• Güçlü Anadolu Gazetesi
 • Manşet
 • Başkent’te taksilere şeffaf panel uygulamasını değerlendiren taksici esnafı Küskün vatandaşlara seslendi: Anlayış Bekliyoruz

Başkent’te taksilere şeffaf panel uygulamasını değerlendiren taksici esnafı Küskün vatandaşlara seslendi: Anlayış Bekliyoruz

Ankara’da koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında taksilere şeffaf panel uygulaması getirildi. Uygulamayı oldukça doğru ve yerinde bulan Kızılay- Yüksel Taksi Durağı’ndan  taksici esnafı Yusuf Küskün ve Hamit Yılmaz, vatandaşlara çağrıda bulunarak “vatandaşlarımızda arabanın ön koltuğunda oturma merakı var. Pandemi sürecinde bu duruma biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor ve anlayış bekliyoruz“ ifadelerini kullandı.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi devam eden pandemi süreci nedeniyle hem taksici esnafının hem de vatandaşların sağlığını önceleyen yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama hakkında görüş aldığımız Kızılay- Yüksel Taksi Durağı’ndan  taksici esnafı Yusuf Küskün ve Hamit Yılmaz pandemi dönemi işlerini ve alınan önlemleri değerlendirdi.

 “PANDEMİNİN İLK BAŞLADIĞI ZAMANLAR MÜŞTERİLERİMİZDE YÜZDE 70 KAYIP OLDU”

Kızılay- Yüksel Taksi durağından taksici esnafı Yusuf Küskün, gazetemize açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“ Pandemi dönemi tüm dünyayı etkisine aldığı gibi bizleri de derinden etkiledi. Türkiye’de pandeminin ilk başladığı zamanlar müşterilerimizde yüzde 70 kayıp olmuştu.  Haziran ayı yani normalleşme adımlarının atılmasıyla beraber işlerimiz biraz daha düzeldi ama yine de müşteri kaybımız oldukça fazla.”

“ KENDİ DEZENFEKTAN ALETİMİZ VAR ONUNLA HEMEN HER GÜN ARAÇLARIMIZI  DİP KÖŞE TEMİZLİYORUZ”

Durak olarak her türlü önlem ve tedbirleri aldıklarını dile getiren taksici esnafı Küskün, aracımızda kolonya ve dezenfektan bulunduruyoruz en önemlisi araçları her gün düzenli olarak kendimiz temizliyoruz. Önceden belediye tarafından dezenfeksiyon gerçekleştiriliyordu şimdi Şoförler Cemiyeti tarafından sağlanıyor. Kendi dezenfektan  aletimiz var onunla hemen her gün araçlarımızı  dip köşe dezenfekte edip temizliğini sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“ŞEFFAF PARAVAN UYGULAMASI SON DERECE GEREKLİYDİ”

Şeffaf paravan uygulamasına henüz geçmediklerini ileten Küskün,  “Uygulamayı son derece gerekli görüyorum. Yolcuyla aramıza geçen şeffaf paravan hem bizlerin sağlığını koruma aşamasında hem de güven açısından son derece önemli. Sadece bizim açımızdan da düşünmeyin aynı zamanda müşterilerimiz açısından da oldukça gerekli” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZDA ARABANIN ÖN KOLTUĞUNDA OTURMA MERAKI VAR”

Son olarak  gazetemiz okurlarına mesajını ileten Küskün, vatandaşlarımızda arabanın ön koltuğunda oturma merakı var. Pandemi sürecinde bu duruma biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Araba çoğu zaman boş oluyor dolayısıyla arka koltuk bomboş en azından bu dönemde daha hassas ve dikkatli davranılarak aracın ön koltuğu değil arka koltuğu tercih edilebilir. Oldukça rahatsızlık duyuyorduk ama müşterilere de pek bir şey diyemiyorduk gazeteniz kanalıyla bu sorunu da iletmek isterim.Biz elimizden geleni yapıyoruz, vatandaşlar da aynı özeni gösterirse hepimiz açısından daha iyi sonuçlar doğurur” şeklinde konuştu

“SABAH 6’DA MESAİM BAŞLIYOR”

Çalışma saatlerinin de oldukça yoğun olduğunu kaydeden Küskün sabah 06.00 akşam 21.00 arası çalışmaktayım. Her işte olduğu gibi bizim mesleğin de zor yanları bulunuyor” ifadesini kullandı.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE TEK- ÇİFT UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRDİK”

