Bakan Selçuk: Her detayı ayrıntılı olarak hesaplıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kılavuzu’ esasında iş birliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi. İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan kurumlarımızın yeni normalde daha hijyenik açılması için çalışmalar yapıyoruz. Her detayı ayrıntılı olarak hesaplıyoruz” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’nun uygulanması konusunda iş birliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mersin’de meydana gelen elim kazadan dolayı şehit olan Mehmetçiğe Allah’tan rahmet diledi..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  imza töreninde gerçekleştirdiği konuşmada şunlara değindi:

“Uzun süredir salgın nedeniyle faaliyetlerine ara veren okullarımızın oluşturacağı eğitim boşluğunu doldurmak ve 18 milyon çocuğumuzun eğitime erişimi konusunda daha iyi imkanlar sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kurduğumuz 3 televizyon kanalı, farklı ve zengin platformlar, mobil cihazlardaki çalışmalar sekteye uğramadan devam ediyor. Bu çabamızın neticelerini gördükçe mutlu oluyoruz. 5 aydır dur durak vermeden çalışan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum”

“OKULLARIN AÇILMASI SADECE MÜFREDATIN İŞLENMESİ ANLAMINA GELMİYOR”

“Bu güzel performansı okullarımızın açılış sürecinde de göstermek istiyoruz. 16 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan kurumlarımızın yeni normalde daha hijyenik açılması için çalışmalar yapıyoruz. Her detayı ayrıntılı olarak hesaplıyoruz. Tüm kurumlarımızla bağlantılı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Okulların açılması sadece müfredatın işlenmesi anlamına gelmiyor. Okul, çocuklarımız için sosyalleşme alanıdır. Çocuklarımızın öğretimin dışında eğitimle alakasını kuran yerlerdir. 24 saat anne, babalık yapmak kolay bir iş değil, yorgunluklarının farkındayız”

“KILAVUZ YOL GÖSTERİCİ ANA KAYNAĞIMIZ”

“Eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kılavuzu bizim yol gösterici ana kaynağımız. Uzun bir hazırlıkla, kurumlar arası iş birliğiyle yapılan bir çalışma. Öncelikle Sanayi Bakanlığı, TSE ve Sağlık Bakanlığıyla yapılan çalışmalar sonucunda şartlar yerinde incelenerek hazırlanan bir kılavuz. Yeni dönemde okullarımıza rehberlik edecek bir kılavuz olacak diye düşünüyoruz”

“2 BİN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DENETMENİ YETİŞTİRİLDİ”

Okulların, hazırlanan kılavuzla bir standart oluşturacağına değinen Selçuk, “TSE’nin ortaya koyduğu yaklaşım çok önemli. Kamuoyuna karşı sorumluluğumuzun farkında olduğu için bunu açık bir şekilde yapmayı tercih ettik. Eğitmenlerimiz ve öğretmenlerimiz bu konuyla ilgili eğitimler aldılar. Bizim daha önce ‘Beyaz Bayrak’ gibi okulların temizlik standardı konusunda çalışmalarımız vardı. Fakat bu standartlar bizim için korona virüs döneminde farklılaşmalı ve daha yeni bir hijyen anlayışı olmalı diye düşünüyoruz” açıklamasında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette kılavuzu yayınlayıp sahadan çekilmiyoruz. Desteklerimizi yoğun olarak gerçekleştireceğiz. Çünkü hem ülke hem iller hem de okullar ölçeğinde ekipler kurduk bu işin takibinin yapılması için. 2 bin iş sağlığı ve güvenliği denetmeni yetiştirildi. Biz sadece dış değerlendirme olsun istemiyoruz. Okullar önce kendisini değerlendirsin, öz değerlendirme yapsın, okulun neye ihtiyacı varsa denetmenler bunu ortaya koysun, ardından da gereği yerine getirilsin. Bütün amaç bu”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise törende gerçekleştirdiği konuşmada şunlara değindi:

