Başkentin ilk teknoloji fuarı, ‘I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı’ yapıldı

Ankara’nın ilk teknoloji fuarı ‘I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı’ Ankara Üniversitesi’nde yapıldı. Ankara’nın En Büyük “Cosplay Yarışması”na ev sahipliği yapan fuarda düzenlenen yarışmalarda 16 takım ve 80 e-spor oyuncusu yarıştı. Fuar süresince açık olacan stantlarda, Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zeka, Robotik, Internet of Things, Drone, E-Spor, E-Müzik, Evde Eğlence, 3D Yazıcılar, Oyun Ekipmanları, Start-up, Melek Yatırımcılar, Mobil Aplikasyon Sistemleri’nin son trend ürünleri meraklıları ile buluştu.

BARAN: YÜKSEK TEKNOLOJİNİN GİRMEDİĞİ ALAN KALMADI

Fuarın açılışında konuşan, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası başkanlarının okulumuzda olmaları bizim için çok önemli. Ayrıca Veli Sarıtoprak’a ben Çılgın Türk diyorum. Çünkü onun azmi tüm gençlere örnek oluyor” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise akıllı teknoloji sektörünün öncülerinin buluştuğu çok önemli organizasyona imza atan Ankara Üniversitesi’ni kutladığını ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’nin en köklü üniversitelerinin içerisinde yer alan Ankara Üniversitesinin yenilikleri takip ederek ülkemizin gelişimine katkı sağlanmasını çok önemli buluyorum. Dünya baş döndürücü bir hızla değişiyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gelişen teknolojiler bir yandan toplumların sosyal yapısını, diğer yandan da ekonomiyi etkiliyor. İletişim teknolojilerindeki gelişim ile dünya bir küresel köy haline geldi. Cep telefonları çıktığında kablo olmaksızın konuşulabiliyordu, şimdi bütün cep telefonlarının içine bilgisayarlar girdi. Bugün yüksek teknolojinin girmediği alan kalmadı ve ekonomimiz de derinden etkilendi. İşler ve iş yapma biçimleri değişti. Üretim ve dağıtma koşulları da değişti ve değişmeye de devam edecek. Eskiden doğal kaynakları çok olan ülkeler zengin ülkelerdi, şimdi kural değişti. Teknolojide öncü olan ülkeler zengin ülkeler olmaya başladı.”

ÖZDEBİR: TEKNOLOJİNİN ÜRÜNLERİ AYNI ZAMANDA FARKLI DÜŞÜNMENİN DE ÜRÜNLERİDİR

Teknolojideki gelişim ve dönüşümün inanılmaz bir hıza ulaştığına dikkat çeken Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise konuşmasında şunlara değindi:

“Yapay zekâ gibi kavramlar 2000 sonrası konuşulmaya başlanan ancak yeni dönemde gündemimize oturan kavramlardır. Söz konusu teknolojilerin her biri ekonomik düzeyde iş yapma biçimlerini de derinden etkileyecek özelliklere sahiptir. Teknolojinin ürünleri aynı zamanda farklı düşünmenin de ürünleridir. Temel düşünce kalıplarının dışına çıkmayı başarabilen, özgürce düşünebilen bireylerin ekonomik başarıları da gelecektir. Günümüz ekonomik anlayışında yüksek ve sürdürülebilir büyümenin en temel anahtarlarından biri de hızlı büyüyen teknolojidir. Belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için Türkiye’nin de içinde bulunduğu orta teknoloji segmentinden yüksek teknoloji segmentine çıkmayı sağlayacak teknolojik gelişmelere ev sahipliği yapması gerekmektedir.”

SARITOPRAK: DEĞİŞİM VE TEKNOLOJİ HER ŞEYİ DÖNÜŞTÜRÜYOR

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, yaşadığımız yüzyıla damga vuran iki kavram olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Birincisi değişim, akıl almaz bir hızla dünya değişim yaşıyor. İkincisi ise teknoloji, ben buna teknoloji tsunamisi diyorum. Değişim ve teknoloji her şeyi dönüştürüyor. Dekart’ın “düşünüyorum, öyleyse varım” sözleri artık “dönüşüyorum, öyleyse varıma” dönüştü. Dönüşemeyenler ise yerlerinden sayıyorlar. Dünya her saniye, her dakika yeniden güncelleniyor. Gençler şuan da çok şanslı nesiller. Teknoloji ellerinin altında, akıllı telefonlar ile de dünya ceplerimizin içine girdi.

Artık cep telefonunda oyun olmayan genç yadırganıyor. Sadece gençler değil, mobil telefon kullanan her birey telefonunda içinde besleneceği bir sanal dünya yaratıyor. Dijital dönüşümlere dikkatinizi çekmek için bugün ise burada böyle bir organizasyon yaratıldı. Teknolojiyi en çabuk öğrenen gençlerdir. Gelecek teknolojide dünya ekonomisinin yüzde 60’ını teknoloji oluşturuyor. Bundan dolayı gençler teknolojiye yönelmeli ve Türkiye’nin teknolojik bir ülke olması için ellerinden geleni yapmalılardır. Teknolojik dönüşümleri yakalayabilirsek lider ülke oluruz. Gençlere tavsiyem kendilerini geliştirmeleri ve teknoloji devi bir ülke olmamız için çabalamalarıdır. Özellikle oyun sektörünün önemi fark edilmelidir. Çünkü oyun sektörüne ‘kriz tanımayan sektör’ ismi verilmiştir. Oyun sektöründe Dünyada tüketici olarak ilk 3’te olsak da üretici olarak ne yazık ki ilk 15’te değiliz.”

EFE: AKILLI VE YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YAPIYORUZ

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz, Ankara Kalkınma Ajansı olarak ileri teknoloji üzerine faaliyetler yürüttüklerini ifade ederek, “Biz Ankara’nın ileri teknolojide öncü rolünü ortaya koymaya ve daha yüksek katma değerli neler yapabiliriz üzerine çalışıyoruz” dedi.

Ankara Üniversitesi Akıllı Sistemler ve Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi ASTAM Müdürü Prof. Dr. Murat Efe ise konuşmasında şunlara değindi: “Halkımıza ve gençlerimize akıllı teknolojinin ne olduğunu göstereceğimiz bir festival için buradayız. ASTAM, Ankara Üniversitesi bünyesinde teknolojik gelişmeler üzerine araştırma yapmak için kurulmuş bir merkez. Akıllı ve yenilikçi teknolojiler üzerine araştırmalar yapmak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak şekilde geliştirmek, toplumun akıllı teknolojiler hakkında farkındalığa sahip olmasını sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü istediğiniz kadar yenilikçi teknolojiler geliştirin toplum tarafından kabul edilmediği sürece hiçbir şey fark etmeyecektir. Bizim farkındalık üretmek üzere, halkımıza bir şeyler anlatmak üzere bu organizasyonu yapmış bulunuyoruz.”

HHB Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç ise, “HBB olarak bizler Ankara’da bulunan ve dünyanın birçok ülkesinde temsilcilikleri bulunan enerji, çevre sektöründe uzmanlaşmış, bu alanlarda uluslararası kongre fuarları düzenleyen; enerjisini ve başarısını genç kadrosu sayesinde elde eden bir grubuz. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülke olarak geleceğin inşasında teknolojinin ve bilişimin rolünü çok iyi bilmekteyiz” dedi.

(Oktay BİNGÖL)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Topraklarımızın yüzde 80’i çölleşme tehlikesinde

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470