Yaklaşık 30 yıldır durakta çalıştığını belirten taksici esnafı Hamit Yılmaz ise” Pandemi dönemi doğal olarak herkeste kaygı ve korku uyandırdı. Pandeminin başlamasıyla işlerimiz ciddi oranda düştü. Bu süreç içerisinde bazen haftanın 1- 2 günü çalıştık. Tek- çift uygulamasını hayata geçirdik. Tek-çift uygulamasından sonra da Yüksel Durak olarak yarıya yarıya çalıştık. Tam kadro işimizin başındayız artık.  Şu anda müşteri açısından biraz hareketlilik var ama istediğimiz düzeyde değil. Pandemi süreci, esnafı oldukça derinden etkiledi.. Şoförler Cemiyeti bize araçları dezenfekte etme yetki belgesi vardı.  Araçlarımızı düzenli olarak kendimiz dezenfekte ediyoruz. Araç içerisinde kolonya, dezenfekte ne ararsanız oluyor” ifadelerini kullandı.

DÖNE: İŞE GİTMEK İÇİN TİCARİ TAKSİ KULLANMAYA BAŞLADIM

Taksiyle ulaşımını sağlayan Serdar Döne ise, pandemi başladığından beri otobüs ve dolmuş gibi ulaşım araçlarını çok tercih etmediğini dile getirerek şunları kaydetti:

Salgın başladığında oldukça tedirgin olduk özellikle toplu taşıma araçlarından elimizden geldiğince uzak durmaya çalıştık. Normalleşme adımlarından sonra işe gitmek için ticari taksi kullanmaya başladım. Şimdilerde taksilerde şeffaf paravan uygulaması başlamış. Bu uygulamayı son derece yerinde bulduğumu belirtmek isterim. Toplum olarak sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımına dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da dediği gibi ‘’Maskeyle nefes almak, solunum cihazına bağlanarak nefes almaktan kolaydır’’

BU ARAÇ KORONAVİRÜSE KARŞI KORUNAKLIDIR’’ YAZILI YAPIŞTIRMALAR BULUNACAK

Hem sürücülerin hem de vatandaşların virüsten korunması için şeffaf panel uygulaması başlatan Büyükşehir Belediyesi, hijyen tedbirlerini bir üst seviyeye taşıyarak taksici esnafına bu uygulamayla ücretsiz destek sağlayacak.

Başkent’teki tüm taksicilere sms yoluyla bilgilendirme yapılırken, bu hizmetten yararlanmak isteyen taksiciler, “https://forms.ankara.bel.tr/taksi-covid adresi üzerinden form doldurarak yararlanabilecek. Sürücü ile müşteri arasında doğrudan teması önleyecek şeffaf panel uygulamasına geçen taksilere “Bu araç koronavirüse karşı korunaklıdır’’ yazılı yapıştırmalar (sticker) da yerleştirilecek.

 (Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yunanistan, Batı Trakya Türklerini asimile etmek için Türk okullarını kapatıyor

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
315.845

VAKA

277.052

İYİLEŞME

8.062

ÖLÜM

38.793

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
33.443.701

VAKA

23.200.183

İYİLEŞME

1.003.337

ÖLÜM

10.243.518

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Sağlığınıza odaklanmanız gereken bir gün olabilir. Geçmiş hatalardan ders alarak kontrollerinizi aks

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İlişkiniz de oldukça hassas olacağınız saatler geçiriyor olabilirsiniz. Alınganlıklarınızı söylerken

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Kariyer hayatınızda alınganlık yapabileceğiniz saatler geçiriyor olabilirsiniz. İşinize odaklanıp sa

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Duygu ve mantık arasında ikilemde kalacağınız saatler yeni olaylara gebe olabilir. Sezgileriniz ne k

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Yaşamdaki yönünüzü sorguluyorsunuz. Geçmiş, yaşananlar, alınan veya alınmayan dersler, gelecek planl

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kardeşleriniz ile sözlü tartışmalar içerisine girebilirsiniz. Bugün sizler en derin sözcüklerden dah

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Görevli olduğunuz derneklerden proje üretmeniz için baskı gelebilir. Yoğun günlük yaşantınızda onlar

  Devamı

  AKREP BURCU

  Hayatınızın aşkı ile sürpriz bir karşılaşma yaşayabilirsiniz. Sevgiyi tutkularında yaşayan siz mutlu

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Bugün öfke kontrolü yapmakta zorlanabilirsiniz. Karşı tarafı kelimelerinizle yıkmak sizin için olduk

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Hayallerinizi gerçekleştirmek adına bazı kararlar alabilirsiniz. Umudunuz tükenmek üzere gibi hissed

  Devamı

  KOVA BURCU

  Maddi yaşantınızda harcamalarınızı duygularınıza göre yapmak sizleri biraz eksiye düşürmüş olabilir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Aileniz ve kariyeriniz arasında kalmış gibi hissedebilirsiniz. Sizin geleceğinizi aileniz planlasın

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.