“Bu imza, Bakanlıklarımız arasında bir işbirliği protokolü olmanın ötesinde çok daha derin bir anlama ve etki alanına sahip. Yakın zamanda çocuklarımız yeniden okullarına dönecekler. Son dört ay, onlar açısından da oldukça zorlu ve alışılmadık bir dönemdi. Okullarını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini ne kadar özlediklerini hepimiz biliyoruz. Bugün imzalayacağımız Protokolle; okullarımızdaki yüz yüze eğitimi; en güvenli ve en sağlıklı koşullarda gerçekleştirmek adına önemli bir adım atıyoruz”

“Bundan sonraki dönemde, yine aynı irade ve kararlılıkla devam edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak pandemi sürecinde; KOSGEB, TÜBİTAK ve bölgesel kalkınma politikaları, aşı-ilaç ve test kiti geliştirme çalışmaları, yoğun bakım solunum cihazlarının üretilmesi, Teknopark ve Ar-Ge merkezlerinde uzaktan çalışma gibi pek çok hususta etkin çözümler geliştirmeye odaklandık. TSE kanalıyla da; reel sektöre doğrudan dokunan yenilikçi işlere imza attık”

“Piyasa dinamizmini canlı tutacak ihtiyaçları tespit ettik, hızlıca çözüm önerileri geliştirdik. TSE ile ilk olarak, üretim tesisleri için alınması gereken tedbirleri belirledik. Sanayi kuruluşlarımız için Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nu hazırladık. Sonraki aşamada, kılavuza yeni alanlar ekleyerek, turizm sektörünü de içerecek şekilde, hizmet sektörünü bu çalışmalara dâhil ettik. Önerdiğimiz tedbirleri uygulayan firmalara; Covid-19 Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet ve Güvenli Turizm Kalite Belgeleri vermeye başladık. Şimdiye kadar, bu üç alanda toplam 745 firmaya belgelerini teslim ettik. Firmalarımızın giderek artan bu farkındalığı, sahada da karşılık buluyor. Belgeyi alan firmalar, bu süreci tamamlamış olmaktan son derece memnun. Çalışanları işe daha rahat gitmeye ve daha verimli çalışmaya başladı. İşyerinde oluşan güven ortamının yanında, ürün ve hizmetlerin sağlıklı koşullarda üretilmesi tüketici güvenini de perçinliyor”

“ÜLKE ÇAPINDA TUTARLI VE ESNEK BİR YAKLAŞIM GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIK”

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte, öğrencilerin okula güvenli dönüşü için çalıştıklarını belirten Varank, “Bakanlıkça attığımız adımlar, elbette sadece reel sektörle sınırlı değil. Haziran’dan bu yana, Milli Eğitim Bakanlığımız öncülüğünde, çocuklarımızın okula güvenli dönüşü için çalışıyoruz. TSE’nin saha tecrübesini; Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının önerileri, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Kararları, UNESCO ve OECD tarafından yayınlanan kriterlerle buluşturduk. Böylece; Eğitim Kurumları için Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu hazırladık. Bu Kılavuz sadece Covid-19’a karşı alınması gereken tedbirlerle de sınırlı değil. Çok daha geniş bir bakış açısına sahibiz. Okullarımızda salgınlarla mücadele için hijyen ve sanitasyon koşullarını geliştirip, uygulamaları yakından takip etmeyi amaçlıyoruz. Ülke çapında tutarlı ve esnek bir yaklaşım geliştirmeye çalıştık. Dolayısıyla; eğitim kurumlarının çalışan sayısı, yapısı ve faaliyetleri gibi değişiklik gösteren uygulamalarını da kapsam altına aldık” dedi.

