2019’un çalışkan vekilleri

Parlamento’nun deneyimli gazeteci-yazarı Murat Polat 2019 yılının başarılı vekillerinin karnesini ortaya çıkardı. 27’nci dönem Milletvekillerini değerlendiren deneyimli parlamento muhabiri Murat Polat en sevilen ve en çok çalışan, Genel Kurul çalışmalarını aksatmayan Milletvekillerini sıraladı. Polat yaptığı gözlemlerle  geçmiş hizmet dönemlerine ilişkin daha önce ışık tutan değerlendirmelerde de bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zaman zaman Genel kurul çalışmalarına katılmayan vekilleri uyarıyordu. Parlamento Muhabiri Murat Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu uyarısından sonra parlamento muhabiri olarak bir araştırma yaptı. 2020 yılı bütçesinde başarılı performans gösteren ve Genel kurul çalışmalarını aksatmayan başaralı vekilleri takibe aldı.

Meclis’te başarı gösteren iktidar ve muhalefet milletvekillerinden bizlere  isim isim örnekler veren Polat, Genel Kurul çalışmalarını ve bütçe çalışmalarını başarılı bir şekilde aksatmadan takip eden milletvekilleri var dedi.

 

“GRUP BAŞKAN VE BAŞKANVEKİLLERİ ÇOK ÇALIŞMALILAR”

Siz TBMM’yi yakından takip eden ve siyasi partilere hakim olan bir parlamento muhabirisiniz. Sizce, 2019 yılı parlamento için nasıl geçti?

Her parti ve parti genel başkanları TBMM çatısı altında kendisini temsil eden milletvekillerinin özverili bir şekilde çalışmaların ister ve bunu takip eder. 2019 yılı da bu istek doğrultusunda geçti diyebiliriz. Gelelim bu senenin vekillerinin çalışkanlık ve performans durumuna. Bir defa Grup Başkan ve Başkanvekilleri pozisyonları gereği çok çalışmak durumundalar. Mesela, AK Partili Naci Bostancı, grup başkanı olarak en çalışkan ve konuştuğunda büyük bir saygıyla karşı tarafın da dinlediği bir isim. İyi bir siyasetçi olmasının yanında bilge biri olarak da kabul görmektedir.

Yine, AK Partinin kadın grup başkanvekili Özlem Zengin’de hem çalışma performansı hem de, temsil de yetenekli oluşuyla göz dolduruyor.

Bu arada bir hakkı teslim gerekir ki, AK Parti grubunun maestrosu bir isim var ki diğer gruplarla ilişkileri, kanuni bütün arka planı o düzene koyuyor. İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat’tan bahsediyoruz. Diğer parti gruplarından duyduğumuz bir tespiti bu vesileyle aktaralım; “Allah her gruba bir Doğan Kubat versin.”

TBMM’de CHP’nin grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç da her zaman görevlerine hazır ve hakkıyla yapan isimler.

Yine MHP’li Erkan Akçay artık en tecrübeli grup başkanvekili durumunda ve ağırbaşlılığıyla öne çıkıyor. MHP’nin genç grup başkanvekili Muhammed Levent Bülbül de kısa sürede partisini en iyi temsil eder hale geldi…

İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu’nun gayretleri fena değil.

AK Parti Milletvekili Mehmet Naci BOSTANCI

MİLLETVEKİLLERİNDEN DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Parlamentoda milletvekillerini yakından izleme imkânı bulabiliyor musunuz?

Her yılsonu böyle bir değerlendirme yapmak artık geleneğimiz oldu gibi. Çünkü neredeyse bütün milletvekillerini tek tek tanır haldeyiz. Günün en az 10-12 saatini birlikte geçiriyoruz. Çalışmalarını an be an takip ediyoruz. Kim genel kurul çalışmalarına çok katkı sunuyor; kim halkla ilişkilerde daha öne çıkıyor ya da komisyonlarda, memleketlerinde çalışmalarıyla dikkat çekiyor bütün isimlere parlamento muhabiri olarak hakimiz.

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa SAVAŞ

“MUSTAFA SAVAŞ MEMLEKETİ AYDIN’A SAHİP ÇIKIYOR”

Peki, bu isimler kimler?

AK Parti’de genel kurul çalışmalarında 1 dakikalık söz alma ve görüş belirtmede tartışmasız isim Mersin Milletvekili Cumhur Taşkın.

Onu takip eden isimler ise Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve Antalya Milletvekili İbrahim Aydın geliyor.

Yine, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil de yerinden söz alma öncülerinden.

Çalışkanlıkta göze çarpan bir başka isim ise Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç.

Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Trabzon Milletvekili Salih Cora, İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ve Muhammet Müfit Aydın, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş partilerine önemli katkı sunuyorlar.

Milletvekilleri tüm Türkiye’ye hizmet etmek için seçiliyorken seçildikleri ile verdikleri önemle de ayrıca ön plana çıkıyorlar. Aydın Milletvekili Mustafa Savaş da bu isimlerden. Kendisi, Aydın’da özellikle istihdama katkı sağlamak için yaptığı çalışmalarla bilinen ve kendi şehrinde sevilen bir milletvekili olarak biliniyor.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİN ÖNE ÇIKAN İSMİ

Bütçe görüşmelerinde Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ön plana çıkan isimlerdendi. Siz bir şeyler demek ister misiniz?

