13 Ekim 1923 Tarihinin Önemi

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanına 15 gün kala Ankara Hükûmeti’nin başkentinin neresi olacağı sorunu tüm ülkenin öncelikli gündemiydi.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanına 15 gün kala Ankara Hükûmeti’nin başkentinin neresi olacağı sorunu tüm ülkenin öncelikli gündemiydi.

Mustafa Kemal, ‘Vakit’ gazetesine yaptığı bir açıklamada; Ankara’nın birkaç gün içinde bir başkentin barındırması gereken şartlara sahip olamasa da şimdiden bazı şartları barındırdığını, Ankara’nın ileri gittiğini, nüfusunun üç misli derecesinde çoğaldığını ve her tarafta yeni binalar yapıldığını belirterek sözlerini şöyle tamamlar:

Ankara bir göz bakışıyla görülür ki değişmekte ve inkişaf etmektedir. Başlangıç çok şeyler vaat ediyor.” diyerek Ankara şehrinin gelişimine olan inancını sergilemiştir.

Mustafa Kemal’in İstanbul gazetecileri ile yaptığı İzmit toplantısında bu konudaki görüşlerini soran ‘İleri’ gazetesi yazarı Suphi Nuri (İleri) Bey’in yönelttiği: “Üçüncü, dördüncü derecede olmak üzere hükûmet merkezinin neresi olacağı?” sorusuna Mustafa Kemal’in yanıtı “Ankara” olmuştur. Mustafa Kemal’in konuşmasında, coğrafi olarak ülkenin her yerine eşit mesafede olabilecek bir yerin hükûmet merkezi olmasını gereğine dikkat çekmişti.

Basında tartışmalar devam ederken, başkent meselesi Halk Fırkası Parti Grubunun gündemine gelmişti. Halk Fırkası Parti Grubunda, dört saat boyunca devletin şekli ve merkezi konuları tartışılmış ve bazı vekiller Ankara’nın başkent olmasına itiraz etmişlerdi. Birçok vekilin söz aldığı toplantıda hükûmet merkezi konusunda farklı görüşler ortaya atılmış ve son sözü alan İsmet Paşa Mustafa Kemal’in Ocak ayında gazetecilere verdiği mülakatta bahsettiği şekilde, hükûmet merkezinin ülkenin ortasında olması gerektiğini belirtmişti. Toplantı gündemindeki idare şekli ve idare merkezi konuları tartışılmış ve idare şekli cumhuriyet, idare merkezi de Ankara olacak şekilde karara bağlanmıştı.

Türkiye’nin yeni başkentinin Ankara şehri olması, Halk Fırkası Grubu’nda kabul edildikten sonra, Meclis Genel Kurulu’na gelişine de (Grupta olduğu gibi) Malatya Mebusu İsmet Paşa öncülük etmişti. İsmet Paşa, hükûmet üyesi olmakla beraber, Ankara’nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923’de on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM’ne verdi. Hükûmet içinde müzakere edilmesi ve işbirliği sağlanması zaman alacak ve dayanışma içinde çalışılması da güçlükler arz edecekti. Bu bakımdan meselenin süratle çözümlenmesi ve Bakanlar Kurulu üyeleri arasında herhangi bir uyuşmazlığın çıkmaması için, Ankara’nın hükûmet merkezi olması konusu bir kanun teklifi şeklinde, İsmet Paşa ve on dört arkadaşının birlikte hazırladıkları bir önerge ile TBMM’ne sunulmuştu. Ankara’nın hükûmet merkezi olması, Meclis’te fikir ayrılığı ve görüş farklılığına sebep olmuştu. Karşı görüş sahipleri bu konuda acele edilmemesinden yana idiler.

İsmet Paşa, Hatıralar’ında hükûmet merkezi seçimini hemen yapmak gerektiğini belirterek, “Ondan sonra gelecek mesele var. Cumhuriyet ilân olunacak. Bunda biz kararlıyız, mutabık kalmışız. Devletin şeklini bir an evvel tespit edeceğiz. Onlar bu mesele geldiği zaman da aceleye lüzum yoktur, diye en masum tedbir olarak talik etmeyi, uzatmayı istemişlerdir. Mesele şu, yeni devletin esaslarının tespitinde aramızda fikir ayrılığı var.”

İsmet Paşa, Hatıralar’ında, Ankara’nın hükûmet merkezi olması konusunun acil bir mesele olduğunu belirtmekte ve bunu iç ve dış çeşitli sebeplere dayandırmaktaydı:

Lozan’da garp âleminin murahhasları, mütehassısları, diplomatları ile görüşüyorum. Bunlar, İstanbul Hükûmetini, İstanbul muhitini tanıyan insanlar ve yeni devletin o muhitin insanlarına göre kurulmasını arzu ediyorlar. Bunu her hâllerinden anlıyorum. Her konuşmamızda hükûmet merkezi bahsi geçiyor. Ankara’da kalacak mısınız, kalınabilir mi, sonra nasıl olacak? Bana hep bunları soruyorlar. Ankara’da kalırsanız biz oraya nasıl gideriz, diyorlar. Bunların hepsi, benim her gün içinde bulunduğum muhitin sözleri. Dış âlemin görüşü, düşüncesi ve telkinleri böyle.Bizim bakımımızdan meselenin daha ehemmiyetli ve değişik cepheleri var. Bir defa Boğazlar askerî bakımdan tamamıyla açık, tamamıyla emniyetsiz. Bu vaziyetteyiz. Lozan Muahedesiyle elde edebildiğimiz neticeler ve tarihî şartlar bizi endişeye sevk ediyor. Ayrıca Anadolu’nun ortasında bulunarak ve bir Anadolu Hükûmeti olarak yeni devleti çalıştırmak istiyoruz.”

