a

AKM ‘MİLLET BAHÇESİ’ OLACAK

Ankara’da 7’inci kez düzenlenen ‘Hatay Günleri’ Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) başladı. Birçok ismin sahne aldığı açılışa Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve birçok isim katıldı. Açılışta konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AKM’nin ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını ifade ederek, “AKM ilerde daha güzel organizasyonlara imza atacak” dedi.

“GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ HEP BERABER İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Atatürk Kültür Merkezi’nde 7’inci Hatay Günleri başladı. Hatay Günleri’nin açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Medeniyetin ve kültürlerin beşiği olan Hatay’ın kokusunu bir nebzede olsa solumamızı sağlayan, Hatay’ın havasını Ankara’ya getirip bizle paylaştıran herkese saygılarımı sunuyorum” dedi. Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hatay’ın yerel zenginliklerinin Başkentimize taşınmasını önemli buluyoruz. Bölgenin bir evladı olarak Ankara’da bu havayı solumak bizim için mutluluk. Hatay, tüm dünyaya örnek olmuş bir şehrimiz. Hatay’ın insanı deyince birlikte yaşamanın en güzel örneklerini sergileyen insanlar akla gelir, güzel yemekleri aklımıza gelir. Ama her şeyden önce Hatay’ın ilk önce milli mücadelede duruşunu aklımıza getiririz. Ana vatana katılan güzel bir yer gelir aklımıza. İlk kurşunu sıkan milli mücadelenin kahramanları gelir aklımıza. İnsanları başımın üstündedir diyen Hatay’ın güzelliği aklımıza gelir.

Biz farklılıklarımızla daha güzeliz anlayışı Hatay’da yer etmiş bir özelliktir. Biz farklı olmayı, güzelliği anlamlı buluyoruz. 81 milyon farklılaşarak el ele yaşamanın önemini bize anlatıyor. Bu güzelliği bizler daha da ileriye taşıyacağız.

Hatay, UNESCO tarafından da tescilledi bir şehrimiz. Hatay’a çok güzel yatırımlar yaptık ve ileride de ekonomiye, sanayiye Amanos tünelini yaparak geliştireceğiz.  Yatırımcılar için cazibe şehri haline gelecek. Sadece Hatay değil bölgenin de gelişmesine katkı sağlayacak. Ayrıca, Türkiye’de yetiştirdiği insanı ile Hatay her zamana kültürde sanatta öncü olmuştur.

Türkiye FETÖ, PKK, DAEŞ ile mücadeleyi sürdürüyor. Reyhanlı’da vatandaşlarımıza yapılanların mücadelesi de sürüyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Kanlı ve kirli yöntemlerle istikbalimizi kıskaca almaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye olarak birliğimize beraberliğimiz kast eden örgütlerle kararlı mücadele vereceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye’yi hep beraber inşa etmeye devam edeceğiz.

Bütün Ankara, Hatay’ın lezzetlerinden, insanlarının güzelliğinden uzak durmamaya davet ediyorum.

“AKM MİLLET BAHÇESİ OLACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, eskiler gurbete giderken memleketini de yanında götür der ifadelerini kullanarak açılışta şu konuşmayı yaptı: “Bugün görüyoruz ki tüm Hatay burada. İleride ise Atatürk Kültür Merkezi, Millet Bahçesi yapılacak ve daha güzel organizasyonlara da imza atılacak.

Hatay Dörtyol milli mücadelenin ilk kurşunun atıldığı ilimiz. Kahraman Hataylılarla bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hem yiğitlikleri hem de misafirperverlikleri ile bilinen bir ilimiz. Tüm Türkiye’ye örnek olmuş ilimiz. Ayrıca Suriyelere kucak açmış bir ilimiz. Bu duruş milli ve yerli duruştur. 5 gün boyunca AKM’de sürecek olan bu etkinliğe tüm Ankaralıları ve Hataylıları davet ediyoruz.”

