a

Apaydın: Amaç daha güvenli bir taşımacılık

Sürücü belgesi olan herkes şoför olarak iş piyasasına girebiliyor. Mesleğe özgü eğitim almadan iş yaşamına girmesine tepki gösteren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, Taksi, Minibüsü, Otobüs, Kamyon, Kamu Personel Servis ve Okul Servis Şoförlükleri ile ilgili standartların uygulanmasını istiyor.

Konu ile ilgli uzun yıllardır pek çok çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “1993’den 2000’li yılların başlarına kadar bağlı odaları vasıtasıyla ticari taşıt kullanma belgesi eğitimi ile sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmüştür. Bu belgeler trafik polisleri tarafından aranmış ve ülke genelinde şoförlük mesleğine bir çeki düzen verilmiştir.” dedi.
MESLEĞİ YAPANLARA YETKİ BELİRLENECEK
TŞOF’un Taksi, Minibüsü, Otobüs, Kamyon, Kamu Personel Servis ve Okul Servis Şoförlükleri mesleklerinin mesleki standartlarını geliştirdiğini de hatırlatan Apaydın, “ Federasyon olarak Ağustos 2016‘da MYK ile imzaladığımız işbirliği protokolü çerçevesinde yukarıda isimlerini sıraladığım 6 meslekte şimdi de ulusal yeterlilikleri hazırlıyoruz. Yürürlükteki mesleki standartları esas alarak yine sektördeki uzmanlarla birlikte söz konusu meslekleri icra edecek kişilerin ne tür yeterliliklere sahip olmaları gerektiği belirlenecektir” diye konuştu.
AMAÇ DAHA GÜVENLİ BİR TAŞIMACILIK
Yeterlilik geliştirme konusunda uzman bir ekip ile taslak ulusal yeterlilikler hazırlandığını kaydeden Fevzi Apaydın, “Çalıştayda Taksi, Minibüs ve Servis Aracı Şoförlüğü Federasyonumuzda gerçekleştirilecektir. Amacımız, çalışmanın ardından, ulusal yeterliliklere dayalı bir belgelendirme sistemi kurulmasına destek olarak, özellikle büyükşehir belediye sınırları içindeki yolcu taşımacılığında, MYK’nın mesleki yeterlilik belgelerinin geçerli olacağı bir sistem oluşturarak, daha güvenli bir taşımacılık ortamı oluşturulmasına katkı vermektir” dedi.

(Mesut KETE)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tuna: Çevreyi hor görürsek geleceği zor görürüz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.