a

Aşı korkusu

Pandeminin bitmesi için aşılamanın son derece hızlı şekilde devam etmesi gerekiyor. Türkiye’de sonbahar aylarına kadar salgının kontrol altına alınması aşılama hızının yükselmesi ile mümkün. Aşı konusunda ne kadar acele edersek o kadar iyi.

Pandeminin bitmesi için aşılamanın son derece hızlı şekilde devam etmesi gerekiyor. Türkiye’de sonbahar aylarına kadar salgının kontrol altına alınması aşılama hızının yükselmesi ile mümkün. Aşı konusunda ne kadar acele edersek o kadar iyi. Toplumun yüzde 70’inin aşılanması ve toplum bağışıklığının kazanılması şart. Kapanma kararlarının gevşetilmesi ile birlikte birçok kişide rahatlama başladı. Buna karşın aşılama oranı o kadar hızlı ilerlemiyor. Bunun bir sebebi birçok kişinin aşı olmayı reddetmesi. Aşı olmaktansa koronavirüse yakalanırım, hastalığı atlatırım diye düşününler çok fazla. Burada maalesef ki hastalığı küçümseme devreye giriyor. Koronavirüs grip gibi bir hastalık söylemini kim başlattıysa hiç iyi bir iş yapmadı. Bu hastalıktan insanlar ölüyor, insanlar ortada bir sebep yokken sevdiklerini kaybediyor. Yaşamayan bilemiyor tabii… Grip gibi yakalanırım kurtulurum diye düşünüyor. Akıl var mantık var. Sizce bu hastalık hafif atlatılacak grip gibi bir şey olsaydı süreç bu zamana kadar uzar mıydı? Tüm dünya seferber olur muydu? 4 milyona yakın insan hayatını kaybetti hala yakalansak da kurtulsak diyenler var. 

İnsanları anlamak gerçekten oldukça güç. Aşının ileride nasıl etkiler göstereceğinden korkan birçok insan var. Korkmakta haklısının ama virüsler ile savaşırken aşıdan başka çaremizin olmadığını da bilmeniz gerekiyor. Aşı olmaya gitmeyenler, reddedenler, olmak istemeyenler… Böyle giderse bu şekilde uzun yıllar daha yaşayacağız. Uzmanlar da aynı görüşü savunuyor. Aşılama olmadıkça bu virüs bitmeyecek. Türkiye’de aşılama hızının oldukça verimli şekilde artırılması, toplumun aşı konusunda ikna edilmesi gerekiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte hastalık korkusu da uçtu gitti. Uzun yasaklardan sonra sıkılan insanlar hiç yoktan yere kendini sokağa attı. Tam kapanma sürecinde aşı konusunda biraz daha hızlı ilerleseydik önümüzü görmemiz daha kolay olacaktı. Fakat şimdi hem rahatlama hem de açılma son süratle devam ediyor. Önlemleri bırakan çok fazla sayıda insan var. Maske takmayanlar, mesafeyi korumayanlar… Bu şekilde iyi bir sonuç beklememiz pek mümkün görünmüyor. Bu virüsten en kısa sürede kurtulmak için sıranız geldiyse aşınızı olun ve kurallara uymaya devam edin…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.