Başkent’in ‘bilinmeyen’ yüzü!

‘Ankara’da gezilecek bir yer yok ki’ sözü Başkentlilerin en sık karşılaştığı klişedir. Klişenin aksine yerleşimi çok eskiye dayanan Ankara’nın hem içinde hem de çevresinde tarihi, doğal ve turistik anlamda gezilip görülmesi gereken birçok yeri bulunuyor. Bu haberimizde Ankara’nın çevresinde gezilmesi gerekilen doğa ve turistik alanları sizler için derledik.
Haberi okurken Başkent Ankara’nın ‘bilinmeyen’ birçok yüzü olduğunu göreceksiniz. İster hafta sonu isterseniz hafta içi şehrin kalabalık ortamından kaçıp dinlenebileceğiniz bu alanlarda fotoğraf çekebilir, kamp yapabilir ve piknik alanlarında çadır kurarak ailelerinizle birlikte mangal keyfini yaşayabilirsiniz. ‘Ankara’da gezilecek bir yer yok ki’ cümlesini bir daha duymak istemiyorsanız haberimize göz atın.
Yeşildere Mesire Alanı
Ankara içerisinde, doğaya kaçabileceğiniz bir yer Yeşildere Mesire Alanı. İçerisinden bir dere geçen ormanlık alanda bulunan bölge, hem piknik yapmak hem de kamp kurmak için oldukça ideal. Temiz hava ve akan su sesi eşliğinde güzel vakit geçirebileceğiniz bu alan, içilebilir su kaynaklarının bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. Böylece kamp yaptığınız süre boyunca temiz su sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Ayrıca, bolca masa ve oturak da alanda hazır olarak bulunmaktadır. Bir işletme tarafından idare edilen Yeşildere Mesire Yeri Kamp Alanında, ücretsiz kullanılabilecek tuvalet de bulunmaktadır. Alanda bulunan market, kampçıların ve ziyaretçilerin günlük market ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktadır. Özel araçlarıyla ulaşım sağlama isteyenler için Yeşildere Mesire Yeri, Ankara-Ayaş karayolu üzerinde 41. kilometrede bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanmak isteyen kampçılar, Ankara-Ayaş yolunu kullanan ilçe otobüsleriyle alana ulaşım sağlayabilir. 548-560-577’nolu EGO’larda gider.
Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı
Çamkoru Tabiat Parkı, Çamlıdere ilçesi sınırları içinde, Ankara’nın 110 kilometre kuzey batısında bir tabiat parkıdır. Tabiat parkında ayrıca Çamkoru Göleti bulunur. Çadırlı kamp yapmak mümkündür. Mangal yakmak mümkündür. Çamkoru Orman İçi Dinlenme Yerinde piknik ve gezinti alanları mevcuttur. Göl kenarında sadece yürüyüşe izin verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının bir izci kampı bulunuyor.
Ankara Güdül Kirmir Çayı ve İnönü Mağaraları
Ankara’nın Güdül ilçesi Ankara’ya 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kirmir Çayı yakınında kurulan ilçe tarihi sokakları ile Bursa Kızık köylerini anımsatmaktadır. En bilinen tarihi yeri olan mağaralar Kirmir Çayı kenarında bulunan İnönü ve Yeşilöz mahallesindedir. İnönü mağaraları eski Frig, Roma ve Bizans izleri taşımaktadır. Barınma amaçlı oyulan mağaralar Romanın son döneminde Hristiyanların saklanma ve barınma yeri olarak kullanılmıştır. İçerisinde kilise olan mağaralar günümüzde mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Kirmir Çayının Yeşilöz Mahallesi kısmında kaya mezarları görmek mümkündür. Mahalle merkezinde yine kaya yerleşimleri vardır. Burada çay üzerinde iki adet tel köprü bulunmakta ve doğa ile çok uyumlu görüntüler vermektedir.
Kıbrısköyü Kanyonu
Kıbrıs Köyü Kanyonu ülkemizin doğal güzelliklerinden biridir. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turist bu bölgeyi ziyaret etmekte ve doğal güzellikler ile birlikte unutulmaz anlar yaşamaktadır. Kıbrıs Köyü Kanyonu Ankara’nın gizli kalmış cennetlerinden bir tanesidir. Bölge doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Şehir merkezinden çok uzağa gitmeden doğal yaşamla iç içe olmak ve doğa yürüyüşleri yapmak istiyorsanız bu kanyonu ziyaret edebilirsiniz. Kentin karmaşasından kurtulmak için pek çok doğa sever özellikle hafta sonları bu kanyona gelmeyi tercih etmektedir. Vadinin toplamdaki uzunluğu 8 kilometre civarındadır. Elmadağ’dan oluşmuş ve zamanla Hatip Çayı ile birleşmiş olan Kıbrıs Deresi bu alanı sulamaktadır. Buranın duvarlarının yüksekliği bazı yerlerde 100 metreyi aşar. Bu da kanyon görünümü kazanmasına sebep olmaktadır.
Kızılcahamam Işıkdağı Karagöl
Ankara’ya 100 kilometre mesafede şehirden kurtulmak için hafta sonu ya da tatillerde 1,5 saatte gidilebilecek Kızılcahamam’ın doğa harikası. Dağın bir yanı Karadeniz iklimi ile örülüyken, diğer tarafı karaçam ormanları ile karasal iklim ziyafeti sunuyor. Ankara’ya yakınlığının yanı sıra, kaybolduğunuz zaman herhangi bir yöne en fazla iki saat yürürseniz mutlaka bir yere çıkıyorsunuz. Eğitim ve trekking kamplarında vazgeçilmeyen mekan. Zirve yüksekliği 1950 m. Araçların bile rahatlıkla çıkabileceği bir patikaya sahiptir. Kışın diz boyu karda bile ortalıkta çok fazla tavşan görebilirsiniz.


