• Güçlü Anadolu Gazetesi
 • Manşet
 • Bakanlık okulların uzaktan eğitim ile açılacağı bilgisini aktardı.Rehber Öğretmen Sevilen öğrencilere seslendi: Uzaktan eğitimi aksatmayın

Bakanlık okulların uzaktan eğitim ile açılacağı bilgisini aktardı.Rehber Öğretmen Sevilen öğrencilere seslendi: Uzaktan eğitimi aksatmayın

Son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alan  ‘okullar ne zaman açılacak?’ sorusu yanıt buldu. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde uzaktan eğitimle açılacağını duyurdu. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Rehber Öğretmen Sevil Sevilen ise “Bakanımızın da dediği gibi okulları hep birlikte açacağız. Öğrenciler uzaktan eğitimi aksatmasın. Çoğu sektör açıldı açılmış olması her an rahat bir şekilde virüs yokmuşçasına davranmayı gerektirmez . Kurallara uyalım. Vaka sayılarını hep birlikte tedbirlerimiz ile indirelim ve okulları açalım” uyarısında bulundu.

Uzun süredir merak edilen eğitim takvimi netleşti.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu eğitim gündemiyle toplandıToplantının ardından açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, “31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim başlayacak” açıklamasında bulundu. Alınan kararlar çerçevesinde uzman görüşünü aldığımız Rehber Öğretmen Sevil Sevilen ise,  gazetemize eğitim takvimi ve YKS tercihleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk, okulların açılması hakkında şöyle konuştu:

“31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor.”

Hazırlanan destek materyalleriyle öğrencilerin yanında olmaya devam edeceklerini dile getiren Selçuk, okullar açıldığında öğrencilere, öğretmenlere, okulların destek personeline, servis sürücülerine varana kadar okullarla ilgili herkesin sağlık durumunun HES kodları marifetiyle takip altında olacağını dile getirdi.

Bakan Selçuk, ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konulmuş kişilerin bu sistem sayesinde tespit edileceğini ve gerekli önlemlerin alınacağını dile getirerek servislerde, okul bahçesine, binasına girişte, ders başlayana kadar maske ve benzeri hususlardaki standartların daha önce hazırlanan kontrol kılavuzu çerçevesinde belirlendiğini anımsatan Selçuk, bu kapsamda hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de veliler için bir takım rehberler hazırlandığını kaydetti.

 

 “BAKANIMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ OKULLARI HEP BİRLİKTE AÇACAĞIZ”

Konuyla alakalı uzman görüşünü aldığımız Rehber Öğretmen Sevil Sevilen ise , şu açıklamalarda bulundu:

“Okulların açılış tarihinin  ertelenmesini gidişata göre tahmin edebiliyorduk . Düşündüğümüz gibi de oldu . Her geçen gün artan rakamlar ile açılması  daha büyük sonuçlara neden olacaktı.  Ya da açılmasının ardından Güney Kore ‘de olduğu gibi vaka sayılarının artması ile geri kapanacaktı. Bu durum da  çocukların uyum problemi yaşamasına neden olacaktı.  Her tatil dönemi bitişinde öğrencilerde yaşanılan okula uyum problemini pandemi  bittikten sonra daha ağır bir şekilde göreceğiz. Bu dönemi atlattıktan sonra başta aileler olmak üzere rehber öğretmenlere  ve branş öğretmenlerimize  görevler düşüyor. Derslerden uzak kalan öğrencileri motive edip tekrardan daha iyi bir tempo ile eğitim hayatına döndürmeliyiz. Tabi şu dönemde derslerden fazla uzaklaşmayan ,disiplinli bir şekilde çalışan öğrencilerimiz çalıştıran velilerimiz destek veren öğretmenlerimiz de var. Bu öğrenci tipleri için uyum daha kolay olacaktır. Şu konuya değinmek isterim. Bakanımızın da dediği gibi okulları hep birlikte açacağız.  Eğitim dışında çoğu sektör açıldı. Açılmış olması her an rahat bir şekilde virüs yokmuşçasına davranmayı gerektirmez . Kurallara uyalım. Vaka sayılarını hep birlikte tedbirlerimiz ile indirelim ve okulları açalım” şeklinde konuştu.

“NÖBETÇİ ÖĞRETMEN SAYILARI ARTIRILARAK SOSYAL MESAFE HER AN HER YERDE KORUNMALI”

