30 Ağustos Zafer Bayramı

Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Karadeniz’den gelerek Samsun’a ayak basması ile Kurtuluş Savaşı başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, 25 Ağustos 1922 tarihinde  “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” dediğinde, savaşın nerede, hangi denizde biteceğini işaret ediyordu.  Nitekim 9 Eylül 1922 tarihinde işgal güçlerini Akdeniz’e (Ege) döken Türk askeri, savaşı bir başka denizde bitirmişti.

Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Karadeniz’den gelerek Samsun’a ayak basması ile Kurtuluş Savaşı başlamıştı. Mustafa Kemal Paşa, 25 Ağustos 1922 tarihinde  “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” dediğinde, savaşın nerede, hangi denizde biteceğini işaret ediyordu.  Nitekim 9 Eylül 1922 tarihinde işgal güçlerini Akdeniz’e (Ege) döken Türk askeri, savaşı bir başka denizde bitirmişti.

Batı cephesinde Yunan ordusuna karşı 13 Eylül 1921’de kazandığımız Sakarya Zaferi Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası idi. Sakarya Zaferi sonunda imzalanan anlaşmalarla güney ve doğu sınırlarımız emniyete alınmış, TBMM devletinin uluslararası tanınırlığı artmıştır. Bundan sonra tüm ulusal güç unsurları, Batı Cephesi’nde 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanacak olan kesin sonuç muharebesine odaklanmıştır.

26 Ağustos 1922, Türkiye tarihinin önemli bir dönüm noktasıydı. Büyük Taarruz; sabah saat 0.03’te ordugâhtan kalkan Mustafa kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Birinci Ordu’nun gözetleme yeri olan Kocatepe’ye geldiler. Gün ağarırken sabah saat 0.05’te top atışlarıyla saldırı başladı. Ardından piyadeler ilerlemeye başladılar. Bütün cephede düşmanla temasa geçildi. Türk ordusunun bazı tümenleri Tınaztepe’yi, Belentepe’yi ve Türkmentepe’yi aldı. Türk kuvvetlerinin çökertmeye çalıştıkları Yunan cephesinin uzunluğu 20 kilometreyi buluyordu. Türk uçakları, 12 keşif uçuşu ve 4 hava çarpışması yaptı, 3 Yunan uçağına kendi hatları gerisine zorunlu iniş yaptırıldı, bir Yunan uçağı düşürüldü.

Batı Cephesi’nin kuzey kısmında bulunan Seyitgazi’de de Türk ordusu Yunan kuvvetlerini oyalamak için saldırıya başladı. 30 Ağustos 1922’ye kadar 5 gün, 5 gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlanması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmış, Taarruzun zamanından Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır. Büyük Taarruz öncesinde TBMM’den dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal Paşa’nın Başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için her yıl Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmaktadır. Başkomutanlık meydan Muharebesi adıyla bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

30 Ağustos Zaferi;  topraklarımızın, İtilâf Devletleri tarafından istilasını öngören bir planın son bulması ve Türk Milletinin yeniden hayata dönüşünü sağlayan bir zafer olup yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturmuştur.

Cumhuriyet tarihi boyunca devletimizle halkımızın bağlarını zayıflatmaya yönelik tüm çabalara rağmen, milletimiz daima ülkesine sahip çıkmış, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.

Bugün de, ülkemizin ve milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğimize ve geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmek, iç ve dış tüm düşmanların karşısına tek vücut olarak çıkmak, ihtiyacımız olan tek şeydir.

Büyük Zaferin 98. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, canları ve kanlarıyla vatan topraklarını bizlere emanet bırakan  İstiklal Savaşı şehitlerimiz nezdinde  tüm aziz şehitlerimizi  rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Yüce Türk milletinin ve kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle tebrik ediyoruz.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  Uni Baby

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  351.413

  VAKA

  306.939

  İYİLEŞME

  9.445

  ÖLÜM

  44.474

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  40.711.175

  VAKA

  27.847.006

  İYİLEŞME

  1.123.824

  ÖLÜM

  12.864.169

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Kariyer hayatında ait olmadığın işlerle uğraşıyor olabilirsin. Yabancı dil öğrenme isteğinizi yeni b

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Kariyerinizde iletişiminiz yeni bir boyut kazanıyor olabilir. Kendinizde eleştiri alan özelliklerini

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   Miras konularınız ya da hukuksal durumlarınızda sizlerin fikrinin alınmamasına karşılık oldukça sert

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Birikim hedefi ile maddi kaynaklarınızı yeniden gözden geçiriyor olabilirsiniz. Özgür iradeniz ile a

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   Sağlığınız uyarı veriyor olabilir. Kemik ağrılarınızın artışı kendinizi oldukça fazla yorduğunuzun k

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Partneriniz soğukluğunuzdan şikâyetçi olabilir. Kendiniz tam olarak anlatmamanız düşüncelere sevk ed

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Bugün hem ev hayatınız hem iş hayatınız üzerinizde bir baskı hissi veriyor olabilir. Bu durumu kontr

   Devamı

   AKREP BURCU

   Ortaklı işlerinizde aniden ayrılma kararı alabilirsiniz. Emekli olma düşüncesi zihninizde yer etse d

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Çalışma hayatınızda bazı konularda oldukça tutarsız davranışlar sergiliyor olabilirsiniz. Arkadaşlar

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   Ortaklı işlerinizdeki sorunlarınızı çözüme kavuşturduktan sonra yeni bağlantılar kurmak için adımlar

   Devamı

   KOVA BURCU

   Zihniniz ilişkinizi devam ettirmeme kararı almak istiyor olabilir. Duygusal kararsızlığınız yüzünüzd

   Devamı

   BALIK BURCU

   Sosyal çevrenizde oldukça popüler olmanıza rağmen sevdiğiniz kişi sayısı bir elin parmaklarını geçme

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.