Bahçeli: Rusya ile müttefik değiliz

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. İdlib’deki gelişmeleri değerlendiren Bahçeli, Rusya ile stratejik ortak ve müttefik değiliz” ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Rusya destekli rejim güçlerinin hain ve hunhar saldırılarının devam ettiğini, bu ayın başından beri İdlib’de verilen şehit sayısının 16’ya ulaştığını aktararak, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Türkiye deprem felaketiyle bir kez daha yüzleşmiştir. Türkiye sınırına yakın bir bölgede meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı yine acı ve yıkıma yol açmıştır. Ülkemiz deprem tehlikesiyle karşı karşıyadır. Depremle yaşamayı öğrenmek durumundayız. Ancak depreme teslimiyeti, felaketlere boyun eğmeyi de aklımızdan geçirmemeliyiz.”

 

“SON YILLARDA BATI AVRUPA’DA YAYGINLAŞAN IRKÇI SALDIRILAR KAYGI VERİCİ BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR”

“Almanya’nın Hanau şehrinde neo-nazi hayranı bir katilin ortalığı kana buladığını, Avrupa ülkelerinde ırkçı damarın kabardığını aktaran Bahçeli “Bir kafe ve büfede bulunan insanlara ateş açan bu cani, 5’i Türk vatandaşı olmak üzere 10 kişiyi katletmiştir. Son yıllarda batı Avrupa’da yaygınlaşan ırkçı saldırılar kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Uzunca bir süredir Türk ve İslam düşmanlığının arttığı gözlenmektedir. Almanya’da bugüne kadar 30’a yakın vatandaşımız acımasız saldırılara maruz kalmış, camiler, evler, dernek binaları ve iş yerleri kundaklanmıştır.”

“TÜRK MİLLETİ IRKÇILIĞA, YABANCI DÜŞMANLIĞINA HER ZAMAN KAPALI VE UZAKTIR”

İnsan hakları düşünce ve ifade hürriyeti, demokrasi ve hoşgörü konularında işine gelince mangalda kül bırakmayan Avrupa ülkelerinde ırkçı damarın kabarması, faşist eğilimlerin kamçılanması hakikaten de büyük bir çarpıklıktır. Avrupa Türklüğü gerçek manada insani değerler ve vicdani hasletler bakımından içinde yaşadığı toplumlara örnek teşkil ettiğini, bu alanda ne kadar yüksek bir seviyede bulunduğunu, itiraf ve ifade etmek, ahlaki tutarlılık gereğince herkesin boynunun borcudur. Türk milleti ırkçılığa, yabancı düşmanlığına her zaman kapalı ve uzaktır. Hiç kimse bize medeniyet dersi vermeye, bilir kişilik taslamaya, mürebbiye gibi parmak sallamaya kalkışmamalıdır. Biz herkesin ederini, ciğerini, niyetini, tıynetini de bilir, yeri geldiğinde maskeleri indiririz. Şairin dediği gibi, ‘Çok devletler kurmuş bir neslin torunlarıyız.’ Yol olmuşuz ırmak ırmak, ova ova dört bir yana, mazlumun yanında zalimlerin karşısındayız. Kucak açmış, yurt olmuşuz kimsesiz ağlayana, kendi ülkelerindeki milliyetçi eğilimleri güçlendirip başka ülkelerdeki milliyetçiliği şeytanlaştıran sözde gelişmiş devletlerin maksat ve muratlarının ne olduğu bellidir. Bu saplantı ve savrulma halinin emperyalizme uygun damar açmak için titiz bir çaba olduğu, bununla birlikte sömürgeciliğin hedefindeki ülkelerde milli hassasiyetlerin köreltilmesi, milli tepkilerin söndürülmesi amacıyla ince işçiliğe teşebbüs edildiği açıktır ortadadır” dedi.

HOCALI KATLİAMI

“Hocalı dinmeyen çığlıktır. Hocalı’nın yaraları derindir. 28 yıldır Dağlık Karabağ’ın Hocalı kasabası milli yüreklerde sancıdır. Burası kadim bir Türk yurdudur. Hukuken Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ 28 yıldır Ermenistan işgalindedir. 1826’da Karabağ hanlığını işgal eden Rusya, bölgede Ermeni nüfusunu artırmaya teşvik etmiştir. 613 soydaşımız Hocalı’da şehit edilmiştir. 1275 soydaşımız esir alınmıştır. Hocalı katliamı büyük yankı uyandırmıştır. 1 milyon Azerbaycan Türkü işgal edilen topraklardan göç etmiştir. Dağlık Karabağ’ın istilası dünyanın gözü önünde vuku bulmuştur. Dağlık Karabağ inim inim inlemektedir. Hala 1993 Mart ayında, Ermenilerin saldırısına kadar uluslararası toplum tepki bile göstermemiştir. Ermeni zulmü çağrılara riayet etmemiştir. Hocalı’da uluslararası hukukun soykırım, saldırı, insanlığa karşı suçlar alenen işlenmiştir.”

İDLİB’DEKİ ŞEHİTLER

Rusya destekli rejim güçlerinin hain ve hunhar saldırılarının devam ettiğini, bu ayın başından beri İdlib’de verilen şehit sayısının 16’ya ulaştığını  aktaran Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye olağanüstü bir süreçten geçmektedir. İdlib fokur fokur kaynayan, kaynadıkça taşan bir kanlı kazana dönüşmektedir. İdlib’deki şehit sayımız 16’ya ulaşmıştır. Rus savaş uçaklarının saldırısıyla iki askerimiz şehit olmuştur. Yine Esed güçlerinin saldırısıyla bir tankçı askerimiz şehit olmuştur. Elbette şehitlerin ölmediği inancındayız. Kanlarının yerde kalmayacağını biliyoruz ve sabırsızlıkla bekliyoruz. Dualarımız onlarladır. İdlib ekseninde altı çizilmesi gereken muamma bu ay sonuna kadar rejim güçlerinin gözlem noktalarımızın geri çekilip, çekilmeyeceğidir. Elbette, bütün ihtimalleri hesaba katmak, planlamalar yapmak Türkiye için zaruridir. “

BAHÇELİ: İDLİB ÇOK ŞEYE GEBEDİR

“Rusya Soçi’ye vurgu yaparken, taciz ve tahriklerini ısrarla sürdürmektedir. Rusya ve rejim güçleri ölüm yağdırmaktadır. Belirlenmiş hedefleri vuran Rusya’dır. İdlib çok şeye gebedir. Türk askeri bölgede gerginliğin azaltılması için bulunmaktadır. Ateşkes sağlanabilmesi Soçi kararlarının uyulmasına bağlıdır. Aksi takdirde İdlib patlayacak, zalimler kaçtıkları yere kadar kovalanacaktır. Zalim Esad döktüğü kanın hesabını ödeyecektir.”

(Eren GÜVENDİK)

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kılıçdaroğlu’ndan dış politika eleştirisi

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470