“KILAVUZLA, DİĞER ÜLKELERE DE ÖRNEK OLUP, ULUSLARARASI ALANDA TAKİP EDİLMEK İSTİYORUZ”

Bakan Varank, son olarak “Birleşmiş Milletlere göre, yetersiz temizlik yüzünden her yıl dünyada 1,5 milyon çocuk hayatını kaybediyor. Bu sayı; her 20 saniyede 1 ve her gün 4 bin 100 engellenebilir ölüm anlamına geliyor. İşte biz oluşturduğumuz bu Kılavuzla, diğer ülkelere de örnek olup, uluslararası alanda takip edilmek istiyoruz. Yetersiz temizlik yüzünden, dünyada da çocuk ölümleri yaşanmasın istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

MEB’den yapılan yazılı açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında iş birliği protokolüyle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

 

“Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu” yapılacak hazırlıklar için yol gösterici ana kaynaklardan biri olacak. Kılavuz, yeni dönemde eğitim kurumlarında, öğretmen ve yöneticilere rehberlik edecek, hijyen ve enfeksiyon hususlarında kurumsal sorumluluklarını başarıyla yerine getirilmesi konusunda yol gösterecek.

“Bir okulun hemen her köşesi ve kullanım alanı düşünülerek standartları belirlenen kılavuz,

öğretmen, veli ve okul yöneticilerinin görüşüne sunularak hazırlandı. Pedagojik ve kurumsal uygunluğu konusunda gerekli dönütlerin alındığı kılavuzla ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da geri bildirim sağlıyor. “

“Hazırlanan kılavuzla eğitim kurumlarının ve sunulan eğitim hizmetlerinin bir standarda kavuşabilmesi için kalite kontrol alanında marka kuruluşu olan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile iş birliği yapılarak sürecin şeffaf bir şekilde yönetilmesi hedefleniyor. “

“TSE iş birliği ile yapılan eğitimlerde eğitim kurumlarında hijyen ve enfeksiyon alanlarında uzmanlaşan denetim personelleri tarafından, eğitim kurumlarının kılavuzda belirlenen şartlara uygunluğu için yerinde incelemeler yapılacak.”

“Okul ve kurumlar için hazırlanan bu kılavuzun ışığında öğrenci öğretmen ve velilere özel rehberler de hazırlanıyor. Okullar açılmadan en az 2 hafta önce rehberler tüm muhatapların kullanımına sunulacak.”

“Kılavuzun uygulanması ve okul açılış senaryoları için pilotlama yapılan okullar, özellikle iklili eğitim yapan ve öğrenci nüfusu yüksek olan okullar arasından belirlendi.”

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yılmaz, TBMM’de Yenilik Partisini anlattı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
311.455

VAKA

273.282

İYİLEŞME

7.858

ÖLÜM

38.173

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
32.471.119

VAKA

22.374.557

İYİLEŞME

987.593

ÖLÜM

10.096.562

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bugün yeni insanlarla tanışabilir ve arada bir etkileşim olabilir. Doğal olduğunuz sürece arkadaş gr

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Kendinizi bir dönüşümün içerisinde bulabilirsiniz. Ani bir yer değişikliği veya iş değişikliği konus

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  İçsel sesiniz sizleri oldukça derinlere götürüyor olabilir. Geçmiş konular, ilişkiler, yaşanan olayl

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Bugün yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Başlangıcınız da imzaladığınız sözleşmelerinizi ayrıntılı i

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Düşünceleriniz ve duygularınız yalnız olmayı isteyebilir. Partnerinize bu isteğinizi açıkça dile get

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Arkanızdan konuşulan konuları öğreneceğiniz bir gün olabilir. Eski aşklar veya geçmiş konular yenide

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ruhsal sıkışmışlığınız sağlıklı kararlar almanıza engel oluyor olabilir. Kendinize zaman ayırarak ru

  Devamı

  AKREP BURCU

  Çevrenizdekiler sahiplenme duygunuzu eleştiriyor olabilir. Baskıcı ve kıskançlıkla hareket etmek kiş

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Çocuk ile ilgili gündemler bugün söz konusu olabilir. Yoğun iş temposundan yakınabilirsiniz. Aileniz

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Eski aşkınıza dönmek için adım atmak istiyor olabilirsiniz. Her ne kadar ileriye dönük yaşıyorum diy

  Devamı

  BALIK BURCU

  Partnerinizle ayrı iki şehirde olabilirsiniz. Özleminiz fazlasıyla artmış olabilir. Kısa seyahat pla

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.