İsmet Paşa, açıklamalarına devamla, görünüşteki bütün tabi hayat şartlarının hükûmet merkezinin İstanbul olmasını zorladığını ifade ile karar almak ve iş yapmak için acele davranılması gereğini belirtiyordu. İsmet Paşa’ya göre, “Ankara’nın hükûmet merkezi olması ile ilgili önergenin Meclisten geçirilmesi esaslı bir karardı. Yeni devletin politikasına, ideallerine yazılı bir istikamet veren, kesin, fiili bir adımdı.”

Teklif edilen Anayasa maddesinde “Türkiye Devletinin makam idaresi Ankara şehridir” ifadeleri yer alıyordu. Kanun maddesinin gerekçesinde Ankara’nın yeni Türkiye’nin merkezi olması gereği açıklamaktaydı. Gerekçe özetle, yeni Türkiye’nin esas mevcudiyetini ve ülkenin kuvvet kaynaklarının ve gelişmesinin sağlanmasını, Anadolu’nun merkezinde başşehri tesis etme lüzumunu açıklıyor ve coğrafi ve stratejik durum, iç ve dış güvenlik bunu gerekli görüyordu.

13 Ekim 1923’te Anayasaya konan ek bir madde ile Ankara, yeni devletin başşehri olmuştu. Böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki görüşlere son verildiği gibi, Cumhuriyet’in ilânı için de bir adım atılmıştı. Bu aynı zamanda Millî Mücadele’nin başından beri uygulanan Ankara’nın İstanbul’a hâkim olacağı esasının da bir sonucu idi. Şevket Süreyya Aydemir Ankara’nın başkent olmasını “Önemli bir olay, manalı bir hâdise” olarak ifade etmekte, “İstiklâl mücadelesinin gelenek ve hatıralarına asil bir saygı ve bağlılık nişanesi” olarak görmekteydi. Bernard Lewis’in Modern Türkiye’nin Doğuşu adlı eserinde belirttiği gibi, “Böylece, meydana gelmekte olan değişiklikleri sembolleştiren ve iyice belirten yeni bir başkent seçildi. Yeni devlet bir hanedan, imparatorluk veya din üzerine değil, Türk ulusuna dayanıyordu ve başkenti de Türk Anayurdunun kalbinde idi.”

 

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  Sıradaki haber:

  BUGÜNKÜ TARİKATLAR, CEMAATLER VE ERGENEKON

  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  355.528

  VAKA

  310.027

  İYİLEŞME

  9.584

  ÖLÜM

  45.501

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  41.595.980

  VAKA

  28.268.643

  İYİLEŞME

  1.135.880

  ÖLÜM

  13.327.337

  AKTİF VAKA

  • KOÇ
  • BOĞA
  • İKİZLER
  • YENGEÇ
  • KOÇ BURCU

   Özgür ruhunuzu kısıtlamaya çalışan çevrenize karşı oldukça sert öfkeli hareketler sergileyebilirsini

   Devamı

   BOĞA BURCU

   Duygusal tavırlarınız çalışma ortamınızda eleştiri alabilir. Kırılganlık kabul etmeyen üst yetkilile

   Devamı

   İKİZLER BURCU

   İş planlarınızda yalnız kalmak ve kimseye laf anlatmamak istiyor olsanız da biraz daha tahammüllü ol

   Devamı

   YENGEÇ BURCU

   Maddi harcamalarınıza sistemsel ölçü belirlemiş olabilirsiniz. Hayattan kopuk yaşamak sizlere olumsu

   Devamı
  • ASLAN
  • BAŞAK
  • TERAZİ
  • AKREP
  • ASLAN BURCU

   Maddi olanaklarınızla şu an için ihtiyaçlarınızı karşılamak sizi zorluyor olabilir. İhtiyaçlarınızı

   Devamı

   BAŞAK BURCU

   Arkadaşlarınızla olan sorunlarınız çözüme kavuşuyor olabilir. Küçük yanlış anlaşılmaların büyütülere

   Devamı

   TERAZİ BURCU

   Takıntılarınızın üzerine gitmek yerine artık bunları bugün temizlemeyi seçmek isteyebilirsiniz. Bazı

   Devamı

   AKREP BURCU

   Bugün yakın çevreniz ya da kardeşleriniz ile ilgili konular gündeminizde olabilir. Alacağınız haberl

   Devamı
  • YAY
  • OĞLAK
  • KOVA
  • BALIK
  • YAY BURCU

   Sosyal ilişkilerinizde oldukça hareketli günler yaşarken belki de bugün kendi ailenizle ilgili bazı

   Devamı

   OĞLAK BURCU

   İlişkilerinizde ya da iş ortaklıklarınızda bazı vefasızlıklar sizi incitmiş olabilir. Hatalar yaşanı

   Devamı

   KOVA BURCU

   Kariyeriniz yeni bir alana doğru kayıyor olabilir. Sizlerin özel yetenekleri maddi gelir olarak düşü

   Devamı

   BALIK BURCU

   Geçmiş bilinçaltı depolarınız dolup taşıyor olabilir. Deşarj olmak sizler için nefes alıcı olacaktır

   Devamı
  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.