Okulların ileri bi tarihte açılması halinde alınması gereken tedbir ve önlemleri sıralayan Sevilen, “Salgının uzun bir süre devam edeceğini göz önünde bulundurursak okullar salgın devam ederken açılmak zorunda kalacak. Burada en büyük görev aileye düşüyor. Özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar için temizlik konusu çok önemli. Tam anlamı ile  hijyen konusunu yeni yeni öğrenen çocuklar bu dönemde dikkat edilmez ise taşıyıcı olma durumunda olacak . O yüzden çocuklarınıza temizlik kurallarını öğretmeniz gerekecek.  Sosyal mesafe konusunda özellikle teneffüs zamanlarında çok dikkatli olunması gerekecek. Oyun çağı çocukları zaman zaman bunu unutabilir. Nöbetçi öğretmen sayıları artırılarak sosyal mesafe her an her yerde korunmalı. Okula girişlerde dezenfekte ile temizlenip ateş ölçümü ile alınması ve bunun aksatılmaması gerekir. Okul idaresine de birçok görev düşmekte temizliğe her zamankinden daha fazla önem verilmeli. Personel sayısı yeterli değilse artırılmalı. Maske takma kuralı özellikle küçük yaş grubunda daha zor olacaktır.. Kesinlikle aksatılmamalı. Bu noktada çocukları uyarırken çocukları endişelendirici bir dil ile değil. Güzel ve açıklayıcı bir şekilde anlatmalısınız. Evet zor bir dönem ve endişeliyiz  ama bu endişemizi olduğu gibi çocuğa aktarır isek pandemi bitse bile çocukta uzun süre kalıcı hasarlar bırakabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİ KENDİ İSTEK, BECERİ VE YETENEĞİNE UYGUN BÖLÜMÜ SEÇMELİ “

YKS sonrası tercihte bulunacak adaylara da seslenen Rehber Öğretmen Sevil Sevilen,

“6 Ağustos’ta başlayan ve 14 Ağustos’a kadar süren YKS tercihleri için son günlere gelmekteyiz. Bu konuda en az öğrenciler kadar veliler de endişeli. Öncelikle önerim kesinlikle uzman biri tarafından destek almanız. Bu imkanınız yok ise YÖK Atlastan bakabilirsiniz. 24 tercih hakkınız  var bunu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Öncelikle şunu söylemek isterim Çoğu öğrenci bilse de bilmeden tercih yapan ve açıkta kalan öğrenciler her sene oluyor . Tercihte dikkat edeceğiniz nokta puan değil . Sıralamanız . Puan ile tercih yapmak sizi yanıltır.  Tercihi 3 bölümlü  düşünün. ilk 1.sıraya hayalinizde olan bölümü yazalım sıralamamız tutmasa bile yazabilirsiniz . Hemen ardından 2.bölümde  tercihi kendi sıralamamıza çok  yakın yerleri seçmeliyiz . Ve son bölümde ise  tercihi kendi sıralamamızdan düşük olan yerleri yazmamız gerekir ki sıralamalardaki değişimlerde açıkta kalmamak için. Tercih yapmadan önce öğrencilerin kendini tanıması ve ne istediğini bilmesi gerekir. Sadece bir bölümü kazanmış olmak için yazma hatasına düşmemeliler. Çünkü şu an vereceğiniz karar ilerideki hayatınızın tamamını kapsayacak. İstediğiniz bölüm, istediğiniz okul olmasına dikkat edin . Özellikle bölüm istediğiniz sizin yetenek ve ilginize hitap eden bir bölüm olmalıdır. Bunu anlamak için ilerde yapacağınız mesleğin avantaj ve dezavantajlarını direkt birinci ağızdan dinlemeniz

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şanlıurfa’da feci olay

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
315.845

VAKA

277.052

İYİLEŞME

8.062

ÖLÜM

38.793

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
33.431.133

VAKA

23.199.564

İYİLEŞME

1.003.168

ÖLÜM

10.231.569

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Sağlığınıza odaklanmanız gereken bir gün olabilir. Geçmiş hatalardan ders alarak kontrollerinizi aks

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İlişkiniz de oldukça hassas olacağınız saatler geçiriyor olabilirsiniz. Alınganlıklarınızı söylerken

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Kariyer hayatınızda alınganlık yapabileceğiniz saatler geçiriyor olabilirsiniz. İşinize odaklanıp sa

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Duygu ve mantık arasında ikilemde kalacağınız saatler yeni olaylara gebe olabilir. Sezgileriniz ne k

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Yaşamdaki yönünüzü sorguluyorsunuz. Geçmiş, yaşananlar, alınan veya alınmayan dersler, gelecek planl

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kardeşleriniz ile sözlü tartışmalar içerisine girebilirsiniz. Bugün sizler en derin sözcüklerden dah

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Görevli olduğunuz derneklerden proje üretmeniz için baskı gelebilir. Yoğun günlük yaşantınızda onlar

  Devamı

  AKREP BURCU

  Hayatınızın aşkı ile sürpriz bir karşılaşma yaşayabilirsiniz. Sevgiyi tutkularında yaşayan siz mutlu

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Bugün öfke kontrolü yapmakta zorlanabilirsiniz. Karşı tarafı kelimelerinizle yıkmak sizin için olduk

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Hayallerinizi gerçekleştirmek adına bazı kararlar alabilirsiniz. Umudunuz tükenmek üzere gibi hissed

  Devamı

  KOVA BURCU

  Maddi yaşantınızda harcamalarınızı duygularınıza göre yapmak sizleri biraz eksiye düşürmüş olabilir.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Aileniz ve kariyeriniz arasında kalmış gibi hissedebilirsiniz. Sizin geleceğinizi aileniz planlasın

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.