Benim maskem seni korur, senin masken beni

Normalleşme adımlarını attığımız bu günlerde aklımızdan çıkarmamamız gereken tek şey hijyen kurallarını ve sosyal mesafeyi bir yaşam biçimi haline getirmek. Dışarıda çoğu insanın kurallara yeteri kadar uymadığı sosyal mesafeye dikkat etmediği kanaatindeyim.

Normalleşme adımlarını attığımız bu günlerde aklımızdan çıkarmamamız gereken tek şey hijyen kurallarını ve sosyal mesafeyi bir yaşam biçimi haline getirmek. Dışarıda çoğu insanın kurallara yeteri kadar uymadığı sosyal mesafeye dikkat etmediği kanaatindeyim. Maskeler ya çenede ya kolda ya da takılı olsa dahi burun kapalı değil. Bunun yanı sıra kurallara çok iyi uyan, sosyal mesafeye dikkat eden, hijyen kurallarını adeta bir yaşam biçimi haline getiren vatandaşlarımız da var. Geçenlerde çok güzel bir sözle karşılaştım kulağa küpe etmekte fayda var benim maskem seni korur, senin masken beni . Lütfen hem kendimiz, hem sevdiklerimiz hem de toplum adına kurallara uyalım.
Ben hatırlatma olma açısından Sağlık Bakanlığı’nın pandeminin başlarında sitesinde yayımladığı koronavirüsten korunma yollarını tekrardan siz okurlarımla paylaşacağım:
“Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;
El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.”

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.