9 Kadın 33 Tablo…

Dün akşam Ankara’da, kadınların tuvale dokunuşuna tanıklık edeceğiniz bir karma sergi açıldı. Bu sergi, iş kadınlarından gazeteciye, yaşam koçlarından yazılımcılara çeşitli mesleklerden ve farklı yaşlarda kadınlardan oluşan ressamların 33 tablosunun yer aldığı karma bir sergi. Ressam Keriman Kılavuzu hariç diğer 8 ressam da amatör. Sergiyi, 29 Şubat’a kadar Sergimiz.com Sanat Galerisi’nde gezebilirsiniz.

Biraz sergiden ve ressamlardan söz edeyim. Resimler, Ressam Keriman Kılavuz’un iki ayrı atölyede ders verdiği öğrencilerinin çalışmaları. Keriman Kılavuz, 1998 yılından beri resimle uğraşıyor. Kılavuz, resim sanatının o günden beri kendisi için vazgeçilmez olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Çok çeşitli hocalardan ders aldım. Öğrendiklerimi birileriyle paylaşmayı kendime ilke edindim. Doğayı sevdiğim için karışık teknikle peyzaj, natürmort ve portre ağırlıklı çalışıyorum. Öğrencilerim de karışık teknikle değişik tarzda resimler çalışıyorlar. Onlar da rengârenk resim (naif), portre, dekoratif peyzaj gibi mutlu oldukları tarzda tablolar yapıyorlar.”

Keriman Hoca’nın öğrencileri de resimleri kadar rengârenkler. Örneğin, Ece Ungun. Yazılımcı/sistem analisti. Tuvalde farklı tarzlara imza atıyor. Doğa, kadınlar, hayvanlar öncelikleri. Dersler sırasında atölyenin müzik/yeme içme sorumlusu. Yeri gelmişken belirteyim, yaptığı enfes kurabiyeler nedeniyle öğrencilere kilo aldırdığı için eleştiriliyor.

Neriman Koçhisarlı’nın mesleği ise denetçilik. Atölyenin en renkli kişisi. Hayvanlar, manzara, doğa -ağırlıklı olarak çiçek- çalışıyor. Son dönemde resimlerini mozaikle de renklendirmeye başladığını öğrendik.

Üst düzey yönetici Sevgi Yıldırım, ay yapmaya bayılıyor. Mevlana, Hiç temalı tabloları da var ve büyük tuvallerle çalışmayı tercih ediyor.

İş kadını Olcay Yıldırım Ünver, doğa ve balerin kızları ile tanınıyor ama yoğun iş temposundan dolayı atölyenin devamsızı.

Peki, ben bu kadar özel bilgiye nasıl ulaştım. Tabii ki Keriman Hoca’dan ders alan Şule Türker’den. Yani bizim Şule’den…

Şule, Ankaralı gazeteci-yazar arkadaşımız. Mesleğe hemen hemen aynı dönemde başladık. Uzun yıllar farklı yayın organlarında birlikte haber peşinde koştuk. Son dönemde birçok gazetenin Ankara bürosu kapandı ya da personel azaltıldı. Şule de bu furyadan etkilendi. Ancak o kadar hayat dolu ve çalışkan ki evde oturmak yerine kendisini, ertelediği hobilerini hayata geçirmeye adadı.

Yakından biliyorum, atölyeye ilk gidişi, aynı sergide resimleri yer alan kız kardeşi Ece Ungun’un “itelemesiyle” oldu. Bir derse konuk olarak gitti. Sonra ikinci derse, sonra üçüncü derse, sonra dördüncü derse konuk oldu. Ece bir gün “Kalıcı gibisin artık kendine malzeme alsan” dedi.

Peki, sonra ne oldu? Şule Türker’den dinleyelim:

“Bir yıl öncesine kadar ‘resim yapacaksın’ deseler gülerdim ama hem oradakilerin pozitif enerjisi hem farklı bir üretim yapmak bana çok iyi geldi. Son yıllarda insanlar, ‘sanat terapisi’ adı altında bu alana yöneliyor. Ben de fark ettim ki gerçekten insanın ruhuna iyi geliyor. Tüm hafta boyunca çeşitli gerginlikler, koşuşturma yaşadıktan sonra resim yaparken tüm bunlardan sıyrılıp kafanızdaki düşüncelerden uzaklaşıyorsunuz. Bir anlamda meditasyon gibi.”

Aslında Türker ailesinin ressamı baba Bahtiyar Türker. Yazar da olan Bahtiyar Türker, yaşayan asker ressamlardan. Resim yeteneğini genetik olarak çocuklarına da aktarmış.

Şule, derslere başladığında yapmaya çalıştığı ilk resminin kilolu ama neşeli bir kadının yüzü olduğunu belirtiyor. Bilinçsiz bu seçiminin, resimlerinin temasını belirlediğini aktarıyor. Türker, “Neşeli, renkli, üreten, eğlenen kadınlar. Şimdi kadın çalışan Türk ve yabancı ressamlardan da ilham alarak kendi tarzımı oturtmaya çalışıyorum” diyor. Bir kez daha anımsatalım: Sergi, 29 Şubat’a kadar Sergimiz.com Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

1 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  İdlib Gerginliğinin Arka Planı (2)

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  494.351

  VAKA

  400.242

  İYİLEŞME

  13.558

  ÖLÜM

  94.109

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  62.849.187

  VAKA

  40.262.998

  İYİLEŞME

  1.461.376

  ÖLÜM

  22.586.189

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

   Devamı

   AKREP BURCU

   Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

   Devamı

   KOVA BURCU

   Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

   Devamı

   BALIK BURCU

   Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.