“Altında taksit imkanı piyasayı canlandırır’’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek altın alımlarında taksit sayısını dört aydan sekiz aya çıkardı. Takı ve mücevher harcamalarında taksitlendirme süresinin uzatılmasını gazetemize değerlendiren Ankara Büyük Çarşı- Özaltınışık Kuyumculuk esnafı Yasin Aydoğdu, çoğu insan kolay kolay  gelip peşin altın alış verişi yapamıyor bu anlamda taksitlendirme yapılmasının müşteri için de daha cazip hale geldiğini düşünüyorum’’ dedi.

Perakende işletmelerin kuyum satışlarında taksit sayısını ‘dört’ten ‘sekiz’e çıkaran Ticaret Bakanlığı yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. . Takı ve mücevher harcamalarında taksitlendirme süresinin uzatılmasını gazetemize değerlendiren Ankara Büyük Çarşı- Özaltınışık Kuyumculuk esnafı Yasin Aydoğdu,  altın alımlarında taksit sayısının artmasının müşteri için de daha cazip hale geleceğinin altını çizdi.

Sekiz taksitli altın satışı düzenlemesini Güçlü Anadolu okurları için değerlendiren kuyumcu Yasin Aydoğdu,  şunları dile getirdi:

‘’Yaklaşık 10 yıldır Büyük Çarşı’da kuyumculuk yapmaktayım. İşlerimiz bu ara çok durgun neredeyse yok denecek kadar az. Düğün sezonu da bittiği için şu an durgun bir dönemdeyiz . Ankara- Kızılay’da Büyük Çarşı’yı duymayan yoktur sanırım. Eskiden çarşıda insan yoğunluğundan geçilmezdi şimdi büyük oranda bir azalma var.’’

‘’TAKSİTLENDİRME SEÇENEĞİNİN ARTMASINI OLUMLU KARŞILIYORUM’’

‘’Taksit uygulamasının sektörü canlandıracağını düşünüyorum fakat yine de talep az. Bundan dört beş yıl önce 12 taksit imkânı varken insanlar taksitle daha çok alış veriş yapıyordu fakat şu an taksit sayısı açılmasına rağmen çok fazla talep yok.  Bunda altın fiyatlarının yükselmesinin de etkisi vardır. Taksitlendirme seçeneğinin artmasını olumlu karşılıyorum. Gözlemlerime göre, çoğu insan kolay kolay  gelip peşin alış veriş yapamıyor bu anlamda taksitlendirme yapılması müşteri için de daha cazip olur. Yapılan yeni düzenleme ile 22 ayar bilezik kredi kartına taksit ile alınabildiği gibi çeyrek, yarım ve tam altın da 8 ayı aşmayacak taksit tutarları ile satılacak.’’

VATANDAŞ SAHTE ALTINA DİKKAT ETSİN

Sahte altın konusuna da dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, ‘’Garanti patentli ürünlerin satışını yapıyoruz. Altının yükselişinden ötürü, sahte altın konusunda ciddi rahatsızlıklar oluşmaya başladı. Birçok vatandaş sahte altın, bilezik, çeyrek konusunda yanılgıya düşebiliyor. Sahte altın, kendini renginden belli ediyor. Rengi daha solgun olur hâlbuki altının orijinal bir rengi vardır.  Çok fazla şüphelendiğimiz emin olamadığımız durumlarda ise altını kesip içine bakıyoruz. Bunun haricinde altının ağırlığından da  anlayabiliyoruz. Misal bazen dükkana bir bilezik geliyor hafif oluyor  bazen de orijinalinden daha ağır oluyor. Altın bileziğin esneme payı oluyor. Sahte olanlarda ise esneklik direnci çok az oluyor’’ şeklinde konuştu.

