a

Atıfbey Mahallesi Muhtarı Kenan Han: Mahallemiz çok perişan 

Özel Haber: Kadir Gürhan

Ankara Altındağ’da yer alan ve Başkent’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Atıfbey Mahallesi, 2012 yılında başlayan ve 13 yıldır devam eden Hıdırlıktepe, Atıfbey, İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi nedeniyle yarı harabe bir mahalleyi andırıyor. Yaşanan yıkım ve göç nedeniyle mahalle halkının perişan olduğuna dikkat çeken Atıfbey Mahallesi Muhtarı Kenan Han, yetkililere şu çağrıyı yaptı: “İnsanlarımızın mağdur edilmediği şekilde bir kentsel dönüşüm istiyoruz. Mahallemize bir an önce okul, hastane ve sağlık ocağı yapılmalı. Atıfbey Mahallesi, fakir bir mahalledir, sosyal yardıma ihtiyacı olan bir gecekondu mahallesidir. Mahallemizi korusunlar, sahipsiz bırakmasınlar.”

Eski adı Engür’ü Mahallesi olan mahalle daha sonra Atıfbey Mahallesi ismini alıyor. Daha önce 1200 olan Atıfbey Mahallesi’nin nüfusu, 24 mahallenin birleşmesiyle birlikte 40 bin nüfusa kadar çıkıyor. 2012 yılında başlayan kentsel dönüşümün etkisiyle birçok mahalleli zorunlu olarak göç edince, mahallede yaşayanların sayısı da 4 bine kadar iniyor. Adını Ankara’nın cumhuriyet dönemindeki ilk valisi olan ‘ATIF BEY ‘ den alan mahalle, eski Devlet Bakanı Ünal Erkan, ünlü kabadayı Kürt Cemali (Cemali Coşan) ve TÜFAD eski başkanı İsmail Dilber gibi önemli isimlere de ev sahipliği yapmış.

‘Muhtarın Gözünden’ haber serimizin bu haftaki durağı Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Atıfbey Mahalesi oldu. Görüştüğümüz mahalle muhtarı Han, mahallenin bilinmeyen yönleri ve sorunları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

“ATIFBEY MAHALLESİ 24 MAHALLENİN BİRLEŞİMİNDEN OLUŞUYOR”

Evli olduğunu bir kızım bir de oğlu olduğunu söyleyen Han, 30 yıldır Atıfbey Mahallesinde muhtarlık yaptığını belirtti. Han, “Mahalle halkı beni seviyor, kendilerine yardımcı oluyorum. Sekiz sefer de ara seçimlere girerek kazandım. Çünkü bizim mahallemize 25 mahalle katıldı. Şu an Atıfbey Mahallesi 24 mahallenin birleşiminden oluşuyor. Ama Mahallemizin çoğunu Kentsel dönüşüm nedeniyle yıktılar. Mahallemizde 13 yıldır başlayan kentsel dönüşüm hala devam ediyor, bir türlü bitmedi mahallemiz yarı harabe şeklinde duruyor” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BİTİRİLİP HAKKIYLA TESLİM EDİLMESİ GEREKİR”

‘Mahallemizin Ergür’ü olarak ilk nüfusu 1200 civarındaydı’ diyen Han, “Ondan sonra mahallemize Doğanşehir, Gökçenefe, Yavuz Selim, Sinan Paşa, Hayri Akmanlar, Fermanlar gibi mahalleler katıldı. Tekrar ara seçime gittik yeniden muhtar seçildim. Bu seçimden hemen bir yıl sonra Fatih, Yamaç, Öncüler, Kartallar, Yiğitler, Orhan Gazi ve Yılmazlar Mahallesi gibi mahallelerin Atıfbey Mahallesine katılımı ile yeniden ara seçim yapıldı ve tekrar muhtar seçildim. 24 Mahalle Atıfbey Mahallesi ile birleştiğinde mahallemizin nüfusu yaklaşık 40 bine çıktı. 2012 yılında başlayan ve bir türlü bitmeyen kentsel dönüşüm projesi ile mahalle nüfusu 4 bine kadar inmiş durumda. Bu mahallede 60 yıldır oturan kişiler var, tapusu olmasına rağmen hakkını almış değil. Tapusu olan vatandaşlara cüzi miktarlarda paralar verilerek gönderilmeye çalışılırsa bunu hiçbir vatandaş kabul etmez. Bu vatandaşların hakkı verilmeli. 50 ya da 100 Bin TL verilerek vatandaşın gönderilmesi yanlıştır. Vatandaşlar yarı harabe yapılar arasında yaşamak zorunda değil, bu kentsel dönüşümün hakkıyla bitirilip teslim edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“MAHALLEYİ TERK EDENLER 10 YILDIR EVLERİNİN YAPILMASINI BEKLİYOR”

