a

AÖF sınav sistemine tepkiler devam ediyor

AÖF not sistemi değerlendirmesinde geçtiğimiz günlerde değişiklik yapılmıştı. Anadolu Üniversitesi Senatosunca alına karar gereğince artık 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. Alınan karara hem Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) öğrencilerinden hem de eğitim kurumlarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

AÖF’lerde eğitimin kaliteleştirilmesi amacıyla geçtiğimiz günlerde sınav sisteminde değişliğe gidildi. AÖF’li bir gurup öğrenci durumu protesto etmek ve uygulamanın geri çektirilmesi için TBMM’de milletvekilleri ile görüşerek destek toplamaya çalışmıştı. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için görüştüğümüz Etkili Eğitim Kurumları’nın kurucusu Yunus Canlı, uygulamanın yanlış olduğunu savunarak şunları söyledi, “Ders geçme zorlaşacak. Eğitim kaliteleşecektir umuduyla böyle bir uygulamaya gidilmiştir. Fırsat eşitliği sağlanması amacıyla da yapılıyor. Teorikte doğru bir adım olarak görülse de daha önce 35-40 ile dersler geçilirken, şimdi 50 ile ders geçilmesi kaliteyi arttırmaz.”

ÖNCE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANSIN

Örgün eğitim ile AÖF arasında fırsat eşitliği sağlanması amacıyla da böyle bir uygulamaya gidildiğine dikkat çeken Canlı, “Maden fırsat eşitliği sağlanacak o zaman AÖF’ye konulan öğrenci kotası kaldırılsın. Eskisi gibi üniversiteye giriş sınavında barajı geçen tüm öğrenciler AÖF’ye kayıt yaptırsın. O zaman eğitimde fırsat eşitliğinden söz edebiliriz” dedi. AÖF’lere konulan kota sebebiyle geçmişe oranla çok az sayıda öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Canlı, “Kota sebebiyle artık AÖF’de herkes okuyamıyor. Yapılan kayıtların çoğunluğunu ikinci üniversite öğrencileri oluşturuyor. Kota sebebiyle bölümden bölüme farklılık gösteren taban puan oluşuyor. AÖF’de okumak isteyen herkes artık üniversite okuyamıyor. 20 bin olan kayıt sayısı hızla aşağı doğru düşmeye başlamıştır. Ama ikinci üniversiteler kayıt yaptırdığı için bu sayı düşmemiş olarak görülüyor. Fakat imkanları sebebiyle ya da başka sebeplerden dolayı uzaktan eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversite okuyamıyor. AÖF’de kotayı dolduranların çoğunluğu ikinci üniversite okuyan öğrenciler. Yeni kayıtlarda oldukça düşüş yaşandı. Bu durum da eğitimde fırsat eşitsizliğidir” diye konuştu.

KALİTE DE ZATEN SORUN YOK

AÖF’ye kayıt yaptıramayan öğrencilerin özel üniversitelere yönlendirildiğini savunana Canlı, “Öğrenciler özel üniversitelere gitmek zorunda kalıyor. Anadolu Üniversitesi’nin hazırladığı kaynaklar, anlatımı dört dörtlüktür. AÖF’de öğrencilere yardımcı olan dershaneler ve kurslarda kalitenin arttırılmasında büyük rol oynuyor. Eğitimin kalitesinde hiçbir sorun yok. Sorun kota sebebiyle ortaya çıkan fırsat eşitsizliğindedir. Öncelikli olarak kotanın kaldırılması gerekiyor” dedi. Dershane ve kursların AÖF’nin ileri karakolları, ileri birimleri olarak çalıştığını ve kalitenin zaten yüksek tutulduğunu vurgulayan Canlı, “Kota uygulaması hem öğrencileri hem de AÖF alanında ders veren eğitim kurumlarını etkilemiştir. Yalnızca Ankara’da 24 olan AÖF eğitim kurumları, 3’e düşmüştür. Eğitim kalitesinin düşme sebebi budur” ifadelerini kullandı.

KAYITLARDA DÜŞÜŞ YAŞANMAZ

AÖF’lerde eğitimin kalitesinin arttırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini ve bunu desteklediklerini ifade eden Canlı, “Fırsat eşitli sağlanmadan, kalitenin arttırılması bir anlam ifade etmiyor. Yeni sınav sistemi uygulaması ile başarının artacağını düşünmüyorum. Aksine başarı düşecektir. Dersleri geçemediği için öğrenciler de kaydını sildirmeyecek. 10 yıldır okuyan öğrencilerimiz vardı. AÖF’de okuyanlar kendisine öğrenci statüsü kazandırıyor. Erkekler, askerliğini erteliyor. Kayıt parasını da yol parasından düşerek amorti edeceğini düşünüyor” dedi.

(Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cüneyt Arkın Kimdir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.