a

Altındağ’da bir örnek atölye

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma projelerine devam eden Altındağ Belediyesi, İlçenin Yıldıztepe Ali Kuşçu Gençlik Merkezi’nde açılan “okuma atölyesi” de güzel örneklerden sadece birisi. Altındağlı çocuklar, bu atölyede hem kitap okuyor, hem yeteneklerini geliştiriyor hem de doyasıya eğleniyor.

Okuma atölyesinde gönüllü olarak hizmet veren Gülten Kavurmacıoğlu, Gizem Öcalır ve Burcu Ünal, birçok farklı uygulamayı hayata geçiriyor. Eğitimciler, “Kitap okumayı sevmeyen insan yoktur, aradığı kitabı bulamayan insan vardır” diyor.

YORUM YAPMA BECERİSİ VERİLİYOR

Çocukların gelişimine ve dersin aşamalarına uygun kitapların seçildiği atölyede, derse başlamadan önce konsantrasyon çalışması yapılıyor. Sesli okumayla başlayan ders daha sonra bir grup çalışması haline dönüştürülüyor. Ayrıca nesneler hakkında yorum yapabilme becerileri geliştiriliyor.

ÇOCUKLAR KEDİ DEĞERLENDİRMELERİNİ YAPIYOR
Kitap okuma yoluyla yeteneklerin gelişmesini sağlayan atölyede, çocuğun sosyal ortama daha kolay adapte olması amaçlanıyor. Kitaptaki kahramanları, olayları ya da nesneleri iyice kavrayan çocuklar, bu ögeleri tiyatral bir etkinliğe dönüştürüyor. Çocukların hayal dünyasının gelişmesine resim kâğıtları, boyalar, oyun hamurları ve kostümler de yardımcı oluyor. Yaklaşık 4 saat süren ders sonunda çocuklar, kendi değerlendirmelerini kendileri gerçekleştiriyor.
TÜM ALTINDAĞLI ÇOCUKLAR GELSİN
Yıldıztepe Ali Kuşçu Gençlik Merkezi öğrencilerinden Burcu Kuzey, okuma atölyesinin kendilerine büyük katkı sağladığını ifade ediyor. Burada hem kitap okuduklarını hem de eğlendiklerini belirten Kuzey, tüm Altındağlı çocukları kitap okuma atölyesine davet etti. Bir diğer öğrenci Ziyacan Arı ise duygularını şöyle dile getirdi: “Burada sadece kitap okumuyoruz. Kitap hakkında düşünüyoruz, sohbet ediyoruz, oyun oynuyoruz… Hatta kitap kahramanları bile bazen biz oluyoruz. Canımız hiç sıkılmıyor. Böylece okuduklarımız aklımızda kalıyor.” diye konuştu.

(Demet ŞEN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kahramankazan’a 3 anlamlı ödül

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.