4500 model ile müşteriye hizmet

Zaman geçtikçe çırak bulup çalıştırmanın zorlaştığını söyleyen Tablo Denizi’nin sahibi Emre Deniz, artık toplumda fiili çalışmak yerine herkesin okuması gerektiği kanısının yerleştiğine dikkat çekti. Çalışmanın ayıp olarak görülmeye başlandığına işaret eden Deniz, “Toplumda yerleşen tüm bu kanıların aksine insanın kendi parasını harcaması, rızkını kazanması çok önemli. Ülkenin küçük yaşta yetişen çıraklara araba tamircisine, çerçevecisine, berberine ve diğer her türlü mesleğe ihtiyacı var. Böyle devam ederse ilerde büyük bir sıkıntı yaşayacağımız anlamına geliyor” dedi.

1974’ten beri çerçeve, resim ve tuval alanında hizmet veren Tablo Denizi’nin sahibi Emre Deniz kanvas tablo, kişiye özel tablo ve bilinmeyen birçok tablo konusunda var olan detayları ve çerçeve seçimini okurlarımızla paylaştı. 4500 model ile müşteriye seçim seçeneği sunduklarını söyleyen Deniz, “İnsanlar kendi fotoğraflarından tablo yapmayı seviyor. Bu yüzden ilk tercih ettikleri şey kendi fotoğrafları oluyor. İkinci olarak da Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli görselleri var, bunlar çok tercih ediliyor. Bir yandan da dünyaca ünlü; Van Gogh, Picasso, Salvador Dali gibi ressamların resimleri de çok tercih ediliyor ve satılıyor” ifadelerini kullandı. Biz sorduk Emre Deniz bilinmeyen birçok şeyi cevapladı.

Sizi tanıyabilir miyiz, biraz kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Emre Deniz, Deniz Tuval Çerçeve Sanayide bulunmaktayız şuan. Bulunmakta olduğumuz firma 1956 kuruluşlu bir firmadır. 1974’ten beri de ahşap ve çerçeve işi ile uğraşmaktadır. Şuan firmanın üçüncü kuşak yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sektörümüze tuval, çerçeve ve kanvas tablo olmak üzere imalatta bulunmaktayız. Firma olarak üretmiş olduğumuz ürünleri, alıcısı olarak son tüketiciye ulaştırma hedefi taşımaktayız. Yapmış olduğumuz hizmetlerden dolayı müşterilerimiz tarafından eski firma olarak güvenirlilik kazanmış bulunuyoruz. Burada fotoğraflarınızı yağlı boya olarak çerçeveletebilirsiniz. Veya ressamlar olarak resimle uğraşan sanatçılar olarak resimleriniz için buradan tuval satın alabilirsiniz. Bunun yanında evlerinde ev dekorasyonu olarak manzara, Atatürk ya da herhangi bir konuda 4 bin çeşit olan port folyomuzda resim seçebilir ve bunları tablo yaptırabilirsiniz. Kendi resminizi de kanvas tablo olarak yaptırabilirsiniz. Bu hizmeti vermekteyiz. Eski bir firma olarak çalışmamıza devam etmekteyiz. İmalatçıyız, kaliteyi ilke edinmişiz. Önemli olan şey müşteriyi mutlu etmektir.

“İNTERNET SİTEMİZDE 4500 CİVARINDA MODELİMİZ BULUNUYOR”

Bahsettiğimiz tuval sanatı bir trend oldu mu, insanların bu sanata ilgisi, bakış açısı nasıl?

Artık evimizdeki dekorasyon alanları büyümeye başladıkça, inşaat sektörünün gelişimi ve dekorasyonun büyümesi ile birlikte, bu alanda gelişip büyümektedir. Günümüzde insanlar kişisel zevklere sahip olduğu için, insanların kendi ölçüleri ve istekleri de değişiklik göstermektedir. Ve bu kadar geniş bir ürün yelpazesi var, somut bir şekilde seçim alanı bulunmamaktadır. Bu nedenledir ki sitemizde online olarak bulunan 4 bin, 4500 civarında ürün, kategoriye ayrılmış şekilde kişiye özel, isterse kendi bulacağı fotoğrafı istediği biçimde şekillendireceği bir sistem yapmaya karar verdik. Bu sistem pandemi döneminde insanların çok işine yaradı. Bunun bu kadar revaçta olmasının nedeni ise ürettiğimiz malın geniş yelpazeli, ayağa hizmeti, kaliteli ve uygun fiyatta olmasıdır. İsteyen bütün ürünleri gezerek, 4500 modelimizi her kategoride görmek istiyorsa,  tablodenizi.com’a girebilir ve kolay bir şekilde resimleri, almasları inceleyebilir. Veya buraya gelip bana yaptırtabilir.

“MÜŞTERİ, SONUNA KADAR MUTLU OLMAYI HAK EDİYOR”

İnsanlar memnun olmadığı bir ürün ile karşılaştığında kendilerine nasıl bir geri dönüş yapıyorsunuz?

