a

12 Yıldız Şehri Kahramankazan

Kahramankazan, Avrupa Konseyi’nce 12 Yıldız Şehri unvanına layık görüldü.
Katılımcı yönetim anlayışıyla ve yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan “12 Yıldız Şehri” unvanına layık görüldü.
Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi tarafından Yerel Demokrasi Haftası kapsamında verilen “12 Yıldız Şehri” unvanına aday olmuştu. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın bu yıl ki teması ise “Kültürel Çeşitliliğe Sahip Toplumlarda Birlikte Yaşamak” olarak belirlenmişti. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nce yapılan değerlendirmelerin ardından Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında gösterilen 12 Yıldız Şehri unvanına layık görüldü. Kahramankazan Belediyesi’nin bu unvana layık görülmesinde yerel boyutta demokrasiyi canlandırmak, vatandaşlarla iletişimi derinleştirmek ve karar alma süreçlerinde vatandaşların katılımını arttırmak amacıyla geliştirdiği projeler ve düzenlediği etkinlikler etkili oldu. Halkla birlikte yönetilen belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Kahramankazan Belediyesi, böylece 12 Yıldız Şehri ödülünü kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasına girmeyi başardı. Kahramankazan Belediyesi, 12 Yıldız Şehri unvanını temsil eden sertifikayı, 30 Ocak’ta Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenecek törenle alacak.

KÜLTÜREL VE ETNİK AÇIDAN ZENGİN

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Avrupa’nın en prestijli ödülleri arasında gösterilen 12 Yıldız Şehri unvanını Kahramankazan’a ve Ankara’ya getirdikleri için sevinçli ve gururlu olduklarını söyledi. Kahramankazan’ın Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi, Türkiye’nin ise en hızlı gelişen ilçeleri arasında üst sıralarda olduğunu söyleyen Ertürk, ilçesinin başkanlık yaptığı 13 yıl içinde 81 ilden sürekli olarak göç aldığını, son dönemde ise Suriyeli ve Iraklı mültecilere de ev sahipliği yaptığını vurguladı. Bu kapsamda Kahramankazan’nın kültürel ve etnik açıdan son derece zengin olduğunu kaydeden Ertürk, ancak bu farklılıkların bir ayrışma değil, ilçede yaşayan insanlarda ortak bir aidiyet duygusu ve “Kahramankazanlılık” bilinci oluşturduğunu söyledi. Ertürk, Kahramankazan’ın demografik yapısı, ilçede var olan sosyal barış ve adli olayların yok denecek kadar az olmasının da ilçeye özel bir önem kattığını belirtti.

BİRLİKTE YAŞADIK, BİRLİKTE YÖNETTİK

Ertürk, 13 yıllık başkanlık süresince katılımcı yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini ve ilçelerini de gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine tüm Kahramankazan halkıyla birlikte yönettiklerini söyledi. Başkan Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kültürel çeşitliliğe sahip olmaktan onur duymakla beraber, birlikte huzur ve refah içerisinde yaşamak için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. 13 yıl önce şeffaf, saydam, belediyenin halkı yönettiği değil halkın belediyeyi yönettiği katılımcı yönetim anlayışıyla beraber halkımıza her türlü imkânı sunabilmek için yola çıkmıştık. Bu doğrultuda da ilçemizde barış içinde birlikte yaşadık ve birlikte yönettik. Halkın içinde, her kesime dokunan ve insanları kucaklayan yönetim anlayışımız Avrupa Konseyi tarafından ödüllendirilmesi çok önemli. Bu ödül ayrıca, Kahramankazan’da 13 yıl içindeki gelişim ve değişimle insanların her alanda çıtasının nasıl yükseldiğini ve Ankara’nın parlayan yıldızı olan ilçemizin uluslararası arenada kendisinden nasıl söz ettirdiğini göstermesi açısından da önemli. İlçemiz artık Avrupa’nın yıldız kentleri arasında yer alıyor. Bu unvana layık görülmenin, yatırımlar ve gelişim konusunda Kahramankazan’a yeni fırsatlar sunacağını düşünüyorum.”

FARK YARATAN ETKİNLİKLER

Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nı 29 Eylül-16 Ekim 2016 tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenleyerek kutlamıştı. Düzenlenen etkinliklerin ana temasını yerel boyutta demokrasiyi canlandırmak, vatandaşlarla iletişimi derinleştirmek ve karar alma süreçlerinde vatandaşların katılımını artırmak gibi kavramlar oluşturmuştu. Bu kapsamda ilçede yaşayan mülteci aileler ile toplantılar düzenlenmişti. Kent Konseyi bu konuda farklı etkinliklere imza atmıştı. Ayrıca, “Çocuklarla Birlikte Yönetilen İlçe: Kahramankazan”, “Kazan Halk Kültürü Sempozyumu”, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen “Kültürel Geceler”, “Dilek Feneri Uçurma” ve “Farklı Kültürler Aynı Tatta Buluşuyor” gibi aktivitelerin de aralarında bulunduğu çeşitli etkinlikler düzenlenmişti.

GÜLAY ATAR

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akıl dışı uygulama pes dedirtti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.