Mahallede bulunan iki tepenin (Hıdırlık Tepesi ve Karşısı) mesire ve park alanı olacağına vurgu yapan Han, “Mahallenin bir kısmına apartmanlar, bir kısmına villa tipi evler yapılacak” dedi. Han, “Mahalleye okul yapılacağını söylüyorlar. Bu projelerin hepsi önemli ama vatandaşın hakkını vermeleri lazım. Daha önce tapu tahsil belgesi verilen vatandaşlara şu anda hiçbir şey vermiyorlar. Bu vatandaşa yazık günah değil mi? 40 yıldır vergisini, elektriğini ve suyunu ödüyor. Mahalleyi terk edenler 10 yıldır evinin yapılmasını bekliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi her ay kendilerine 800 TL kira yardımı yapıyor. Bu paraya yazık değil mi? Ankara Büyükşehir Belediyesine de yazık. İnsanların evlerini yapıp teslim etseler bu parayı da ödememiş olacaklar. Mademki bu aşamaya gelecekti o zaman yıkmayacaktın ve vatandaşlar da evlerinde oturmuş olacaktı. Her şey hazırlandıktan sonra yıkım yapılmaya başlanmalıydı. Öyle olsaydı bu kadar uzun sürmezdi, mahalle sakinleri de bu kadar mağdur olmazdı” diye konuştu.

“ATIFBEYLİ OLMAK AYRICALIKTIR”

Muhtar Han, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Atıfbey Mahallesi, Ankara’nın ilk yerleşim yerlerinden biri olan Ulus civarındadır ve Altındağ Belediyesi’ne bağlıdır. Mahalle adını Ankara’nın cumhuriyet dönemindeki ilk valisi olan ‘ATIF BEY ‘ den almıştır.  Bu mahalleden eski Devlet Bakanı Ünal Erkan çıktı. Birçok görevde bulunan Erkan, Türkiye siyasi hayatında da iz bırakmış birisidir. TÜFAD eski başkanı İsmail Dilber, Altındağ eski belediye başkanı ve ANAP eski milletvekili Muzaffer Atılgan, İstanbul eski valisi Nevzat Ayaz, Kürt Cemali (Cemali Coşan) gibi kişiler bu mahalleden çıkmışlardır. Bu kişiler Atıfbey Mahallesinin tozunu, toprağını yutmuş kişilerdir. Atıfbeyli olmak ayrıcalıktır. Cumartesi günleri Atıfbey Mahallesinin meydanına geldiğinizde park edecek yer bulamazsınız. Ankara’nın her yerinden buraya insanlar geliyor. Ünal Bey, İsmail Dilber, Yaşar Altınışık her gün burada. Bizim mahallemizi ziyarete gelen birçok kişi var. Dışarıdan mahallemize karşı oluşan algıyı gerçek bulmuyoruz. Gelip kendi gözleri ile görebilirler. Burası yapıldığı zaman, buradan ayrılmayacaklarını da söyleyebilirim. Örneğin Numune Hastanesinin Başhekimin oturduğu tarihi bina mahallemizde yer alıyor. Bu binada hala da birileri oturuyor. Tarihi güzel bir yapıdır. Ankara’nın ilk jandarma karakol binası da bu mahallede yer alıyor. Bu yapı hala ayaktadır.”

“İNSANLARIMIZIN MAĞDUR EDİLMEDİĞİ ŞEKİLDE BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ”

Kendi mahallesine çok üzüldüğünü de belirten Han şunları söyledi: Mahallemiz çok perişan. Doğup büyüdüğüm mahalleden ben de bir gün gideceğim, mahallemizin güzel bir şekilde yapılmasını istiyoruz. İnsanlarımızın mağdur edilmediği şekilde bir kentsel dönüşüm istiyoruz. Mahallemize bir an önce okul, hastane ve sağlık ocağı yapılmalı. Atıfbey Mahallesi, fakir bir mahalledir, sosyal yardıma ihtiyacı olan bir gecekondu mahallesidir. Mahallemizi korusunlar, sahipsiz bırakmasınlar. Ankara’nın ilk yerleşiminden bahsediyoruz. Bu mahalleyi neden harabe bırakıyoruz ve yaşatmıyoruz? 100 yıldır burada oturan birisine 100 TL verip göndermek yanlıştır. Burası insanların uzun zamandır tapulu yeridir. Bu mahalleye eskiden Dağardı derlerdi. Daha sonra ise mahalle yıkılmasın diye eski Ankara Valisi olan Atıfbey’in ismini mahalleye koyuyorlar.”

“MUHTAR OLARAK KAMU GÖREVİ YAPIYORUZ”

Muhtarın devletin en küçük kolu olduğuna işaret eden Han, “Biz kamu görevi yapıyoruz ve kamu adına çalıştığımız için devletin bir koluyuz. Muhtarlık denilince akla yardımseverlik, sorunları çözme gibi görevler akla gelir. Ben yıllardır bu görevleri iyi bir şekilde yerine getiriyorum. Yılarca kimseden evrak için ücret almadım. Beni çok seviyorlar ve desteklerini hiç esirgemiyorlar. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi, Altındağ Kaymakamlığı ve elektrikçiler sorunların çözümü konusunda bize çok yardımcı oluyorlar. Kendilerini herhangi bir sorun için aradığımızda hemen yardıma geliyorlar” dedi.

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Anı ölümsüzleştirmek isteyen çekim platosuna koşuyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.