastalığı atlatmada fiziken olduğu kadar moral ve motivasyonun da çok önemli olduğunu vurguladı.
“AİLECE KORONA VİRÜSE YAKALANDIK”
Arslan: Bundan tam iki ay önce ikinci sefer korona virüse yakalandım. Korona virüse yakalandığım tarihten tam beş buçuk ay sonra ikinci kez COVİD-19’la savaştım. Hastalığı kapma sürecim ise şöyle gerçekleşti annem ziyaretimize gelmişti kayınvalidem ve kayınpederimde de gribal bir hastalık söz konusuydu. Birkaç gün geçtikten sonra annemin eklem ağrıları başladı ve durumdan şüphelenerek vakit kaybetmeden hemen test yaptırmaya gittik. Test sonucumuz pozitif çıktı. Kısaca aile boyu korona virüse yakalandık..
“ HASTALIK BU SEFER HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEDİ”
İkinci sefer korona virüse yakalandığında hastalığın kendisinde hiçbir semptom göstermediğini kaydeden Sezai Arslan, şunları kaydetti:
“Aslında Sağlık Bakanlığı’nın da üstüne basa basa söylediği gibi hastalığın kimde ve nerede olacağı bilinmiyor. Aramızda taşıyıcı olan insanlar kendilerinde hastalığın olduğunun farkına varamayarak doğal olarak etrafındakilere de bulaştırabiliyor. Bu yüzden son derece dikkatli olmalı, kurallara harfiyen riayet etmeliyiz.


“EVDE DÜZENLİ OLARAK İLAÇLARIMIZI KULLANDIM”
“İkinci sefer pek bir semptom yaşamadım ama annemin ağrıları fazlaydı aynı benim hastalığa İlk yakalandığımda ki gibi ağrıları vardı ilk sefer korona virüse yakalandığımda benim de sadece sırtımda bir ağrıyla başladı. Sırtımdaki ağrı ilerleyince özel bir hastaneye gittim ve kan verdim. Daha sonra kan ve  röntgen sonuçlarım normal çıktı. Açıkçası basit bir sırt ağrısı olarak düşündüm. Üzerinden dört beş gün geçtikten sonra tekrar şikayetim üzerine aynı özel hastaneye gittim çünkü sırtımdaki ağrı dayanılmaz bir hal almıştı. Ağrı kesici ve kas gevşetici verildi. Ağrılarım belki ilaçla dindi ama ertesi günlerde ateşim 38.5’a çıkınca ilk defa o zaman korona virüse yakalanmış olabileceğimi düşündüm ve hemen Ankara Şehir Hastanesi’ne gidip gerekli tahlilleri yaptırdım. Tahliller neticesinde Covid- 19 olduğum anlaşıldı. Daha sonra Ankara Şehir Hastanesine yatışım gerçekleşti. Doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve diğer sağlık çalışanlarımızın ilgisi, yaklaşımı, uygulanan tedavi yöntemi sayesinde ilk korona virüsü de rahat atlattım. Odamda tek kişi kalıyordum, dışarıya hiç çıkmadım zaten o süreçte odandan dışarıya dahi çıkamıyorsun koridora dahil.. Fakat ikinci sefer korona virüse yakalandığımda ben dahil evdeki diğer bireylerde evde izole oldu, hastane yatışımız olmadı. Evde düzenli olarak ilaçlarımızı kullandık. Beslenmemize özen gösterdik bol bol su tükettik.”


HASTALIKLA MÜCADELEDE PSİKOLOJİYİ GÜÇLÜ TUTMAK SON DERECE ÖNEMLİ
Hastalığı atlatmada fiziken olduğu kadar moral ve motivasyonun da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Sezai Arslan, “ Sadece hastalık anlamında değil moral ve motivasyonun insanın her alanında olması gerektiğini düşünenlerdenim. Hastalığa aynı grip gibi yaklaştım panik yapmamaya bilhassa özen gösterdim çünkü biliyorum ki panik koronadan daha tehlikeli.” ifadesini kullandı.
“HASTALIĞA İKİ KEZ EVİMDE YAKALANDIM, DIŞARIYA ÇIKANLAR ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMALI”
Son olarak gazetemiz okurlarına mesajını ileten Sezai Arslan, şunları dile getirdi: 
“Korona virüse tam iki kez evde olduğum zamanlarda yakalandım. Yani evde dahi olsanız hastalık gelip sizi bir şekilde bulabiliyor bu yüzden dışarıda daha fazla dikkatli olunmalı. Özellikle sosyal mesafeye dikkat edilmeli. Sadece sosyal mesafeyi uygulamak yetmez maske ve hijyen kurallarına da harfi harfiyen uyulmalı.”
(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Merkez Bankası’nda görev devir teslim töreni gerçekleşti

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.838.150

VAKA

40.248.672

İYİLEŞME

1.461.249

ÖLÜM

22.589.478

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.