ABD, LİDERLER ZİRVESİ VE MEDYA

ABD Başkanı Donald TRUMP ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN 13 Kasım Washington Beyaz Saray buluşması son derece önemli buluşma olarak gerçekleşti.

Öncesinde gidip gitmemekle ilgili tartışmalar yaşandı. TRUMP tarafından gönderilen mektup bu tartışmaların ana sebebiydi. Televizyon açık oturum tartışmalarında tek konu vardı. Mektup iade edilsin ve sayın ERDOĞAN gitmesin. Havanda su döver gibi, hiçbir amaca hizmet etmeyen programlar vakit öldürdü.

Bizde yabancı dil diye sadece İngilizce bilinir. Buna rağmen Amerikan ve İngiliz İngilizcesi arasında ki farklar çok iyi bilinmez. Dil bir kültür olayıdır. Halkın içinde yaşayan bir ses bayrağıdır. Anlayacağınız İngilizce kavram ve terminoloji gerekli şekilde ele alınmamış. Bir müstemleke aydını tavrı ile dil bildiğimizi iddia ediyoruz.

Dünyaya bakış açımız Anglosakson zihniyeti ile tanımlandı. Dış işleri temsilcilerimiz sadece İngilizce bildiği için tüm ülkelere bu gözle bakabiliyor. Dolayısıyla medya dünyası bu rüzgardan payını alıyor.

İlber ORTAYLI hoca embesil çocuklarını Amerikan üniversitelerine göndermelerine karşı çıkıyor. Elbette Amerikan üniversitelerinde Harvard, MIT, Stanford, Yale vb. kaliteli olanları var. Ama çoğu niteliksiz papaz okulu. Sadece yarım yamalak İngilizce konuşma öğrendiği için mezunları bu ülkede değer buluyor. Hepimiz Türkçe biliyoruz ama gramer ve uzmanlık alanındaki gramerden ve etimolojik bilgiden noksanız. Bu ülkenin yarı aydınları ile bu nüansları fark edemiyor bile. Çünkü kendi bilgileri eksik ve yeterli bakış açısı yok.

Tarihi dizide zirve oyun oynayan aktör çocuğunu ABD vatandaşı olsun diye orada doğum yaptırmaya götürüyor. Bu ülkede bir dosya hazırlanmalı. Doğumu Amerika olanlar bir bir tespit edilmeli. Kimdir bu çifte vatandaşlar. Bu zihniyet tespit edilmeli.

Defne Joy en bilinen İncirlik Amerikan askeri, Türk kızı ilişkilerinin sonucu doğan evlatlarından. Kurban bu çocuklar ve hayatları alt üst oluyor. Sonları da facia. Ahmet ALTAN keşke bu konuları açık yüreklilikle dile getirilmeli.

13 Kasım liderler zirvesi öncesi ve sonrası biz önce kendi algınızı düzeltmeliyiz. Amerika için araştırma, değerlendirme ve uzmanlık alanı belirlemeliyiz. Araştırma enstitüsü seviyesinde çalışmalar yapılmalı. Ayrıca belli başlı şehirlerde Newyork, Loş Angeles, Houston vb. Şehirlerde medya temsilcileri olmalı. Yaşadıkları şehir ve eyaletlerde ve de bölgelerinde sürekli haber toplamalı. Oradan yayınlar yapabilmeli.

William SAROYAN ve eserlerinde anlattığı konularla ilgili olarak çalışmalar yapılmalı. Osmanlı coğrafyasından Amerika topraklarına giden kimler varsa tespit edilip araştırabilmeli.

Teksas bir eyalet değil cumhuriyet statüsünde olduğu ve birleşik devletlerden ayrılmak istendiği bilinmeli. Kızılderili katliamı ve zencilere yaptıkları detaylı ele alınmalı. Bilgi ve belgeye dayalı çalışmalar ortaya konmalı.

Bizim arabesk yapımız tabi ki toplumun her katmanına ve alanına sirayet ettiği için böyle bir medyamız oldu. Uçaklara binmeyle övünen, kendini pop starı havasında, hava limanı açılışı davetiyesini sosyal medyada hava atmak için paylaşan, hacivat-karagöz misali iktidar-muhalefet etrafında toplanıp sadece yağcılık-istemezük tavrıyla ekranlarda boy gösteren traji komik hallerde medya isimleri basının kuvvet değerinize iki paralık ettiler.

Eskiden Ulus-Zafer, Cumhuriyet-Tercüman misali onurlu ve dik duruşlu bir kalem mücadelesi vardı. Şu an sadece kendi cebini düşünen, kraldan çok kralcı, ticari olarak düşünen insan müsveddelerine dönüşen bir medya var.

ABD yerel medya çok önemli. Pulitzer ödülü son derece prestijli. Haber ve araştırma çok kıymetli. Bizde ise medya ağaları oluştu. Amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek.

Medya hakikat arama ve sıratı müstakim olma yeridir. Medya 4. Kuvvet ve terazi ayarıdır. Dünya üzerinde söz sahibi olmak için dünyayı iyi bilmek lazım.

NOT

William Shakespeare Venedik Taciri basının önemini ve doğuşunu anlatır. Medya çalışanları bunu gruplar halinde okumalı.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi bizim matbuatın yol göstericisi olmalı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.373.115

VAKA

2.246.047

İYİLEŞME

23.664

ÖLÜM

127.068

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
94.639.998

VAKA

52.137.750

İYİLEŞME

2.024.526

ÖLÜM

42.502.248

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.