Sorgun Göleti Milli Parkı
Ankara ili, Güdül ilçesine bağlı Sorgun beldesi sınırları içerisinde yer alan Sorgun Tabiat Parkı yaklaşık 54 hektar alan büyüklüğe sahiptir. Tabiat Parkı’nın kuzeyinde ve doğusunda Sorgun Göleti, güneyinde karaçam ormanı, batısında geniş çayır alanları yer almaktadır. Endemik çeşitlilik açısından bulunmaz bir yerdir. Yaban hayatı çok geniştir. Gece kamp yaparken ayak seslerini duyarsınız. Tabiat Parkı’na Ankara’dan iki farklı yoldan ulaşılmaktadır. Birincisi; Güdül ilçesi üzerinden, sırasıyla Ankara-Ayaş, Ayaş-Güdül yolundan Güdül ilçesine, buradan da sırasıyla Kamanlar, Yeşilöz ve Sorgun Beldeleri üzerinden geçilerek varılmaktadır. Diğer bir yol ise Ankara-İstanbul otoyolunun 60. kilometresinden Güdül Yoluna sapılarak sırasıyla Çeltikçi Beldesinin içerisinden geçip çıktıktan sonra sırasıyla Kurumcu, Hüyük, Kınık köyleri takip edilerek Sorgun Beldesi üzerinden varılmaktadır.


Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti Ankara ili, Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara ve Eskişehir illerine 130 km, İstanbul’a 300 km, Bolu’ya 100 km, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerine ise 30 km mesafededir. Ankara’da yer alan ve göçmen kuşların en renkli istasyonu olan Nallıhan Kuş Cenneti görünümü ile sanki Türkiye’den bir yer değilmiş hissi veriyor. Önünde uzayıp giden yemyeşil alanlar ve su birikintilerinde göçmen kuşlar kendine yaşam alanı buluyorlar. Burada karşılaşacağınız manzara sizi heyecanlandıracak. Eğer keşfetmeyi ve yeni yerler görmeyi seven biriyseniz bu nokta tam size göre bir gezi rotası. Burada ortaya çıkan manzara tamamen doğal oluşum. Coğrafi güzelliğin bize hediye olarak sunduğu bir görsel şenlik. Sarı, kahverengi, ve kırmızımsı tabakalardan oluşan toprak en doğal ve saf hali ile bulunuyor burada.