Güzel bir noktaya değindiniz. Saydığım isimlerin içine Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’i koymasak haksızlık ederiz.

Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, hem genel kurulda hem de plan bütçe komisyonunda çalışkanlığıyla takdir topluyor. Özellikle bütçe görüşmelerinde muhalefetin korkulu rüyası gibi. Her görüşmeye hazırlanarak gelen ve söz aldığında komisyonda dikkatlice dinlenen Aydemir tartışmasız en çalışkan vekillerin başında geliyor.

Şunu da ekmek gerekirse Mecliste en çok misafir ağırlama rekorunu da taşıyan İbrahim Aydemir ile Feyzi Berdibek.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Gamze TAŞÇIER

“YAŞAR KARADAĞ MESLEKTAŞLARINA SAHİP ÇIKAN İSİM”

Diğer isimlerle ilgili gözlemleriniz nasıl?

Yine Başarılı milletvekilleri arasında Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ve Zülfü Tolga Ağar, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Bitlis Milletvekili Cemal Taşar, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Kilis Milletvekili Salih Dal, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın Meclis’te en çalışkan ve başarılı  vekiller arasında yerini koruyor.

CHP’de, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu başta olmak üzere Ankara Milletvekili Servet Ünsal ve Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan  tartışmasız en çalışkan vekillerden.

1 dakikalık söz hakkını Bursa Milletvekili Erkan Aydın’la birlikte en çok kullanan vekil Sibel Özdemir.

Yine CHP’de İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır çalışkanlığıyla dikkat çekiyor.

Bir başka çalışkan kadın vekil ise Gamze Taşçıer.

MHP’nin acar vekillerinin başında Mersin Milletvekili Baki Şimşek var. Bununla birlikte MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ da çalışkanlığıyla ön plana çıkan milletvekillerden. Aynı zamanda kendisi TBMM çatısı altında öğretmen kimliği ile yer aldığından meslektaşları ile alakalı çalışmalara da imza atan bir isim.

Bir başka çalışan vekil ise, Kayseri’den Baki Ersoy.

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı İstanbul Milletvekili İsmail Aksu diğer çabalayan vekiller.

İyi Parti’nin göze çarpan çalışkan vekilleri ise eski Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu.

 HDP’nin polemik yapmadan seçildiği il için çalışmalarıyla öne çıkan vekili var mı?

Gördük dersek yalan olur.

Özetleyecek olursak…

İçinde yerel seçimleri barındıran 2019 vekiller açısından hayli yoğun ve yorucu geçti. Buna rağmen yapılan yasal çalışmalar çok verimliydi ve hayli fazlaydı dersek hakkı teslim etmiş oluruz. Dileğimiz, TBMM çalışmalarının 2020’de ülkemize çok daha fayda sağlaması. Bu vesileyle okurlarımızın da yeni yılını tebrik ediyoruz.

(Serkan DEMİRTAŞ)

 

0 0 0 0 0 0

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Kars’ta 4.2 büyüklüğünde deprem

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
494.351

VAKA

400.242

İYİLEŞME

13.558

ÖLÜM

94.109

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
62.838.150

VAKA

40.248.672

İYİLEŞME

1.461.249

ÖLÜM

22.589.478

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Bir karar almadan önce iyice düşünüp hareket etmelisiniz. Koşarken düşününce yolun yarısında geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Yatırım kaynaklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve iş ortamınızda bazı hızlı değişimler bugün şaşırtıcı olabilir.

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Bugün sizin burcunuzda gerçekleşecek olan ay tutulması sizleri duygusal bağlamda biraz huzursuz hissettirebilir.

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize yapacağınız yatırımın ya da eğitim planlarının çok önemli olacağını unutmadan hareket etmelisiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  İş hayatınızda bazı önemli sorumluluklar söz konusu olabilir. Artık liderliğinizi daha güçlü bir şekilde ortaya sunuyor olacaksınız.

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Hayal kırıklıklarınızın canınızı acıttığı bir günde gerçeklere yoğunlaşmak sizleri yorabilir. Kendinize zaman vermelisiniz.

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Bugün yaptığınız işlerde takdir görmek ya da onaylanmak isteyebilirsiniz. Kimseden onaylanma ihtiyacı duymadan kendi kararlarınızı vermeye çalışmalısınız.

  Devamı

  AKREP BURCU

  Finansal kaynaklarınızı anlık bir öfke ile heba etmek isteyebilirsiniz. Kızgınlığınız her ne ise sonucunda sizlerin zarar göreceğini hesap etmelisiniz.

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Hayatınızda radikal bir karar almak üzere olabilirsiniz. Önemli olan bu kararda sizleri destekleyen kişilerin görüşleri düşüncenizi netleşmesinde rol oynayabilir.

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Ruhunuz ve bedeniniz sizlere karşı koymaya çalışsa de siz istemediğiniz müddetçe değişim olamayacaktır.

  Devamı

  KOVA BURCU

  Bugün iletişim biçiminizde öfkeli algılanmamaya ayrıca özen gösterin.

  Devamı

  BALIK BURCU

  Disiplinli çalışmanız yaptığınız işe duygularınızı yansıtmanız ve kendinize has tarzınız sizlere başarının anahtarını kazandırmış olabilir.

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.