Benim gayem…

‘’Allah bizi sadece yemek, içmek için, bu dünyanın güzelliklerini sömürmek, dahası dünyaya kötülük etmek için yaratmış olamaz. Hepimizin bir varoluş amacı vardır. Kimimiz insanlığa faydası olacak işler yapmaya çalışırız, kimimiz bir çocuğa umut oluruz, kimimiz ise bizden sonraki nesillere yol gösterecek eserler bırakırız. Ama illa ki bir şeyler yaparız, günlerimiz sadece nefes alıp, anın tadını çıkarmak olmamalıdır. ‘’ demiş Sabahattin Ali bir romanında.  Sadece anın tadını çıkararak yaşamak kendine müslümanlık değil de nedir?

Mesleğim gereği bir sürü insanla tanışıyorum kiminin bir derdi kiminin bir amacı kimininse bir cevabı oluyor. Bazen çoğu zaman oturup benim neden aklıma gelmedi diye düşünüyorum. İlla bir vakıf veya dernek kurmaya gerek yok kitap ve giyecek yardımında bulunmak, sokak hayvanlarına bir kap su bir kap mama koymak, solmuş bir çiçeği bir ağacı yeniden toprağa kazandırmak, mutsuz birinin o an için tebessüm sebebi olmak, güler yüzlü olmak hepsi birer amaç.. Gözlerine mutluluk aşılayan bir amacın etrafında dönecek gücü veren ,inancını daima taze ve diri  tutan bir gaye olmalı yani.. Kimseyi mutlu edecek özel bir çabaya ihtiyaç duymayacak kadar.

Şunu iyi biliyorum mutluluk kendini tanımaktan geçiyor. Bu aralar 11 yıldır aynı evi paylaştığım, birlikte büyüdüğüm, bazen aynı yemeği bile kardeş payı yaparmışçasına paylaştığım, çocukluğumu, anılarımı o minik suratına baktığımda anımsadığım kedim rahatsız. Şimdilerde kronik böbrek yetmezliği için özel bir ilaç kullanıyoruz. O düzeldikçe, toparlandıkça, iyi oldukça benim kanadım kolum tekrar havalanıyor . Hayvan deyip geçmeyin, hastalığı, sıkıntısı, ağrısı, sızısı yüzüne yansıyor. Onu iyi edebilmekte bir amaç benim için. Ben galiba başkalarını iyileştirerek iyileşiyorum..

 İnsanın hayatı boyunca peşinden gideceği bir doğrusu, doğrusunu savunacağı bir yolu, seçeneği olmalı. ‘İnsan, hiçbir şeye karşı ilgisi, hiçbir şeyden umudu kalmayınca hayatın her gün değişmeyen tekrarı altında ezilir gibi olur’ Bu yüzden hep çıkış yolu ararım kendime. Bir şey yapayım faydalı olsun ama faydası kadar da beni mutlu etsin. Bu soruyu aramak bile bir amaç işte benim için. Geçenlerde bir söze rastladım, ‘’Yoldaşın varsa yol yorsa da güzeldir’’ diyordu. Bu yoldaş, bir ağaç olabilir, bir sokak hayvanı olabilir, anneniz babanız veya sevdiğiniz biri olabilir ne olduğunun hiçbir önemi yok yeter ki bir şeye sıkı sıkı tutunalım.

İnsan kendi huzurunu kendi amacını kendi doğrularını oluşturduğu vakit ,kalp rotasını kaybetmiyor..

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.