a

Akademisyenlere polis müdahalesi

Ankara Üniversitesi’nde 686 sayılı KHK ile birlikte 72 akademisyenin ihraç edilmesini protesto etmek için Eğitim Sen’nin çağrısıyla Cebeci Kampüsü’nde ‘Büyük Buluşma’ gerçekleştirdi. Saat 12.30 da gerçekleşen buluşmaya sabahın erken saatlerinde polis müdahale etti.


Akademisyenlerin,mezunların ve öğrencilerin toplanmasına izin vermeyen kolluk kuvvetleri çok sayıda gözaltı yaptı. Polis müdahalesini protesto eden akademisyenler cübbelerini kampüs girişinde yere serdi.
Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (SBF) eski dekanı Yalçın Karatepe de tartaklanarak kampüsten atıldı. SBF’nin şu anki yönetimi kapıda emniyet görevlileriyle görüşse de polisler, kampüse kimsenin alınmaması talimatının içişleri bakanlığınca verildiğini belirtti.
Gözaltına alınanlar arasında SBF’de İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı Başkanı Emel Memiş Parmaksız, Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Nuray Türkmen, İLEF’ten Araştırma Görevlileri Hakan Yüksel ve Memet Yıldırım ve Semih Gönen gözaltına alındı.
Eyleme destek vermek için gelen CHP milletvekillerinden Ali Şeker de polisin müdahalesiyle karşılaştı.
Polis müdahalelerinin ardından Siyasal Bilgiler Fakültesi merdivenlerinde milletvekilleri ve akademisyen bir araya gelerek açıklama gerçekleştirdi. İhraç edilen akademisyenlerden Sevilay Çelenk konuşmasında “Biz bu kampüsün amfilerinde, merdivenlerinde te çocukluğumuzu gençliğimizi, heycanlarımzıı hesapsız arkadaşalıklarımız bıraktık. Siz bunların bir günde sessiz sedasız kutulara doldurulup eve götürüleceğinizimi zannetiniz. Biz bugün burada sessiz sakin bir biçime konuşmalarımızı yapacaktık birbirimizle vedalaşacaktık fakat bir günlük tamüllü bile gösteremediniz” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ise ” Bu karanlıklar yenilecek bir gün mutlaka ama mutlaka bilim diyenlerle, özgürlük diyenlerle yeniden yazılacak” dedi.
(Zeynep NAMLI)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erciyes Börek ve Pastanecim Akderelilerin hizmetine açıldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.