Ankara trafik

Ankara başkent ve Türkiye’nin ikinci başkenti. İç Anadolu için tek merkez. İdari çözümler için herkesin akın akın geldiği yer. Dolayısıyla kentte yaşayanlar hariç, iç turizm nedeniyle gelen halkla beraber yoğun bir trafik söz konusu. İnsan sirkülasyonu fazla. Hafta sonu Anıtkabir için tüm yurttan kafilelerle öğrenciler geliyor.

Araç trafiği sabah 7 ile 10, akşam ise 17 ile 20 arası çok yoğun oluyor. Otomobil sahipliği bu şehirde yüksek. Otopark sorunu çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Alternatif yol sıkıntısı çok yüksek. Yaya ve toplu taşım yerine otomobil amaçlı bir ulaşım modeli hakim.

Metro uzun yıllar sadece Kızılay ile Batıkent arasında çalıştı. Batı Merkez istasyonunda çok yakın geçtiği gerekçesiyle site sahipleri dava açtı. Batı Merkez ile Mesa istasyonu arasında siyasal sitesi yolun üstüne yapıldı. Bu nedenle Mesa istasyon yeri değişti. Bu davalar işin uzamasına yol açtı.

Batıkent istasyonu dışında Batı Merkez, Mesa, Botanik duraklarından ring düzenlenmeli. Bizzat şahsım metrodan 16 durakla geliyor 14 durakla gidebiliyoruz. İtiraz ettik aklı evvel EGO yöneticileri daha yakın istasyonlar da insinler demiş. Gelin her sabah yürüyelim. Otomobil koltuğuna alışan her yeri yakın zanneder. Mesa istasyonuna beş dakika da gitmek istiyorum. Gece Gimsa önünde terk edilmiş gibi beklemek istemiyorum.

Ankara Servis İşletmecileri Odası başkanı Tuncay Elmadağlı diyor ki ring servislerini ve sabah , akşam pik saatler dışında EGO seferlerini biz yapalım diyor. Haklı çünkü yolcu sayısı az. Otobüs bakım ve personel tasarrufu işin çabası. Özellikle ring şoförleri işten soğumuş ve bir an önce servisi atalım çay içelim havasında.

Yaya üst geçitleri çoğu yerde yok. Mevlana ve Fatih Sultan Mehmet bulvarları üzerinde durakların olduğu yerde karşıya geçişler yok. Balgat köprü yayalar için çok uygun değil. Engelliler için imkansız. Ayrıca Mevlana bulvarından gelip köprüye bağlanma ihtimali yok. İş mahkemelerinden gelip Samsun yoluna inemiyorsunuz. Tekstilciler caddesi bir tünelle YDT binasının arkasında ki caddeye bağlanabilir. Böylece Ziya bey ve Ceyhun Atıf Kansu caddeleri gidiş bu yol dönüş olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.392.963

VAKA

2.270.769

İYİLEŞME

24.161

ÖLÜM

122.194

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
96.857.616

VAKA

53.367.302

İYİLEŞME

2.074.618

ÖLÜM

43.490.314

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.