‘Ahıska Sürgünü’nün 75. Yılı’nda Ahıska Destanı

Gürcistan’ın güneyinde bulunan Ahıska Bölgesi’nden 14 Kasım 1944’te Sovyet idaresi tarafından sürgün edilen Ahıskalı Türkler, 75 yıldır vatan hasreti çekiyor. Ahıska Türklerinin vatanlarından sürülmesinin üzerinden 75 yıl geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 10 Aralık 2019 akşamı Beştepe’de, sürgünün 75. yılında “Ahıska Türklerini Anma Programı” düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile başlayan programda resim, fotoğraf ve kültürel değerler sergisi açılışı, sürgün ile ilgili belgesel gösterimi ve Ahıska’ya özgü şiir ve müzik dinletileri yer aldı.

Ahıskalı Türklerin Sürgünü’nün 75. Yılı Anma Gecesi Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB)’nin girişimiyle 10 Aralık 2019’da T.C. Cumhurbaşkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti. Binlerce Ahıska Türkünün sürgününden 75 yıl sonra Ankara’da Ahıska Destanı yazıldı. DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, açılış konuşmasında on binlerce Ahıskalıya esir hayatı yaşatıldığından bahsetti. Sürgünün 75. Yılında Gürcistan’da Tiflis ve Ahıska’da anma etkinlikleri düzenlenirken, en büyük etkinlik Ankara’da gerçekleştirildi.

1944 yılının Kasım ayındaki olayları yaşayanlar o günleri ağlayarak anlattılar. Biz ağladık, onlar ağladı, tarih ağladı. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hazırlatılan “Ahıska Sürgünü 1944” belgeselinin gösteriminin de yapıldığı sürgün anma toplantısında DATÜB Başkanı Kassanov, “Sayın Cumhurbaşkanım, sizi birliğimizin onursal başkanı olarak görmek istiyoruz” sözleri ile Türkiye’nin Ahıska Türkleri için yaptıklarını anlatarak; “Türkiye güçlü bir ülkedir, mazlum insanların son durağıdır. Biz Ahıska Türkleri olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza vefa borcumuzu asla unutmayacağız.” ifadelerini kullandı ve kendilerine verilen desteklerden dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 75 yıl önceki o büyük acıyı ilklerine kadar hisseden büyüklerimizi ağırlıyoruz. Bugün bu salonda hak ve adaletin tecellisi için Ahıska Davası’na gönül vermiş, destek olmuş, mücadele etmiş büyüklerimiz var. Bugün aramızda 1944 yılındaki sürgünü bizzat yaşayan ak saçlılarımız var. Bugün bu salonda 75 senedir yüreği vatan hasreti ile kavrulan, gözyaşı döken Ahıskalı kardeşlerimiz var” sözleri ile Ahıskalı Türk’ün acılarını dile getirdi.

Ankara’da tarihe not düşüldü ve Ahıska Türkünün Destanı yeniden yazıldı. Acılara, gözyaşlarına rağmen Ahıska Destanı söze geldi. Biz de son söz olarak diyoruz ki;
Sürgünlerle yeniden yeşeren Ahıska Türkleriyiz
Kavuşuruz bir gün elbet
Her sürgün ile yeşeren Ahıska’ya
Biz Ahıska Türkleriyiz
Sanmayın kalır elde bu cennet Ahıska,
Her sürgünde şahlanan milletiz
Biz Türküz, biz Türk sevdasıyız
Kimse demesin bize vatansız
Toprağını, atasını, mezarını bilen milletiz
75 yıl önce on binlerce idik
Şimdi 600 bin vatan evladıyız
Tarihe şan katan Ahıska Türkleriyiz
Tarih biz, şan, şeref biziz
Sürgünlerle devleşen milletiz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Ömrün diğer yarısı

Hızlı Yorum Yap

Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470