a

‘Ankara Esintisi’ büyülüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına bağlı BELMEK Keçiören Eğitim Bölgesi üyelerinin eserleri, “Ankara Esintisi” adlı sergi ile Başkentlilerle buluştu. Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde 28 Şubat’a kadar açık kalacak sergide gazetemize açıklamalarda bulunan usta öğretici Hülya Akusta, herkesi BELMEK kurslarına davet ederek “Sanatla buluşan, sanatla iç içe olan bir daha bırakamıyor” ifadesini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve El Becerileri Kursları (BELMEK) Keçiören Eğitim Bölgesi üyelerinin eserleri Başkentli ziyaretçilerini ağırlıyor.  28 Şubat’a kadar açık kalması planlanan  sergide BELMEK kursiyerlerinin yaptığı 22 branştaki el emeği göz nuru eserler sergilenmeye devam edecek.

Keçiören Eğitim Bölgesi kursiyerlerinin resimden seramiğe, deri ve gümüş işlemeciliğinden ahşap oymacılığına, kıyafet tasarımdan nakışa kadar 22 branştan oluşan eserleri büyük beğeni topladı. Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde düzenlenen ara dönem karma serginin açılışına; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Şaban Ünal, İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

“KADINLARA EĞİTİM KAPISI AÇILIYOR”

BELMEK Keçiören Eğitim Bölgesi’nde eğitmenlik yapan Hülya Akanusta ise BELMEK bünyesinde verdiği cam mozaik dersleri hakkında açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu bir resim öğretmeniyim. Mozaik sanatıyla üniversite zamanımda  tanıştım.  Sanatla iç içe olmak ayrı bir keyif bu işi icra etmekten ötürü son derece mutluyum. Bugün burada Ankara Büyükşehir Belediyesi Keçiören Bölgesi’ndeki kadınların yapmış olduğu eserler var. Hemen BELMEK kursları hakkında da bilgi vereyim kurslarımız da kayıtlar Eylül ayında başlıyor, Haziran’da kurslarımız sona eriyor. Hafta içi 5 gün derslerimiz oluyor fakat bu branşlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Gerekli bilgilendirmeler kursiyerlerimize yapılıyor. Kursiyerlerimiz, kursu bitirdikten sonra kurs bitirme belgesi alıyor böylece kadınlarımıza bir eğitim kapısı  ve bir  iş sahası açılıyor”

“PUZZLE YAPAR GİBİ PARÇALARI BİRLEŞTİRİYORUZ”

Akanusta:  Cam Mozaik biraz yavaş ilerleyen ve son derece sabır isteyen bir branş.  Mozaiğe başlamadan önce kursiyerlerimizle taslağı oluşturuyoruz. Taslağı belirledikten sonra bir fotokopi çektiriyoruz ve bu fotokopinin üzerinden desene göre camlarımızı yerleştiriyoruz. Camlarımızı cam elmasla kesip, kerpetenle şekil veriyoruz ve daha sonra yerleştiriyoruz. Camlar kendiliğinden renkli oluyor bu yüzden üzerine herhangi bir boya vs. kullanmıyoruz. Bir puzzle gibi düşünün parçaları desene göre birleştirip tamamlıyoruz. Kesinlikle son derece sabır ve özveri gerektiriyor.

“HER AŞAMADA BİRLİKTE KARAR VERİYORUZ”

Mozaik sanatının genellikle evde yapılamadığını dile getiren Akanusta, “Cam olduğu için evde biraz yapması zor oluyor. Sıçrama olayı çok fazla. Evde kazalara sebebiyet verebileceği için öğrencilerimin çalışmalarını kursta hep birlikte yapıyoruz. Kursiyerlerin benimle birlikte ilerlemeleri gerekiyor çünkü her aşamada birlikte karar veriyoruz” dedi.

BELMEK kurslarına katılan kadınların kurs dönemi ve sonrasında hayatlarında oldukça değişimler olduğunu kaydeden Akanusta, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SANKİ BAŞKA BİR DÜNYAYA GELMİŞ GİBİ HER ŞEYİ UNUTUYORUZ”

“Kursa katılan kadınlarımızın hayatlarına birer birer şahit oluyorum. Kiminin yaşam öyküsü farklı, kiminin hayata bakış açısı farklı..  Çoğu zaman şunu oldukça sık duyuyorum ‘Hocam, sanki başka bir dünyaya gelmiş gibi her şeyi unutuyoruz’..  Çok doğru. Kurs, adeta bir psikoterapi görevi üstleniyor. Kursiyerler burada sosyalleşiyorlar, iletişimlerini güçlendiriyorlar, çevre ediniyorlar. Zaten psikologlar da yönlendiriyorlar BELMEK kurslarına. Sanatla buluşan, sanatla iç içe olan bir daha bırakamıyor.

“HERKES KURSLARA GİDİP KENDİNİ SANATLA TANIŞTIRMALI”

Son olarak gazetemiz okurlarına ve BELMEK Kurslarına katılmak isteyen kursiyerlere seslenen Akanusta: “Büyükşehir Belediyesi bütün hanımlarımıza böyle güzel bir imkan tanımış bu yüzden kadınlarımıza sesleniyorum, evde durmayın. Elinizden geldiğince üretin. Vakti olan herkes kurslara gidip  kendini sanatla tanıştırmalı. Bir sürü branşımız bulunmakta, kişi kendine en yakın gördüğü dalda gelip eğitim alabilir.

POLAT: KADINLARIMIZ  KENDİLERİNİ EVE KAPAMASINLAR

BELMEK kurslarında  cam mozaik eğitimi alan Dilesan Polat da iki yıldır kursa katıldığını belirterek “ Uzun zamandan beri BELMEK kurslarına katılım sağlıyorum. Cam mozaik sanatı bana her şeyden evvel sabırlı olmayı öğretti. Akabinde çok güzel dostluklar edindim, sosyalleştim. Kadınlarımız  kendilerini eve kapamasınlar. Aktif olsunlar, sosyalleşsinler, yeni şeyler öğrensinler. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne böyle güzel bir uygulamayı hayata geçirdikleri ve devam ettirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hekimler eğitim için söyledi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.