a

2016 yılında pazara güven stabil kaldı

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup çalışanların piyasa ve ekonomi algısını değerlendiren, Türkiye dahil 15 Avrupa ülkesini kapsayan Pazara Güven Endeksi araştırmasını tamamladı. Yıl içinde üç aylık dönemlerle, dört kez tekrarlanan araştırma yaklaşık 17.500 profesyonel ile gerçekleştirildi. 2016’ın ilk ve son 6 ayının kıyaslandığı Araştırmada Türkiye’den çarpıcı yorumlar ortaya çıktı.

TÜRKİYE’DE GÜVEN ENDEKSİ 2016’DA DA DEĞİŞMEDİ

İş başvurusunda bulunan adayların görüşlerinden derlenen bu araştırmaya göre; Avrupa ve Türkiye’de güven endeksi 2016 boyunca değişkenlik göstermedi. 2016’nın ilk ve ikinci yarısında Türkiye’de Güven endeksi %52 oranını korurken benzer şekilde Kıta Avrupa’sında da pazara güven değişmeyerek yıl boyunca %51 seviyesini korudu. Yıl boyunca %57’de sabit kalan bir diğer değer de, piyasanın iyiye gideceğini düşünen 30 yaşın altındakilerin oranı. Benzer şekilde 30-49 yaş arası çalışanların da yarısı yıl boyunca piyasaya olan güvenlerini kaybetmediler. Diğer yandan 49 yaş üstü deneyimli çalışanların %48i ise yılın ilk yarsında piyasanın iyiye gideceğini düşünürken, ikinci yarı itibariyle bu sayı %45’e düştü.

30 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR İŞ-YAŞAM DENGESİNİN DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

30 yaş altı çalışanların %74ü iş-yaşam dengesinin daha iyi olacağını düşünüyor. Bu oranda yılın ilk yarısına göre %5 artış görüldü. Oysa yılın ilk yarısında 30-49 yaş arası çalışanların %61’i önümüzdeki 12 ay içinde iş Yaşam dengelerinin daha iyi olacağını düşünürken yılın son yarısında bu oran %58’e düştü.

Diğer yandan yan hakların artması yönünde beklenti %59’dan, %53’lere indi. Yılın ilk yarısında 30 yaş altı çalışanların %69’u yeni bir iş bulmak için 3 aydan daha az bir sürenin yeterli olacağı görüşünde birleşirken bu oran yılın ikinci yarısında %72’ye yükseldi.

30-49 yaş arası çalışanlarda yıl boyunca kişisel gelişimlerine olan inanç değişmeyerek %80 oranında kaldı. Terfi, yan hak ve sorumluluk alanlarının artması yönündeki beklentilerde yalnızca %1 oranında artış saptandı.

49 YAŞ ÜSTÜ, GENÇ GRUPTAN DAHA ÜMİTLİ

Güncel ekonomik durum algısında 30-49 yaş aralığında yıl içinde bir değişim yaşanmazken, 30 yaş altı çalışanlarda ekonomik durumun iyi olduğunu düşünenlerin oranı yılın ikinci yarısında % 4 oranında düştü. İlk yarı %28 iken ikinci yarı %24’lere geriledi.

30 yaş altında iş piyasasının şu anki durumunun iyi olduğunu düşünenlerin oranı yıl içinde %31’den %28’e düştü. 31-49 yaş arası çalışanlarda da bu oran yıl içinde %28’den %23’e indi.

Gelecekte iş piyasasının durumunun iyi olacağını düşünenlerin sayısında 30 yaş altı çalışanlar arasında %3 oranında azalma görülerek yılsonunda %37’lerde seyretti. Oysa araştırmaya katlan 49 yaş üstü çalışanlarda %27’lik bir kesim gelecekte iş piyasasının durumunun iyi olacağını düşünürken bu oran da yılsonunda doğru %38’e yükseldi.

Diğer yaş gruplarında yükseliş gözlemlenirken gençlerde gelecekteki ekonomik durum algısında düşüş yaşandı. 30 yaş altı çalışanların yılın ikinci yarısında %33’ü gelecekte ekonomik durumun iyi olacağı görüşünde birleşti. 30-49 yaş aralığında yılın ilk yarısında %36’lık bir grup gelecekte ekonomik durumun iyi olacağını düşünürken bu oran yılın ikinci yarısında %38’e yükseldi. Öte yandan 49 yaş üstü çalışanların gelecekteki ekonomik durum algısı yılın ikici yarısında yükselişe geçti. Yılın ilk yarısında sadece %27’lik bir bölümü gelecekte ekonomik durumun iyi olacağı görüşünde iken bu oran ikinci altı ayda %42’ye yükseldi. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de pazara güven endeksi, kıta Avrupa’sının bir puan üstünde seyrini yıl boyunca stabil şekilde devam ettirdiği gözlemlendi.
Güçlü ANADOLU

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Otonomi’ ye tam not

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.