“SAVAŞIN GÖLGESİNDE BARIŞI KOVALAYAN ŞEHİR”

Hatay Birlik Vakfı Genel Başkanı Sayın İhsan Aydeğer ise Hatay’ın güzellikleri Ankara’ya yansımış diyerek şöyle konuştu:

“Hatay’da turizm, tarih, sanayi ne arasanız var. Birde bunun üzerine gastronomi var. Bunlar için Allahımıza şükrediyoruz. Hatay’a gidemeyenler için Hatay’ı Ankara’ya getirdik. 4 gün içerisinde hatayı Ankaralılara tanıtmak için size doya doya Hatay’ı yaşatacağız. Hepinize katkılardan dolayı teşekkürler.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 semavi dine ev sahipliği yapmış, bir çok rengi yüzyıllardır barış içinde barındıran, dünyadaki 23 tane medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapmış şehirden, Hatay’ımızdan bütünün Ankaralı dostlarımıza selam getirdik.

Hatay yurdumuzun güneyinin en güneyinde ama kurtuluş mücadelesi verilirken ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yaklaşık 20 yıl daha mücadele veren, esaretin sıkıntılarını 20 yıl daha taşıyan, önce devlet olan ve sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin serhat şehri olmayı hak etmiş ve sadakatle Ankara’ya bakan, aynı zamanda 7 yıl savaşın gölgesinde barışı kovalayan, bir bütün halinde bugüne kadar gelmeyi bilen bir şehirdir.

Sadece yemekle değil 7 yıldır savaşın gölgesinde olan bir şehiriz. Ankaralılarımıza Hatay’ı anlayıp yemeklerimizi tattırmaya geldik. Tüm Ankaralı dostlarımıza hem hayırlı alışverişler diliyoruz hem de yedikleri gıdaların onlara sıhhat olarak dönmesini bekliyoruz. Tüm esnafımıza hayırlı kazançlar diliyorum.

“HATAY 600 ÇEŞİT MEZESİ İLE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Haftalardır Ankara’nın dört bir yanında bir telaş var diyen MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, telaşın ismi de Başkentte Hatay günleri diyerek şöyle konuştu: “Ankara’da düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşecek Hatay günlerini hep birlikte geçireceğiz. Emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım gelen misafirler memnun kalırlar. Yöresel ürünlerini görmek için de umarım Hatay’a gelirler diye ümit ediyorum.

Çok zengin bir mutfak kültürümüz var ancak bunun yanında çok meşhur olan bir simgemiz daha var. Künefemiz kadar meşhur olan simgemiz de milli mermidir. O mermi atıldığı an bize bağımsız bir yurt kazandırmıştır. O mermi Dörtyol’da atılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına karşı duran tüm unsurlara atılmış mermidir. İlk kurşunumuzu sahiplenelim ve bunu her yerde ifade etmekten çekinmeyelim. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise Hatay demek barış demekti dedi. Hatay demek hoşgörü demek, kardeşlik demek, gastronomi demek diyen Güzelmansur şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediye Başkanı’nın girişimiyle Hatay 600 çeşit mezesi ile dünyaya örnek oldu, bu mezelerimizi Ankaralılara dağıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca Tanıtım günlerinde sadece lezzet değil, Hatay’ın hoşgörüsünü de görmüş olacaksınız.”

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Ankaralı hemşerilerim ve Hataylı hemşerilerim açılışa şeref verdiğinizden dolayı hepinize sevgilerimi sunuyorum ifadelerini kullanarak, “Hatay’ımız gerçekten tarihi, özellikleri, coğrafi güzellikleri, turizmin varlığı, tarımdan ticarete her sektöre destek verişi ile nadide ilimiz. Hatay’ı tanıtmak için Hatay’a gelmek lazım. Ankaralı hemşerilerimi Hatay’a misafir etmekten çok memnun olacağım. Milli mücadelede ilk kurşunun Dörtyol’da atılışının 100. yılını kutluyoruz. Milli mücadelenin fitilini ateşleyen, Dörtyol’da şehit olan şehitlerimizi unutmadık, minnetle anıyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek vatandaşlara künefe ikram edildi.

(Türkan ÇATAL YILDIZ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Özel güvenlik görevlileri için kanun teklifi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.