‘’BUJİTERİCİLERDE SATILAN ALTIN GÖRÜNÜMLÜ BİLEZİK İMİTASYONLAR DA DOLANDIRICILAR TARAFINDAN GERÇEK ALTIN GİBİ SATILMAYA ÇALIŞILIYOR’’

Tüketicinin sahte altını kolay kolay anlayamayacağını  bu yüzden tüketicilerin  her zaman güvendikleri yerlerden alış veriş yapmalarını dile getiren kuyumcu Yasin Aydoğdu,  ‘’ Vatandaş kolay kolay sahte altını anlayamaz. Bu anlamda devamlılık sağlamak önemlidir. Her ay başka bir kuyumcudan alış veriş yapmak yerine sürekli aynı yerden alış veriş yaptıklarında bu risk de bir nebze olmuş azalmış olur. Hiçbir kuyumcu kolay kolay sahte altın satmaz. Bazen insanların yeteri kadar alım gücü olmuyor ve bijuteriden veya incik boncuk satan yerlerden  alış verişler yapabiliyor. Bujitericilerde satılan altın görünümlü bilezik imitasyonlar da dolandırıcılar tarafından gerçek altın gibi satılmaya çalışılıyor. Bu konuda vatandaşları uyarıyoruz. Hiçbir kuyumcu sahte altını satıp da kendini zan altında bırakmaz, ismini karalamaz’’ dedi.

İnternet sitelerinde indirim adı altında satılan mücevher ve altınlara da değinen Kuyumcu Aydoğdu, Açıkça söylemek gerekirse öyle bir indirim olduğunu düşünmüyorum. Yüzde 50 yüzde 60 indirim var diyorlar ama bunun çok da gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Örnek vermek gerekirse beş bin liralık bir altın yüzde 50 indirimle iki bin beş yüze verilebilir mi ?  Bazen internette göz yanılsaması da olabiliyor  görsel olarak daha büyük daha ilgi çekici görseller kullanılabiliyor.  Çoğu insan altını aldıktan sonra takmıyor bile gelip bozduruyor geri…Bu anlamda internet yerine vatandaşların güvendikleri, bildikleri kuyumcudan bizzat görerek altın satın almalarını tavsiye ediyorum’’ şeklinde konuştu.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Tehlike saçan slime hamuru yine ortaya çıktı, zabıtalar tek tek topladı

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
347.493

VAKA

304.003

İYİLEŞME

9.296

ÖLÜM

43.490

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
39.885.071

VAKA

27.419.930

İYİLEŞME

1.112.558

ÖLÜM

12.465.141

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Resmi kurumlarla yarım kalan işleriniz varsa bugün tamamlanması için sizlere haber verebilirler. Sab

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Geçmişi bitirmek adına yeni güne yeni bir başlangıçla başlayabilirsiniz. Aldığınız karar yüklerinizd

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Geçmiş ilişkinizden haber alabilirsiniz. Sizleri etkilemek isteyen kişilere karşı dikkatli olmalısın

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Ortaklı işlerinizde yeni bir sektör deneyimi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Yeterli bilgi sahibi o

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Çalışma hayatınız oldukça yorucu olabilir. Yapılması gereken projeler yetersiz ekipman sorunlar sizl

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Kariyerinizde bir dönüm noktasında olabilirsiniz. Kaderiniz sizleri farklı bir noktaya doğru taşırke

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ailenizle olan sorunlarınız geride kalıyor artık. Üzdünüz üzüldünüz geçmişte bırakarak eski sıcak gü

  Devamı

  AKREP BURCU

  Çalışma ortamınızda arkadaşlarınız arasında gerginlikler yaşanabilir. Sizler gözlem yaparak süreci u

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Finansal sorunlarınızı geride bırakmak için yeni adımlar atabilirsiniz. Aldığınız destek ile birlikt

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Geçmişe bağlı hayatınız sizleri yaşamınızda zorluyor olabilir. Anılarınız zihninizi meşgul etse de i

  Devamı

  KOVA BURCU

  Kendinizi sıkışmış hissettikçe nefes almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Zamanın çözemediği hiçbir dur

  Devamı

  BALIK BURCU

  Kardeşleriniz arasında ki gerginlikleri çözmek için duygusal birtakım organizasyonlar planlıyor olab

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.