Atatürk’ün Anıları

“2 Temmuz 1918 Salı- Sabah saat 7.00’den 8.00’e kadar dünkü gibi iki membadan su içtikten sonra evde kahvaltı ettim.

“2 Temmuz 1918 Salı- Sabah saat 7.00’den 8.00’e kadar dünkü gibi iki membadan su içtikten sonra evde kahvaltı ettim. Saat 10.00’da Kaiserbad’a gittim Çamur banyosu yaptım. Eve dönüp biraz istirahat ettim. Bu esnada Miralay Emin Bey geldi. Onunla beraber Restaurant Pupp’a kadar yürüdük. Eve dönerken Sansoussie Gazinosu istikametine biraz yürüdüm. Çiçekçi bir kadına tesadüf ettim. Birkaç buket kırmızı ve beyaz karanfil ve ismini bilmediğim diğer bir çiçek aldım. Saat 3.00’e kadar yattım. Uyuyamadım. İdareci geldi, talep ettiğim Almanca öğretmeni bayanın geldiğini haber verdi.
3 Temmuz 1918 Çarşamba- Saat 6.00’da kalkmayı düşünürken saat 7.00’de kalktım. Şevki, beni kaldıracaktı hâlbuki ben onu kaldırdım, hiddetlendim. Şevki’ye çıkışmaya başladım. Şevki tıraş ediyordu. Mahmurluktan, benim çıkışmamdan büsbütün şaşırdı. Usturayı sol bıyığımın yanında yanağıma bastırdı. Kan başladı, dindirmek mümkün değil, asabiyetim arttıkça arttı. Çabuk gideyim derken şimdi kanı dindirememek yüzünden tamamen gecikiyordum. Nihayet şap, pudra, kolonya… Kan durur gibi oldu.”
Bu hatırat, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından altı deftere kaydedilmiş günlüklerden oluşuyor. Atatürk’ün “Karlsbad’da Geçen Günlerim” diye isimlendirdiği ve her haliyle ilgi çekici bu metinler, onun adı geçen yerdeki günlerini, o günlerde bazı toplumsal meselelere bakışını, okuduğu kitapları ve daha birçok hususta önemli, dikkat çekici ayrıntıları içeriyor.
Karlsbad, Atatürk’ün bulunduğu tarihte Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (1867-1918), bugünse Çek Cumhuriyeti sınırlar içinde bulunan Prag’dan 1,5 saatlik uzaklıkta, kaplıcaları ile ünlü turistik bir şehir. Şimdiki adı, Karlovy Vary…
Günlüklerin bulunuşunun da ilgi çekici bir hikâyesi var. Afet İnan, bu metinleri 1931 yılındaki tarih çalışmaları esnasında Çankaya’daki eski köşkün kütüphanesinde buluyor. Atatürk duruma vakıf olunca defterleri, ileride yayımlanmak üzere saklaması için kendisine veriyor.
Şu an eserin orijinal nüshaları ne yazık ki Türk Tarih Kurumu arşivinde bulunmuyor. Eser ilk olarak Tarih Kurumu Yayınları arasından çıkıyor. Ancak bu baskısı tükendi. 1999’da Cumhuriyet gazetesince basılarak okurlarına promosyon olarak dağıtılıyor. Sonrasında bir daha basılmıyor.
Bu günlükleri merak edenlere duyuralım, bizzat Mustafa Kemal’in kaleminden çıkan bu nadide eser yazılışından 100, ilk basılışından 35 sene sonra yani Temmuz 2018’de Kopernik Kitap’tan yeniden yayımlandı.

 

 

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  19.09.2020

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  363.999

  VAKA

  316.008

  İYİLEŞME

  9.874

  ÖLÜM

  47.991

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  43.385.581

  VAKA

  29.095.845

  İYİLEŞME

  1.157.714

  ÖLÜM

  14.289.736

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bilinçaltınız sizin düşünceleriniz ile şekillenecektir. Olumlu düşüncelerle zihninizi donatırsanız olumlu olayları yaşarsınız.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Arkadaşlık ilişkileriniz, sosyal çevrenizle alakalı geçmişten gelen bazı durumlar ya da şu anki yaşananlardan kaynaklı çeşitli gelişmeler olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bazen olmuyorsa olmuyordur deyip yeni başlangıçlar yapmanız gerekebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   İlişki kurarken dikkatli olmanız gereken bir süreçtesiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   Kadersel tanışmalar hayatınızda büyük dönüşümlere gebe olabilir.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Ani kararlar, hızlı durum değişiklikleri, yaşayabilirsiniz. Adım atarken düşünmeniz ve ileriyi görerek davranmanız oluşabilecek sorunları azaltacaktır.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Haklılık payınız elbet anlaşılacaktır. Herkese tüm her şeyinizi anlatmamaya özen göstermelisiniz.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Bu dönemde çevrenizle alakalı bazı durumlar için sizden yardım istenebilir.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Sert çıkışlardan kaçınmalısınız ve tatsızlıklardan olabildiğince uzak durmalısınız.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Değişiklik yapmak hayatınızın her alanında size iyi gelecektir. Değişiklikten, farklılıktan çekinmeyin. Buna ihtiyacınız var.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Sorunlarınızı iletişim kurma şeklinizle çok rahat çözebileceksiniz. Bugün sadece agresif yaklaşımlardan uzak durun.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Yeni bir başlangıç yapabilirsiniz ancak değişken olmamalı kararlarınızda emin olarak yürümelisiniz.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.