E-ticaret sektörünün şöyle bir mevcut durumu var. E-ticarette bir müşteri bizce sonuna kadar mutlu olmayı hak ediyor. Sonuçta paralar verilen emek ile kazanılıyor. Biz zaten böyle bir durumda değişim yapabiliyoruz. Zaten yasal olarak da satılmış olan ürün 15 gün içerisinde değişim hakkı var. Biz de bu değişim yükümlülüğü altındayız. Buna gerek kalmadan da her şekilde müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Çerçeve tuval sektöründe ne tür zorluklar mevcut, mesleğin kolay yanı da var mı?

Bu sektörün zorluklarından ziyade, biz meslek olarak günümüz şartları altında birinci ihtiyaçsal önemde değiliz. Bilindiği üzere insanın ilk önce giyim gıda ihtiyaçları vardır. Öncelikle bu ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Biraz daha böyle insanın kendini gerçekleştirme ve keyif alma açısındaki ihtiyaçları ile uğraşıyoruz, sanatla uğraşıyoruz. Bunlar tabi ki önemli şeyler ama birinci derecedeki şeyler değil. Ekonomik sebeplerden dolayı insanların alım gücüne istinaden öncelik sıralamamız düşük oluyor. Onun dışında çok büyük bir problemle karşılaşmıyoruz. Malum son zamanlardaki kırılganlık her sektörü olduğu gibi bizim sektörü de olumsuz etkilemektedir.

“ÇALIŞMAK AYIP OLARAK GÖRÜLMEYE BAŞLANDI”

Usta-çırak ilişkisinden biraz bahseder misiniz, her meslekte olduğu gibi sizde de çırak sıkıntısı var mı?

Artık insanlarda fiili çalışmak yerine herkesin okuması gerektiği kanısına varıldı. Onun dışında çalışmak ayıp olarak görülmeye başlandı. Aksine insanın parasını harcaması, rızkını kazanması çok önemli. Çünkü milyonlarca adam üniversite okuyor ve daha sonra usta oluyorlar. Ama küçük yaşta bu ülkeye bir berber, çerçeveci, araba tamircisi yetişme ihtiyacı var. Bunlar çok önemli meslekler. Bunların günümüzde arkadan yetişme sayısı çok ama çok azaldı. Bu durum ilerde büyük sıkıntı yaşayacağımız anlamına geliyor. Gençler biraz daha hayatı basit olarak görüyorlar, zora hiç gelmek istemiyorlar. Hiç emek harcamadan hemen para kazanmak istiyorlar. Böyle bir hayat ne yazık ki yok. Biz çocukluğumuzda hem okuyor hem de çalışıyorduk. Şuan ki gençlerde pratik anlamda böyle bir şey yok. Çalışmaktan pek hoş olmayan bir nesil ile karşı karşıyayız. Ebebynler çocuklarını okutmaktan yanalar ama bu şekilde birçok kişinin meslek sahibi olamayacağı yavaş yavaş anlaşılıyor. Aileler çocuklarına erken yaşta ayaklarının üstünde durmayı öğretmeleri gerekir. Çünkü gerçekten hayatın kendisi okuldan çok daha farklı

“ATATÜRK VE ÜNLÜ RESSAMLARIN RESİMLERİ DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR”

Hangi ürünleriniz daha çok ilgi görüyor, örnek verebilir misiniz?

İnsanlar en çok sevdiği insanları mutlu etmeyi seviyor. Kendi fotoğraflarından tablo yapmaktan hoşlanıyorlar. İkinci olarak da Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli görselleri var, bunlar çok tercih ediliyor. Bir yandan da dünyaca ünlü; Van Gogh, Picasso, Salvador Dali gibi ressamların resimleri çok tercih ediliyor ve satılıyor. Onun dışında benim çok sevdiğim filmler var; Yüzüklerin Efendisi’nin bazı karakterleri gibi, Game of Thrones gibi, araba sevdası, gemi tutkusu gibi değişkenlik gösteriyor. Toparlayacak olursak kişinin kendi fotoğrafları ve dünyaca ünlü ressamların fotoğrafları daha çok tercih ediliyor.

“ÇERÇEVE, MOBİLYANIN RENGİNE GÖRE DEĞİL, RESME GÖRE SEÇİLMELİDİR”

Çerçeve konusunda ne öneriyorsunuz?

İnsanların yaptığı en büyük hata şu; çerçeveyi evdeki mobilyalara göre seçmeleri ama aslında çerçeve, resmin kendisine göre bireysel ve özgür seçilmelidir. Biz ahşaptan imalat yapan bir firmayız. Bir de plastik çerçeveler var. Üretmesek de temin etmekteyiz. Günümüzde yavaş yavaş insanlar plastik malzemelere geçiş yapıyorlar. Bunun sebebi de eskiye dönüş istiyorlar. Düz, sade ve şık ürünler tercih edilme ihtiyacı duyuluyor. Ahşap malzemelerin diğer fabrikasyon malzemelere göre fiyatı biraz daha pahalı oluyor. Ama biz kendimiz ahşap çerçevede biraz ısrarcı olduğumuz için, şuan artan döviz kurlarıyla birlikte ahşap natürel olarak ürettiğimiz malzemeyi plastik malzeme fiyatından verebiliyoruz. Böyle bir ayrıcalığımız var. Çerçeve olarak üretime göre çerçeve yapılabilir. İnternet sitemizden çerçeve seçme özelliğimiz var. Buraya getirilen bireysel çerçeveleri de teker teker modellerle kıyaslıyoruz. Yani ürüne göre çerçeve seçiyoruz. Bu nedenle pek bir sorun olmuyor. Mobilyaların renginden çok ürünün kendisine göre çerçeve seçilmesi gerekir.

“GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA BİR RESSAMIN RESMİNİ ASMAK MÜMKÜN OLMUYOR”

Satışlarınız daha çok internet üzerinde mi yoksa bire bir mi yapılıyor?

Resim çok pahalı bir iştir. Ressamlar emeğini ürüne yansıtırlar. Ama maalesef ki günümüz şartlarında bir ressamın resmini asmak mümkün olmuyor. Çünkü bunların bir maliyeti var. Biz, istek doğrultusunda insanların ihtiyaçlarını uygun bir fiyata ve daha kaliteli bir şekilde giderebiliyoruz. Genellikle internet üzerinden de satışlarımız çok oluyor ama bire bir gelip buradan da alıyorlar. İki türlü de yardımcı oluyoruz. İnternet üzerinden ve Yenimahalle’de yerimiz var. Her türlü yardımcı oluyoruz.

“30 YIL ÖNCE 40 KİŞİ ÇALIŞIYORDUK , ŞİMDİ İSE DÖRT KİŞİ ÇALIŞIYORUZ”

Koronavirüs işlerinizi olumsuz etkiledi mi, devletten destek alabildiniz mi?

Pandemi sürecinde maalesef ki her sektörde olduğu gibi biz de pek bir yardım göremedik. Hatta daha zor duruma girdik. Pandemi sürecine yönelik tek söyleyebileceğimiz; E-ticaret yükseldi insanlar evinden çıkamadığı için. Ama genel anlamda olumsuz etkilendiğimizi belirtmek istiyorum. Tabloların insanları etkileme gücü olduğunu söyleyebilirim. Çünkü devamlı gözünün önünde duruyor. Her gördüğünüzde birçok şey aklınıza gelmektedir. Tablo, süreklilik ve devamlılık arz eden dikkat edilmesi gerekilen bir hediyedir.

1980 ve 1990’larda 40 kişi çalışıyorduk şimdi dört kişi çalışıyoruz. Ankara’da bu işi imalat olarak yapan ne yazık ki çok fazla kimse kalmadı. Uzak doğu ile yarışamıyoruz. Malzemeler uzak doğudan geldiği için çok fazla üretim kalmadı. İşçi ve eleman çalıştırmak çok zor.  Uzak doğudan genelde plastik malzemeler alıyoruz. Son olarak şunu söylemek istiyorum; umarım herkesin gönlünce mutlu olacağı resimleri olur. Ülkemiz için her şeyin güzel olacağını düşünüyorum. Pandemi sürecinde herkese sağlık sıhhat diliyorum.

Haber: Kadir GÜRHAN

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kartın ATM’ye sıkışmasını sağlayıp, turistlerin parasını çektiler

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
299.810

VAKA

264.805

İYİLEŞME

7.377

ÖLÜM

35.005

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.524.214

VAKA

20.788.703

İYİLEŞME

952.240

ÖLÜM

9.735.511

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Kendinizi yetersiz hissedebileceğiniz, sorgulamalarla geçebilecek bir gün içerisinde olabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Kendinize olan güveninizi yitirmiş gibi düşüncelere kapılıyor olabilirsiniz. Kendinize haksızlık etm

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün seyahat yapma isteği içinde olabilirsiniz. Yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Ruhunuza iyi gelec

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Ailenizle mülk ve miras konularında iletişim problemleri yaşayabilirsiniz. Ani çıkışlar içinde olmad

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İletişiminizde duygularınız ön planda olabilir. Çevreniz veya komşularınız sözlerinize alınmış olabi

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Yalnız bir hayat sürüyorsanız beklenmedik bir anda hayat arkadaşınızla tanışabilirsiniz. Sevginizi a

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Geçmiş konular tekrar açılabilir. Bu konular yüzünden kısa seyahatler yapmanız gerekebilir. Planlı h

  Devamı

  AKREP BURCU

  Gizli olayların ortaya çıkacağı, yoğun saatler yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Ani parlamalar ye

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Ruhunuza iyi gelecek tanışma ile gelecek planları yapmak isteyeceğiniz günlere doğru adım atacağınız

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Komşularınız ile sorunlarınızı çözüme ulaştırmak için harika bir gün olabilir. Bazı küçük olayları a

  Devamı

  BALIK BURCU

  Biten ilişkiniz ardından hala gözyaşı döküyor olabilirsiniz. Yaşadığınız güzel günler olsa da geride

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.