a

Adalar ülkesi Endonezya

Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da bulunan 17 binden fazla adadan oluşan Endonezya’yı Ankara Elçiliği Sekreteri Diah Retno Bayumurthi ve beraberindekiler ile konuştuk. Yaklaşık iki yıldır Türkiye’de yaşayan Bayumurthi “ Ülkemizde 50 farklı dil konuşuluyor. Turistler tarafından en çok tercih edilen ada Bali olsa da geri kalan adalarda muhteşem bir zenginlik söz konusu” şeklinde konuştu. Yaklaşık 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya aynı zamanda çok kültürlülük ve müzik ile birlikte anılıyor.

“HER ADANIN KENDİNE ÖZGÜ ENSTRÜMANI VAR”

Yemeklerin pişirme tarzı ve çeşitliliğinin adadan adaya değiştiğini belirten Bayumurthi, “ Yemeklerimiz Türkiye’den çok farklı ,biz çok acılı ve baharatlı yemekler yiyoruz. Yemeklerimizin yanında genellikle pilav servis edilir. Aynı şey müzik enstrümanları içinde geçerli, her adanın kendine özgü enstrümanı var. Bazı adalarda sadece ahşaptan enstrümanlar yapılıyor ” dedi.
Turistler tarafından en çok ilginin Bali Adası’na gösterildiğini aktaran Bayumurthi, “Dalış yapmayı seviyorsanız Bali’yi , tapınakları görmek istiyorsanız Java’yı ziyaret etmelisiniz” şeklinde konuştu.
Ayrıca ülkede pek çok festival de düzenleniyor. Ocak ve nisan ayının sonu ve kasım ayının başında düzenlenen festivallerde rengarenk geleneksel kıyafetleriyle yüzlerce Endonezyalı Gamelan müziği eşliğinde şarkı söyleyip dans ediyor. Seküler bir anayasaya sahip olan Endonezya’da nüfusun neredeyse tamamının beş farklı dine mensup olduğunu söylemek mümkün. Ülkede en fazla nüfusa Müslümanlar sahip. Bunu sırasıyla Hristiyan, Hindu ve Budist nüfus takip ediyor.

Bu durumu Bayumurthi, “Farklı farklı, iç içe geçmiş ve beraberlik içinde” diye yorumluyor.
Dünyanın en büyük kertenkele çeşidi olan komodo ejderi ise sadece Endonezya’da yaşıyor. Orangutanlarında ülkenin büyük bölümünde yaşadığını belirten Bayumurthi “ Orangutan Endonezya dilinde orman insanı demek. Oran insan, gutan ise orman anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.
Zeynep NAMLI

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.