a

Bayrakta, süt girdi fiyatları 6 aya sabitlenmeli

Sanayiye aktarılan inek sütünde Ocak ayı hariç 2016’nın tüm aylarında ihracatın sürekli artmasına rağmen bunun üretici fiyatlarına yeterince yansımadığını ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOP) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 30 ay sonra sadece 6 kuruşluk bir çiğ süt artışı yaşandığı kaydederek, “Çiğ süt tavsiye fiyatlarını 6 ay sabitliyorlar. Girdiler ne olacak? Hadi gelin bütün girdi fiyatlarını da 6 ay boyunca sabitleyelim” diye konuştu.

Süt ve süt ürünlerini ihracatında Kasım ayın sınırlı bir düşüş yaşandığını söyleyen Bayraktar, genel olarak ihracatın iyi seyretmesinin bir sonucu olarak sanayiye aktarılan inek sütü miktarının 2016 Kasım ayında,bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5,8 artarak 677 bin 56 tondan 716 bin 310 tona yükseldiğini ifade etti. Kasım ayı itibarı ile de sanayiye aktarılan inek sütün miktarının 9,2 milyon tonu aştığını söyleyen Bayraktar, Ocak ve Kasım döneminde rakamın 8,5 milyon tona yaklaştığını açıkladı.

İHRACAT 295,5 MİLYAN DOLARA ÇIKTI

2016 Kasım ayında ihracatın, 2015 yılı Kasım ayına göre, süt ve süt ürünlerinde yüzde 1,3 gerilediğini belirten Bayraktar, “Kasım ayında, 2015 yılının aynı ayına göre,süt ve süt ürünleri ihracatı 26,1 milyon dolardan 23,4 milyon dolara indi. Süt ve süt ürünlerinde ihracat olumlu seyrediyor. 2016 Ocak-Kasım döneminde ihracat, yüzde 16,5 artışla 253,6 milyon dolardan 295,5 milyon dolara çıktı” dedi. Sanayiye aktarılan inek sütünde, Ocak ayı hariç 2016’nın tüm aylarında ihracatın sürekli artmasına rağmen bunun üretici fiyatlarına yeterince yansımadığını belirten Bayraktar, Üreticinin sattığı çiğ süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi’nin en son yaptığı toplantıda 1 Ocak-1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 6 ay süreyle çiğ süt tavsiye fiyatının litre başına brüt 1 lira 21 kuruş olmasına karar verildiğini kaydetti.

GİRDİ FİYATLARINI 6 AY BOYUNCA SABİTLEYELİM

Bayraktar, “Toplama ve soğutma bedeli düşüldüğünde üreticinin eline daha düşük fiyat geçecektir.Yem fiyatları, her türlü girdimiz artmış, enflasyon yükselmiş ama 30 ayda üreticiye reva görülen fiyat artışı 6 kuruştur. Hem de önümüzdeki altı ayı kapsayan bir fiyat bu. Peki biz; önümüzdeki altı ayda yem fiyatlarının ne olacağını öngörebiliyor muyuz? Girdilerimizdeki artışların ne olacağını kestirebiliyor muyuz? 30 ay sonra sadece 6 kuruş artırılan çiğ süt tavsiye fiyatlarını 6 ay sabitliyorlar. Girdiler ne olacak? Hadi gelin bütün girdi fiyatlarını da 6 ay boyunca sabitleyelim” şeklinde konuştu.

1 LİRA 4 KURUŞ KAZANIYOR, YEM 1 LİRA 3 KURUŞ

2014 Temmuz ayından günümüze 1 lira 15 kuruşluk fiyata enflasyonu yansıtıldığında üreticinin eline geçmesi gereken fiyatın 1 lira 38 kuruş olduğunu açıklayan Bayraktar, geçen bu süreçte enflasyon yüzde 20,3 arttığını, üreticinin eline geçen fiyatın Aralık 2016 itibarıyla 1 lira 4 kuruşta kaldığını ve 34 kuruşluk bir kaybın söz konusu olduğunu vurguladı.  Aralık ayında fabrika yemine yüzde 3,7 zam geldiğini ve kilogram fiyatın 1 lira 3 kuruş olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi, “Üretici 1 litre süt satarak ancak 1 kilogram yem alabiliyor. Bilim adamlarımız ‘1 kilogram süt satarak en az 1,5 kilogram yem alabilmeli’ demektedirler. Bu parite üzerinden gidilecek olursa, şu an üreticinin eline geçmesi gereken fiyatın 1 lira 55 kuruş olması gerekmektedir. Enflasyona göre çiğ süt kilogram fiyatı 1 lira 38 kuruş, süt/yem paritesine göre 1 lira 55 kuruş olmalıdır.”

ZAM YEM SANAYİCİLERİNE AKTARILIYOR

Üreticinin zamlı fiyattan sütünü satamadan bir sanayicinin verdiği zammın büyük bir kısmını diğer bir sanayicinin cebine aktarmak zorunda kaldığını belirten Bayraktar, süt sanayicilerinin üreticiye zorla yem sattığının da dikkate alındığında zammın yem sanayicisine aktardığını söyledi ve “Bazı süt sanayicilerinin üreticiye zorla yem sattığı da dikkate alınacak olursa durumun vahameti daha net anlaşılacaktır. Beklentimiz üretici fiyatlarının enflasyon kaybı dikkate alınarak yeniden belirlenmesi ve tüm sahada herkesin bu fiyata uymasını sağlayıcı tedbirlerin alınmasıdır” şeklinde konuştu.

PARALAR GEÇ ÖDENİYOR

süt üreticilerinin paralarını alamadığını ifade eden Bayraktar, 3-4 ay boyunca üreticinin parasını ödemeyen sanayicilerin olduğunu vurguladı. Bayraktar,  “Hem düşük fiyattan süt satıyorsun hem de paranı uzun süre alamıyorsun. Para alamazsan nasıl yem alacaksın da hayvanlarını besleyeceksin? Nasıl aileni geçindireceksin? Bu sorun mutlaka çözülmeli” dedi ve paraların sütün teslim edildiği ayı takip eden 15 gün içinde ödenmesini sağlayacak bir düzenlemenin hayata geçirilmesinin zorunlu hale geldiğinin altını çizdi.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

12. Veteran Masa Tenisi Turnuvası Kızılcahamam’da başladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.