Arkadaşlık

Halk etimolojisine dayalı bir açıklamaya göre ise arkadaş kelimesinin kökeni eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek ok atarlarmış.

Halk etimolojisine dayalı bir açıklamaya göre ise arkadaş kelimesinin kökeni eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelecek herhangi bir saldırıyı kontrol edebilmek için sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek ok atarlarmış. Genelde bozkır hayatı yaşadıkları için bu sırt dayanan nesne genelde bir taş veya kaya olurmuş.
Yıllar sonra bu sırt dayanan taşın ismi “arka-taş” iken arkadaş şeklinde yerleşmiş, bugün de iletişim içinde olunan ve samimiyetine güvenilen kişilere verilen isimdir. Arkadaşlık kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı ise şu şekildedir: Arkadaş olma durumu, arkadaşa yakışır davranış, omuzdaşlık, ünsiyet. Elbetteki arkadaş kelimesinin bir çok anlamı ve tanımı vardır. Filizoflar ve şairler bile arkadaş kelimesini tanımlamışlardır. Örneğin ünlü filozof Aristo’ya göre ise, arkadaş, iki bedeni mesken tutan bir ruh.
Arkadaş güvenebileceğin, sahip olduğun şeyleri paylaşabileceğin, inanacağın, sevebileceğin, sitem edebileceğin, zora girdiğinde yanında olan, mutlu ve üzgün zamanlarını seninle paylaşan, kavga edip sonra barışabileceğin kişidir. Şimdi size anlatacağım hikaye de arkadaşlığın ne kadar önemli bir şey olduğunu, arkadaşlarında ilişkine dikkat ederek derin yaralar açmamak gerektiğini size gösterecektir. Hikaye şöyle; Kötü karakterli bir genç varmış. Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş. ” arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman her sefer bu tahta perdeye bir çivi çak” demiş. Genç, birinci günde tahta perdeye 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendine kontrol etmeye çalışmış ve geçen her gün daha az çivi çakmış.
Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış. Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahta perdenin önüne götürmüş. Gence “bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahta perdelerden bir çivi çıkar sök” demiş. Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki çivilerin hepsi çıkarılmış. Babası ona “aferin iyi davrandın ama bu tahta perdeye dikkatli bak. artık çok delik var. Artık geçmişteki gibi güzel olmayacak” demiş. Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir. Her kötü kelime bir yara (delik) bırakır. Arkadaşına bin defa kendisini affettiğini söyleyebilirsin ama bu delik aynen kalacak (kapanmayacak).
Bir arkadaş ender bir mücevher gibidir. Seni güldürür, yüreklendirir sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur, seni dinler sana yüreğini açar” demiş. Onun için arkadaşlık ilişkisine dikkat etmek gerekir.

  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.418.472

  VAKA

  2.296.050

  İYİLEŞME

  24.789

  ÖLÜM

  122.422

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  98.274.494

  VAKA

  54.248.176

  İYİLEŞME

  2.109.474

  ÖLÜM

  44.026.318

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.