Ankara’yı Terk Eden Mebuslara Eleştiri

Milli Mücadele’de 10 Temmuz 1921 ile 24 Temmuz 1921 tarihleri arasında gerçekleşen Kütahya-Eskişehir Muharebeleri tam bir hezimettir. Ordu neredeyse tamamen elden çıkma tehlikesi geçirmiştir. Takip harekâtına geçen Yunan kuvvetleri lojistik olarak beslenemeyince durmak zorunda kalmış, Türk ordusu da bundan faydalanıp kendisini Sakarya Nehri’nin doğusuna atmıştır. O günler öyle karanlık, öyle dehşet vericidir ki Ankara’nın da boşaltılması düşünülmüştür. Aileler göç ederken bazı mebuslar da Ankara’dan uzaklaşmıştır. TBMM’nin 11 Ağustos 1921 tarihli oturumunda bu mesele gündeme gelmiş ve bazı mebuslar, Ankara’yı terk edip giden mebuslara tepki göstermiştir.

Milli Mücadele’de 10 Temmuz 1921 ile 24 Temmuz 1921 tarihleri arasında gerçekleşen Kütahya-Eskişehir Muharebeleri tam bir hezimettir. Ordu neredeyse tamamen elden çıkma tehlikesi geçirmiştir. Takip harekâtına geçen Yunan kuvvetleri lojistik olarak beslenemeyince durmak zorunda kalmış, Türk ordusu da bundan faydalanıp kendisini Sakarya Nehri’nin doğusuna atmıştır.
O günler öyle karanlık, öyle dehşet vericidir ki Ankara’nın da boşaltılması düşünülmüştür. Aileler göç ederken bazı mebuslar da Ankara’dan uzaklaşmıştır. TBMM’nin 11 Ağustos 1921 tarihli oturumunda bu mesele gündeme gelmiş ve bazı mebuslar, Ankara’yı terk edip giden mebuslara tepki göstermiştir.
İlk oturum açılıp yoklama yapıldıktan sonra Karasi (Balıkesir) Mebusu Basri Bey söz alır. İçlerinde izinsiz olarak Meclis’e devam etmeyenler olduğunu belirtir. Başkanlık Divanı’nın bu gibi mebuslar hakkında ne gibi bir işlem yaptığını öğrenmek ister. Bir de verilen önergeyi okur:
“1- Gayb-i gayr-i mezun olarak Meclis’ten ayrılan arkadaşların iki gün içinde tahkik ettirilerek isimlerinin açık celsede okunmasını, 2- Hemen Meclis’e katılmaları için kendilerine telgraf çekilmesini, 3- Gaybubet ettikleri günler için tahsisatlarının kesilmesini teklif ederim.”
Önerge sonrası neler yaşandığını gelin özet halinde tutanaklardan okuyalım:
“Mehmet Şükrü – Karahisarı Sahib (Afyonkarahisar): Arkadaşlar, hepinizi hatırlarsınız ki biz harbin en buhranlı zamanında Meclis’in buradan kımıldamayarak ordunun arkasında bulunmasına ve hiçbir kimsenin izin almadan gitmemesine karar verdik. …Binaenaleyh bendenizin bu takriri vermekten maksadım, o tarihten bugüne kadar bila mezuniyet gaybubet edenlerin veyahut Divan-ı Riyaset’ten aldığı mezuniyetle gidip müddetini tecavüz ettiren arkadaşların isimlerinin belli olması ve zapta geçmesidir. Tarihi bir karar karşısında vazifesini ifa etmeyenlerin zabıtta görülmesidir. (Bravo sesleri)
Durak Bey – Erzurum: Efendiler, bu mesele tarihi bir meseledir. Nizamname meselesi değildir. Geçirdiğimiz tarihi günlerde burada zayıf kalplilik gösteren arkadaşlara tarihi bir muamele yapmalıyız. Efendiler, bugün millet bize istinat ederek bizim için hayatını veriyor, malını veriyor. Biz burada bir parça mal için her şeyi yapıyoruz. Ailemizin peşinde, eşyamız peşinde oraya buraya koşuyoruz. (Doğru, doğru sesleri). Doğru görelim, doğru muhakeme edelim, doğru muamele yapalım. Cepheden bir asker kaçmış olsa derakap idam kararı ve kurşuna diziyoruz. Bizim vazifemiz ondan aşağı mıdır? …Bunun için çok rica ederim, mühim bir karar ittihaz edelim, bundan sonra herkes burada bilhakkın vazifesini ifa etsin. Yoksa efendiler, bu Meclis herhalde dağılır.
Tahsin Bey – Aydın: …Efendiler, askerlerimizin yedikleri taşlı topraklı ekmeklerini görüyoruz. Garp Cephesi’nde matarasızlıktan susuz harp eden bu milletin evladını, kardeşini, damadını askere verdiği, güneş altında akşamdan sabaha kadar harp ettiği halde bize her ay ikişer yüz lira veriyorlar. Harpte ayağında çarığı, sırtında elbisesi olmayan bu millet bize ayın yirmisinde bu maaşı burada veriyor. Buna mukabil hiç olmazsa haftada iki defa bir adamın içtimalarda ispati vücut etmemesi ne kadar ayıptır. …Meclis’i terk edip bila mezuniyet kaybolan arkadaşlar teşhir edilmeli, gazetelerle ilan edilmelidir.
Başkan: Eğer müsaade ederseniz, meseleyi Riyaset Divanı’nca tetkik edelim, size bildirelim.”

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

35’lik Kral’ın yeri dolar mı?

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
299.810

VAKA

264.805

İYİLEŞME

7.377

ÖLÜM

35.005

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.395.579

VAKA

20.680.746

İYİLEŞME

950.434

ÖLÜM

9.714.833

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Kendinizi yetersiz hissedebileceğiniz, sorgulamalarla geçebilecek bir gün içerisinde olabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Kendinize olan güveninizi yitirmiş gibi düşüncelere kapılıyor olabilirsiniz. Kendinize haksızlık etm

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün seyahat yapma isteği içinde olabilirsiniz. Yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Ruhunuza iyi gelec

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Ailenizle mülk ve miras konularında iletişim problemleri yaşayabilirsiniz. Ani çıkışlar içinde olmad

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İletişiminizde duygularınız ön planda olabilir. Çevreniz veya komşularınız sözlerinize alınmış olabi

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Yalnız bir hayat sürüyorsanız beklenmedik bir anda hayat arkadaşınızla tanışabilirsiniz. Sevginizi a

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Geçmiş konular tekrar açılabilir. Bu konular yüzünden kısa seyahatler yapmanız gerekebilir. Planlı h

  Devamı

  AKREP BURCU

  Gizli olayların ortaya çıkacağı, yoğun saatler yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Ani parlamalar ye

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Ruhunuza iyi gelecek tanışma ile gelecek planları yapmak isteyeceğiniz günlere doğru adım atacağınız

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Komşularınız ile sorunlarınızı çözüme ulaştırmak için harika bir gün olabilir. Bazı küçük olayları a

  Devamı

  BALIK BURCU

  Biten ilişkiniz ardından hala gözyaşı döküyor olabilirsiniz. Yaşadığınız güzel günler olsa da geride

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.