a

Akdağ: “Kızılay bölgesi sakıncalı bölge oldu”

Devlet Tiyatroları’nda perukacı çırağı olarak 1967 yılında işe başlayan 60 yıllık perukçu Mustafa Akdağ, peruk fiyatları, peruk talebini ve yaşanan ekonomik krizin kendilerini nasıl etkilediği hakkında gazetemiz Güçlü Anadolu’ya değerlendirmelerde bulundu. Kendisini hala 60 yıllık çırak olarak gördüğüne dikkat çeken Akdağ, “Çünkü her gün yeni bir bili öğreniyorum” ifadelerini kullandı.

KAÇ ÇEŞİT PERUK VAR

Sentetik ve gerçek saç olarak iki çeşit peruk olduğunu belirten Akdağ, peruk kalitelerinin değişebildiğini aktardı. Gerçek saç ürünlerde de her saçın aynı kalitede olmadığını, saçın işlem gördüğü zaman kalitelerinin değişebiliceğini söyledi.
Genel olarak peruk denilince akla takma saçların geldiğini kaydeden Akdağ, “Peruklar tam, yarım postiş ve medikal tarzda daha hassas olmak üzere kendi içerisinde gruplara ayrılıyor” dedi.

“ERKEKLERDE ESTETİK VE GENÇ GÖRÜNMEK İSTİYORLAR”

Erkeklerde genetik sebeplerden kaynaklı saç dökülmelerinin olduğunu vurgulayan Akdağ, ” Onlarda estetik ve genç görünmek istiyorlar. Saçlı ve saçsız olmak kişinin yapısına göre 5 ve 8 yaş fark ediyor” dedi.

“TALEP HER GEÇEN GÜN ÇOĞALIYOR”

Talebin her geçen gün çoğaldığını ve sektörün büyüdüğünü, saçı olsun olmasın, her kesimin talebi olduğunu söyleyen Akdağ, “Saçı dalgalı olan düz saç alıyor, alnı geniş olan kahküllü alıyor” diye konuştu.

“60 YIL ÖNCE PERUKÇU YOKTU”

Ankara’da 60 yıl önce iki atölye ve salon olduğunu, şimdilerde ise bu sayının 12’ye çıktığını söyleyen Akdağ,” Çıraklığa başladığım ilk yıllarda, 60 yıl önce perukçu yoktu o zamanlar Devlet Tiyatroları’nda çalışıyordum oranın memur meslekçisi ve sanatçılarına hizmet verdim” şeklinde konuştu.
“1960-1965 YILLARININ MODASI: PERUK”

Peruğun, 1960 – 1965 yılları arasında çok moda olduğunu dile getiren Akdağ, “Ankara’da irili ufaklı 15 tane perukçu vardı bugünden daha fazlaydı. Dünya petrol kriziyle beraber 1973-75 o moda biraz geçişti. 1980’lerden itibaren yeniden ortaya çıktı” dedi.

“KIZILAY BÖLGESİ SAKINCALI BÖLGE OLDU”

Perukta hammadde girişimizin yüzde 70’i dolar ile oluyor diyen Mustafa Akdağ, “Üç ay önce beş ay önce 2,50 den aldığımız dönemle şuan ki dönem arasından bir liralık fark var. Bir liralık fark elbette ki çoğu şeyi değiştiriyor. Durum böyle olunca bizde fiyatları artırıyoruz, fiyatları arttırdığımız zaman da talep düşüyor” açıklamasında bulundu. Satışlarının siyasi durumlardan çok etkilendiğini belirten Akdağ, “Kızılay bölgesi sakıncalı bölge oldu o yüzden işlerimiz düşüyor insanlar korkuyor” dedi.
Peruk sektöründe mevsimsel farklılıkların olduğunu hatırlatan Akdağ,” Okulların açılmasına yakın bir zaman da talep artışı olur. Yine okulların kapanmasına yakın bir zaman da talep artışı olur. Eskiden 23 Nisan kutlamaları için alınırdı. Aydın yöresi için örgüler bıyıklar alınırdı. 19 Mayıs’lar için bonuslar alınırdı artık bunlar hep bitti. Yılbaşı kutlamalarında kullanmak için Noel Baba sakalını almaya eskiden bize geliyorlardı, şimdi ise Çin’den gelen mallar 5- 10 liradan alınarak bu durum geçiştiriliyor. Bize gelseler 400- 500 lira mesela, onu zaten kaybettik” diye konuştu.

PERUK FİYATLARI
Peruk fiyatlarının çeşitlerine göre değiştiğini belirten Akdağ, genel olarak sentetik peruk grup fiyatlarının 120- 150 lira arasında olduğunu, gerçek saç grubun da ise 500- 2500 lira arasında değiştiğini aktardı.

Kadir GÜRHAN

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD başkanı Donald Trump’tan trans-pasifik ortaklığı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.