Nallıhan Uyuzsuyu Şelalesi
Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan suyunun şifalı olduğuna inanılan Uyuzsuyu Şelalesi eşsiz manzarasıyla görenleri hayran bırakıyor. Ankara’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki şelale eşsiz doğal güzellikleriyle görenleri hayran bırakıyor. Yemyeşil ormanları ve seyir terasıyla yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken şelale, 50 metre yüksekliği ile manzara keyfi sunuyor.
Çamlıdere Çuf Çuf Oyuncak Müzesi
Çamlıdere Belediye Başkanı H. Caner Can’ın ortak akıl ve gayretleriyle Çamlıdere’ye kazandırdığı Çamlıdere Çuf,Çuf oyun ve oyuncak müzesi Şeyh Ali Semerkandi Külliyesi Karşısında yer almakta. Büyüklerin nostalji, küçüklerin eğlenceli saatler geçirebileceği müzenin iç dekorasyonu da tamamlanarak oyuncaklar sergilenmeye başladı. Oyun ve Oyuncak Müzesi, küçüklerin ve büyüklerin ortak eğlenebileceği ender bir müze. Tesisin içerisinde çocukların ve büyüklerin birlikte eğlenerek vakit geçirebileceği mekânlar bulunuyor. Bu amaçla müzede oyunların ve oyuncakların tarihsel gelişiminin anlatılması için mizansen ortamlar oluşturuldu. Müzede çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir alan da yer alıyor.
Kadir GÜRHAN

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ermenistan sivilleri hedef aldı! 63 kişi hayatını kaybetti, 298 kişi yaralandı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
460.916

VAKA

381.569

İYİLEŞME

12.672

ÖLÜM

79.347

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

38.070.672

İYİLEŞME

1.403.513

ÖLÜM

25.840.883

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. İş ortamınızdaki bazı gerilimleri daha iyi yönetmelisiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Zamanında kaçtığınız konular yarım bıraktığınız olaylar yeniden canlanarak tamamlanmanın isteği içerisinde olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Duygusal kimliğinize bir de bugün aşırı alınganlık ekleniyor olabilir. Hassas olduğunuz bugün, yalnız kalmayı tercih ederek incinmenize mâni olabilirsiniz.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Şu an yaşanılanlar sizler için olumsuz gibi görünse de dürüst kişiliğiniz zararsız şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Üzerinize oynanan oyuna beklemedikleri şekilde cevap vermelisiniz. Sakin kalarak şaşırtıcı olabilirsiniz.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Aşk veya ilişkilerinizde bugün bazı anlayışları değiştirme kararı alabilirsiniz. Tahammül seviyeniz oldukça azalıyor.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Gündelik konularınız haricinde finansal yatırımlarınızda seçenekler arasında karar vermekte zorlanıyorsunuz.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Sosyal arkadaşlarınızın davranışlarınızı algılayamıyor olabilirsiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Çalışma arkadaşlarınız yetenekleriniz konusunda her zaman sizlere hayranlık duyacaktır.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Partnerinizle yaşadığınız fikir ayrılığında kendinizi haklı konuma getirerek konuyu kapatmak isteyebilirsiniz.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Sizlerden yardım almak isteyenlere mütevazi kimliğinizi göstermeniz gerçekleri değiştirmeyecektir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Kendinize haksızlık yapılmasını istemiyor iseniz en başta sizlerin de haksızlık yapmaması gerekecektir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.