Bakireden Doğum ve Güneşin Zaferi (2)

Bir önceki yazımızda “25 Aralık, bakire doğumu, 3 günlük ölüm, ardından diriliş ve 12 takipçi” imgelerinden bahsetmiştim. Şimdi bunları biraz açalım: 12 imgesi aslında Zodiac Çaprazı’ndaki 12 burçla alakalıdır. Bakire doğumu kısmı da tamamen astrolojiktir. Doğudaki parlak yıldızın adı Sirius’tur. 24 Aralık’ta gökyüzündeki en parlak yıldızdır. Orion kuşağındaki diğer en parlak 3 yıldızla bir hizadadır. Bu 3 yıldız, antik zamanda olduğu gibi günümüzde de aynı isimle anılır: 3 Kral.

3 Kral ve en parlak yıldız Sirius, 25 Aralık’ta güneşin doğduğu yönü gösterir. Bu yüzden 3 Kral, doğudaki yıldızı takip eder ve gün doğumunu yani güneşin doğumunu işaret eder. Ayrıca 25 Aralık’ta yani kış gün dönümünde bir başka ilginç olay olur.

Kuzey Yarımküre’den baktığınızda güneş, güneye doğru hareket eder ve gittikçe küçülerek silikleşir. Günlerin kısalması ve gün dönümüne doğru hasat zamanının gelmesi antik medeniyetlerde ölümü temsil ediyordu. Bu, güneşin ölümüydü. 22 Aralık’ta güneşin yok olduğu en belirgin şekilde görülür. Güneş altı ay boyunca güneye doğru hareket eder ve o gün ufuktaki en küçük noktasına erişir.

Burada ilginç bir şey olur. Güneşin, güneye doğru hareketi 3 gün boyunca durur, bu 3 günlük beklemeden sonra güneş, haç şeklindeki Güney Takımyıldızı’nın üzerinde tekrar yükselmeye başlar. 25 Aralık’ta gerçekleşen bu olaydan sonra bu defa kuzeye doğru bir derece hareket eder” (The Movie, Zeitgeist belgeseli, Birinci Bölüm, ABD, 2007), ardından “günler uzamaya ve ısınmaya başlar, bahar gelir. İşte bu yüzden, ‘Güneş haç üzerinde öldü, 3 gün ölü kaldı ve sonra dirildi’ denir.

Bu yüzden İsa ve diğer sayısız güneş tanrısı aynı haç, 3 günlük ölüm ve yeniden diriliş temalarını paylaşır. Bu aslında güneşin Kuzey Yarımküre’ye doğru hareket yönünü değiştirmeden ve baharı getirmeden önceki hareket sürecidir. Buna rağmen güneşin yeniden dirilişi bahar ekinoksuna kadar kutlanmazdı. Çünkü güneş, günün uzadığı ve baharın belirtilerinin başladığı bahar ekinoksunda, yani ‘Paskalya’ zamanında belirgin olarak karanlığın kötülüğünü alt ediyordu.” (The Movie, Zeitgeist belgeseli)

Biraz daha ayrıntı verirsek eğer, İranlı askerlerle Roma’ya ulaşan Mitra dinine inananlar 25 Aralık gününü Güneş Tanrısı Mitra’nın doğumu, başka bir deyişle güneşin geceye karşı zaferi olarak kutluyorlar ve buna ‘Yenilmez Güneşin Doğuşu’ yortusu adını veriyorlardı.

(…) Doğu-Ortodoks kiliseleri Hz. İsa’nın doğum günü olarak 6 Ocak tarihini seçmişlerdi. Ancak bu tarih eski Mısır’da Osiris’in, Mezapotomya’da Temmuz’un doğum günü olarak kutlanırdı. Ayrıca eski Roma’da Satürnlia Şenlikleri 25 Aralık’ta başlayıp 12 gün sürerdi, yani 6 Ocak’ta biterdi.

İşte iki yazıda da anlattığım gibi ağaçların 22 Aralık ve sonrasında dikilme nedeni oldukça açıktır. Çünkü güneş, 22 Aralık’ta yükselmekte ve karanlığa karşı zafer kazanmakta, ağaç dikilerek de güneşin zaferi kutlanmaktadır.

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Sosyal medyanın gücü ve Ankara’nın otobüs sorunu

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.