a

11.Ankara Kitap Fuarı’na öğrenciler ücretsiz taşınacak

Eylül Fuarcılık Organizasyonu’nun ev sahipliği yaptığı, Avrasya Yazarlar Birliği, KOSGEB ve Kazakistan’ın katkı sunduğu, 6-15 Ocak tarihleri arasında ATO Congresium’da yapılacak olan kitap fuarı öncesi basın açıklaması düzenlendi.  Basın açıklamasına Eylül Fuarcılık Genel Koordinatörü Remzi Çayır, Kazakistan Kültür Ataşesi Maik Otarbayev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve basın mensupları katıldı. Basın toplantısında konuşan Çayır, “Bu fuar için okullardan yaklaşık 5 bin öğrencinin fuar alanına getirilmesi için ücretsiz taşıma hizmeti vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“ONUR YAZARI KONUĞUMUZ AHMET ÜMİT OLACAK”

6-15 Ocak arası Ankara 11. Kitap Fuarı’nın açılışı için toplandıklarını söyleyen Remzi Çayır, “11 yıldır geleneksel hale getirdiğimiz Ankara kitap fuarı bu yıl da Avrasya Yazarlar Birliği’nin desteğiyle Kazakistan konuk ülke olarak bu fuarda yer alıyor. Kitap fuarımız yaklaşık 250 yayınevimizin katılımıyla ve 300’den fazla imza etkinliği 50’ye yakın konferansla beraber 6 ocakta ziyarete açılacaktır. Ankara’da kültüre edebiyata sanata değer vermiş bazı kişilere açılışta plaket vereceğiz. Fuarımıza onur yazarı konuğu olarak Ahmet ümit teşrif edecek. Fuarı Avrasya yazarlar birliği, KOSGEB ve Kazakistan devletiyle beraber organize ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YAYIN EVLERİ YERİNİ ALACAK”

Türkiye’nin en büyük yayınevlerinin bu fuarda yer alacağını belirten Çayır konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aynı zamanda fuar alanında sahaflar festivali de burada yer alacak. Geçen yıl fuara 3 bini aşkın ziyaretçi katılmıştı bu yıl sayının katlanarak artacağını düşünüyoruz. Çünkü içerisi gerçekten de çok çeşitli olacak. İlk kez katılacak olan yayınevleri de aramızda bulunacak. Türkiye’nin en renkli fuarı diyebiliriz. Bugüne kadar Ankara’ya  gelmemiş olan firmalar da bu sene olacak. Bu anlamda çeşitlilik çok fazla. Ünlü yazarlar çokça yer alacak. Bu kitap fuarını başkentlilerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. İmza ve konferans verecek bazı önemli isimler şunlar olacak; İlker Başbuğ, Yılmaz Özdil, Ahmet Şimşirgil, Ahmet Ümit, Emrah Serbest, İsmail Saymaz, Ataol Behramoğlu, Saygı Öztürk, Enver Aysever, Abdurrahman Dilipak, Büşra Yılmaz, Hasan Ali Toptaş,   Sinan Akyüz, Osman Pamukoğlu, Murathan Mungan gibi sayamayacağız birçok isim fuarda olacak. Bu fuar için okullardan yaklaşık 5 bin öğrencinin fuar alanına getirilmesi için ücretsiz taşıma hizmeti vereceğiz. Özellikle Ankara civarında yaşayan öğrencilerimizin maalesef fuara katılmada ulaşım sıkıntısı var. Bu sorunu çözmek ve öğrencilerimizi kitaplarla buluşturmak için yaklaşık 100 aracımızla ücretsiz taşımacılık hizmeti vereceğiz. Sincan Gölbaşı gibi lokasyonlardan da öğrencileri fuara getirteceğiz. İdeali ve kaygısı olan tüm öğrencilerin kitap okuması gerekiyor. Eylül Fuarcılık olarak çalışmalarımız 81 ilimizde de yaymaya devam ediyoruz.”

“TÜRKİYE KAZAKİSTAN İLİŞKİLERİ ADINA BU FUARI ÖNEMSİYORUZ”

Türkiye Kazakistan ilişkilerinin daha da gelişmesi için bu fuara önem verdiklerini dile getiren Maik Otarbayev, Türkiye ve Kazakistan gibi iki kardeş ülke arasında ki ilişkilerin devam ettiğini belirterek, “Bu ilişkilerin farklı boyutlara taşındığını görebiliyoruz. Özellikle fuarda onur konuğu olarak Kazakistan’ın yer alamsı  bizler içinde onur verici bir gelişme oldu. Ankara’da Türkiye’nin göbeğinde bulunmamız ve buradaki değerlerimizi sergilememizi gerçekten de bizler için memnuniyet verici oldu. Bu zamana kadar Kazakistan Büyükelçiliği olarak bizlerde Kazak Edebiyatı’ndan denk yayınları Avrasya Yazarlar Birliği’nin destekleriyle birçok kitaplarımız Türkiye Türkçesine çevirerek yayınlamıştık. Dolayısıyla bu kitaplarımızın da sergilenmesi mutluluk verici bir gelişme. Yine Kazakistan da bu çalışmalarımıza devam ediyoruz özellikle bu kitap fuarını düzenleyen organizatörlere teşekkürü borç bilirim. Bu kültürel ilişkilerimiz bu sene Kazakistan ve Türkiye diplomasisinin 25. yıl dönümünde bizim de yer alacağımız bir ilk olacak” şeklinde konuştu.

“ANAKARALI KİTAP FUARINI SEVMEZ DİYE BİR KANI VARDI”

Ankara’nın en önemli kültürel faaliyetlerinden birisinin kitap fuarı olduğunu açıklayan Ömeroğlu ise şöyle konuştu: “Diğer fuar firmaları tarafından Ankara kitap fuarını sevmez diye bir kanaat vardı.  İnatla Ankara’da kitap fuarını tutturmaya çalıştık. Ve son yıllarda hepimiz memnuniyetle görüyoruz ki kitap fuarı çok yoğun bir ilgiyle karşılanıyor. Ankaralılar çok büyük ilgi gösteriyor. Kültür hayatımız için bu hadise çok önemli bir yer edindi. Bu senede aynı başarıyla geçeceğini düşünüyoruz. Bu kültür faaliyetinin içinde yer almak bizim içinde onur verici. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan moral bozucu atmosferde iyi şeyler yapabilmek doğrusu hem Ankara’ya hem de ülkeye moral verecek bir gelişmedir. Bizler her şeye rağmen hayata devam ettiğimizi göstermeye çalışıyoruz. Birlik için özellikle kültürel faaliyetlerimize devam etmeliyiz.”

(Güçlü ANADOLU /Kadir GÜRHAN)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Sanayi Odası genç yetenekleri bir araya getiriyor

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.