a

Başkent’li öğrenciler akıllı cihazlar tasarladı

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Girişimci Öğrenciler Akıllı Cihaz Tasarlıyor” yarışması Ankara CerModern Modern Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.
Ankara Kalkınma Ajansı’nın, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Bilişim Garaj Akademisi katkıları ile düzenlediği Girişimci Öğrenciler Akıllı Cihaz Tasarlıyor Yarışması, Ankara’daki ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören 16 yaşın altındaki 216 öğrenci katılımı ile gerçekleşti. Ankara CerModern Modern Sanat Merkezi’nde düzenlenen yarışmayı organize eden Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özdemir, etkinliğin amacının; bilişimin bir üterim aracı olduğunu çocukların fark etmesi ve bu konuda bilgi, beceri kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.
İKİ AYDIR EĞİTİM ALIYORLAR
Yaklaşık 2 aydır ortaokul ve lise öğrencilerinin 3 boyutlu tasarım ve baskı, kodlama ve robotik alanlarında yüz yüze eğitim aldıklarını anlatan Özdemir, okulların 3’er kişilik takımlar kurduğunu ifade etti ve “ Alınan eğitimin ardından öğrenciler, üç boyutlu tasarım ve robotik kodlama bilgi ve becerilerini geliştirmek üzere uzaktan eğitim müfredatına tabi tutuldular” dedi.


YAPABİLECEKLERİNİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ
Öğrencilere yaşadıkları evde ailelerini ve kendilerine yardımcı olacak, aynı zamanda daha güvenli olmalarını sağlayacak akıllı robotik tasarımlar yapmalarını istediklerini söyleyen Özdemir, ev güvenlik sistemi yapan öğrencilerin projeleri üzerinden örnek verdi. Yapılan projeler sonucunda öğrencilerin akıllı sistemler geliştirdiğini kaydeden Özdemir, “Çocuklar kendi projelerini, maket evlere adapte edecekler. Bilişimin bütün kodlarını kullanarak bunu yapacaklar ve sıfırdan bir üretim yapmanın tadına varacaklar. Böylece çocuklar bilişimle üretim yapan nesiller haline getirmeye çalışıyoruz. Genel amacımız budur” diye konuştu.


216 ÖĞRENCİ YARIŞACAK
Ankara Kalkınma Ajansı’nın, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve TechAnkara Proje Pazarı 2014 finalistlerinden Bilişim Garaj Akademisi katkıları ile düzenlediği organizasyona, Ankara’daki ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören 216 öğrenci katıldı. Öğrenciler etkinlik kapsamında üç boyutlu tasarım kabiliyetleri ile tasarlayacakları ürünlerini yine üç boyutlu yazıcılarla bastıracak, ardından robotik kitleri kodlayarak akıllı cihaz fikirlerini hayata geçireceklerdir. Yapılacak olan değerlendirmelerden sonra en iyi projeye birinci olacak. Yapılan tüm projeler CerModern’de sergilenecek.
 Mehmet Ali AKKUM

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Temeli atılan yapılar hızla yükseliyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.