Başkent’in Şehir Koşucuları

Nisan 2017 yılında insanları harekete geçirip, koşu ve spor alışkanlığı kazandırma misyonuyla kurulan ‘R4R Running Crew’  koşu grubu  antrenmanlar düzenliyor, ulusal ve uluslararası maratonlara katılıyor. Pandemi döneminde ilk defa uzun süre evde kalmak zorunda kalan  bireyler doğaya çıkmanın, hareket etmenin bağışıklık sistemi ve duygu durumu üzerindeki pozitif etkilerini daha yakından keşfetme imkanı buldu diyen ‘R4R Running Crew’  grubunun Başkanı Doğan Yayalar “Bunu Ankaralılar olarak Turan Güneş Bulvarı üzerinde Eymir Ormanına gelenlerin park ettikleri arabaların uzun kuyruklarından ve hafta sonları Eymir Gölü’ndeki kalabalıktan da net bir şekilde görebiliyoruz” ifadesini kullandı.

Koşmak özgürlüktür anlayışıyla hayat bulan R4R Running Crew grubu Başkentlilere koşu ve spor alışkanlığı kazandırmaya devam ediyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan  R4R Running Crew grubunun Başkanı Doğan Yayalar,“Başlangıç tarihinden bu yana  onlarca spor yapmayan hevesli bireye koşu alışkanlığı kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

Merhabalar, öncelikle sizi ve R4R grubunu yakından tanıyabilir miyiz? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Merhabalar, ben Doğan  Yayalar. R4R Running Crew Nisan 2017 yılında veteran hobi koşucuları benim ve Volkan Öztürk’ün önderliğinde, insanları harekete geçirip koşu ve spor alışkanlığı kazandırma misyonuyla Ankara’da kuruldu. Her ikimizde Atletizm Federasyonu 1. Kademe Atletizm Antrenörüyüz. R4R  Running Crew koşuya ekibimizle başlamış, koşunun hayatına kattıklarıyla bu sporu alışkanlık haline getirmiş şehir koşucularından oluşur.

Grubun kuruluş fikri  grup koşularının koşu alışkanlığını arttırdığını, koşuyu daha düzenli ve keyifli hale getirdiğini düşünmemizle  ortaya çıktı. Kendi kazandığımız koşu alışkanlığını daha fazla sedanter kişiye kazandırma isteğiyle grup koşularına başladık. Başlangıç tarihinden bu yana da onlarca spor yapmayan hevesli bireye koşu alışkanlığı kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız.. Koşmak özgürlüktür. Başlaması bu kadar basit olan koşmanın bir çok faydası bulunmaktadır. Kardiyovasküler performans artışından, endorfin ve serotonin salınımına bağlı mental faydalara tüm vücut üzerindeki olumlu etkilerini hemen yaşamaya başlarsınız.

“KOŞU VE ANTRENMANLARIMIZI İSTANBUL’A DA TAŞIDIK”

Grubunuz üyeleri kendilerini șehir koșucuları olarak tanımlıyor. Bu anlamda ne gibi etkinliklerde yer alıyorsunuz? Başkent Ankara’nın hangi noktalarında faaliyetlerinizi gerçekleştiriyorsunuz?

Düzenli koşulara önce Ankara’da başlayan grubumuz  daha sonra benim iş sebebiyle İstanbul’da olmam   nedeniyle koşu ve antrenmanlarını İstanbul’a da taşımıştır.

“EYMİR GÖLÜ ÇEVRESİNDE AÇIK HAVA KOŞULARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Maratonlara veya sosyal farkındalık etkinliklerine de katılıyor musunuz? Pandemi, grubunuzu ne ölçüde etkiledi?

R4R pandemi öncesinde her iki şehirde de haftanın belirli günlerinde düzenli koşular, yoga ve pilates gibi ek antrenmanlar düzenlemekte, ulusal ve uluslarası maratonlara ekip olarak katılmaktaydı. 2019 yılında katıldığı maraton sayısı 10’dan fazladır. Pandemi sonrası ise sadece Ankara’da pandemi tedbirleri doğrultusunda yeni dış katılımcılara kapalı olarak eski mevcut üyeleri ile beraber Eymir Gölü çevresinde açık hava koşuları gerçekleştirmektedir.

Pandemi insanlara sağlıklı yașamanın önemini bir kez daha hatırlattı. Hem fiziksel hem de mental olarak faydaları olan hareketin, koșunun önemini ve hayatınıza olan etkilerini aktarabilir misiniz?

Pandemi döneminde ilk defa uzun süre evde kalmak zorunda kalan çalışan bireyler doğaya çıkmanın, doğadaki temiz oksijenin, hareket etmenin ve spor yapmanın bağışıklık sistemi ve duygu durumu üzerindeki pozitif etkilerini daha yakından keşfetme imkanı bulmuş, yürüyüş ve koşu alışkanlıklarını gözle görülür bir şekilde arttırmışlardır. Bunu Ankaralılar olarak Turan Güneş Bulvarı üzerinde Eymir Ormanına gelenlerin park ettikleri arabaların uzun kuyruklarından ve hafta sonları Eymir Gölü’ndeki kalabalıktan da net bir şekilde görebiliyoruz.

Son olarak gazetemiz okurlarına vermek istediğiniz herhangi bir mesaj var mıdır?

Farkındalık ve bilinç artışının, koşunun ve sporun ülkemizdeki geleceği açısından önemli bir fırsat gören grubumuz, pandemi sonrası bu yeni sporseverlerde koşu alışkanlığını kalıcı hale getirmek motivasyonundadır. Ekibin aktivitelerini ve koşularını yakından takip etmek ve pandemi sonrasında ekibin koşularına katılmak için @r4rcrew instagram sayfasını takip edebilir, ekip ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca ekibin üyelerini, katıldığı maratonları ve ekip ile ilgili diğer tüm detayları www.r4rcrew.com web sayfasında bulabilirsiniz.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
95.392.103

VAKA

52.499.076

İYİLEŞME

2.035.895

ÖLÜM

42.893.027

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.