Parklarda insanlık ayıbı!

Küresel Covid-19 salgınında uzun bir süre evlerinde vakit geçiren vatandaşlar normalleşme sürecinde hafta sonunu dışarıda geçirerek park ve bahçelere akın etti. Geriye Ankara cadde, park ve bahçelerinde yeşillik alanda bulunan çöpler, gelişi güzel atılan tıbbi maske ve eldivenler kaldı. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar ise bilinçsiz ve sorumsuzca davrananlara sağ duyu çağrısında bulunarak “Doğa insandan her zaman büyüktür ve insan doğa karşısında çaresizdir” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de küresel Covid-19 salgınında yeni normalin başlamasıyla birlikte park ve bahçelere gelen vatandaşlardan geriye maske ve eldiven atıklarıyla yerlere saçılmış çöpler kaldı. Çöp kutusuna atılması gereken çöpler, caddeleri, sokakları kirletirken uzmanlar “Gelişi güzel atılan maske ve eldivenlerin halk sağlığını tehdit ettiğini dile getirerek uyarılarda bulunuyor.


“ SOKAKLAR EVİMİZ GİBİ TEK FARKI ORTAK KULLANILIYOR OLMASI”
Konuyla alakalı olarak gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar insanların korona virüs tedbirleri kapsamında kullandığı eldiven, maske ve atıklarını sokaklara attığını dile getirerek şunları dile getirdi:
Sefer ARSLAN: Korona virüs sürecinde insanlar kendi hayatları için endişeye kapılıp izole oldular. Gerek kişisel tedbirler gerekse devletin sokağa çıkma yasağı tedbirleri kapsamında neredeyse doğa kendine geldi hava kirliliği azaldı. Ben Ankara’da yüksek bir yerden şehre baktığımda hep hava kirliliği görürdüm ancak özellikle sokağa çıkma yasağı sonrasında ve insanların evde izole yaşamaları sürecinde yüksek bir yerden baktığınızda şehrin her yeri hava temiz olduğu için inanılmaz net görünüyordu aslında doğa kendine geldi diyebilirim. Ancak kritik süreci yavaş yavaş aşmaya başladık, insanlar daha rahat hareket etmeye işlerine gitmeye başladı park ve bahçeler tekrar cıvıl cıvıl oldu. Taa ki gün sonunda o kullanılmış maskeleri ve çöpleri yerde görünce şunu gördük biz hiç ders almamışız. İnsanlar çocuklarını en azından gelecek için eğitmeli bu konuda. Sokaklar evimiz gibi tek farkı ortak kullanılıyor olması. Doğa insandan her zaman büyüktür ve insan doğa karşısında çaresizdir bunu kimse unutmamalıdır.


“DOĞA VARSA İNSAN VAR”
Akın TİRYAKİ: Corona virüs sebebiyle etrafa rastgele maske ve eldivenlerini bırakan veya atan vatandaşlarımızı, bunun dışında etrafımızı çevremizi bilerek veya bilmeyerek kirleten insanlarımızı, doğamızı kirleten insanlarımızı kınıyorum ve en kısa zamanda sağ duyulu olmaya ve empati kurmaya davet ediyorum ve bu konu hakkında farkındalık oluşturan tüm gerçek veya tüzel kişilikleri de takdir ediyor başarılarının devamını diliyorum. Doğa varsa insan var.


“KENDİMİZİ KORUDUĞUMUZ KADAR DOĞAYI DA KORUMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”
Arzu TİRYAKİ: Günümüzde özellikle yaşadığımız bu pandemi sürecinde çevre kirliliğinin artması ve bu durumun insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri nin olumsuz sonuçlar doğuracağı kaçınılmaz Doğanın bize geri dönüşü çok sert olur çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Özellikle bu dönemde bilinçsiz hala durumun farkında olmayan insanlar kullandığı maskeleri, eldivenlerini bile çöpe atmak yerine yerlere atıyor bu çok vahim bir durum aynı zamanda tehlikeli de bir damlacık ile bulaşıp insan hayatını altüst eden virüsü maske eldiven ve kullandıkları atıklarla birlikte yere atmaları kendilerini düşünmedikleri gibi başka insanlarında hayatını, çevresini tehlikeye atıyorlar fakat doğanın bunları hak etmediğini düşünüyorum. Doğa, bizlere emanet. Bu süreçte yapmamız gereken en önemli şey sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın uyarılarına kulak asmak, sosyal mesafeyi korumak, hijyen kurallarına dikkat etmektir. Bunun yanında en az kendimizi koruduğumuz kadar doğayı da korumak boynumuzun borcudur.
“HER ŞEYİN DOĞADA BAŞLAYIP DOĞADA BİTECEĞİNİ ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR”
Canberk ŞİMŞEK :Dünya’da yaşanan bu salgın hayatı bir çok şekilde değiştirdi ve farklı etkiler bıraktı artık girip çıktığımız her yerde maske, eldiven kullanıyoruz fakat kullandığımız maskeler, eldivenler sokaklara, bahçelere, parklara atılıyor ve bu konuda bilinçsiz şekilde hareket ediyoruz. Öncelikle yerlere çöp atmanın ne kadar yanlış olduğunu kavramamız gerekiyor. Bu süreçte kendimizce bir çok önlemler alıyorduk fakat düşündüğümüz şey sadece kendi evimiz oluyor. Sokakları, parkları kirletmeye devam ediyoruz. aldığımız önlemler hal böyleyken hiçbir şeye yaramaz. Doğayı kirletmememiz gerektiğini, her şeyin doğada başlayıp doğada biteceğini öğrenmemiz gerekiyor

NOT
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan “Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbirlerine İlişkin” genelgede evlerden ve iş yerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve ‘diğer atık’ kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi hususlarında uygulamaya esas hükümler yer alıyor.
Ülkemizin karşı karşıya kaldığı koranavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ülke sathında alınan tedbirler doğrultusunda, gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının uygun şekilde yönetiminin sağlanması gerekmektedir.
Bu kapsamda hazırlanan 2020/12 sayılı Bakanlık Genelgesinde;
• Sağlık kuruluşlarının karantina bölümlerinde veya karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar ile kurum, kuruluş ve işletmelerin revir ve diğer tıbbi birimlerinde oluşan atıkların “tıbbi atık” olarak yönetilmeleri ve diğer atıklar ile karıştırılmamaları,
• Kurum, kuruluş ve işletmelerin bina ve yerleşkelerinde oluşan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi, ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “diğer atık” kategorisinde “evsel atık” olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi,
• Evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi hususlarında uygulamaya esas hükümler yer almaktadır.
(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

1 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TBMM’de toplam 10 kişide korona virüs görüldü

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
318.663

VAKA

279.749

İYİLEŞME

8.195

ÖLÜM

38.914

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
33.978.492

VAKA

23.644.768

İYİLEŞME

1.014.291

ÖLÜM

10.333.724

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Geçmişte büyük dersler aldığınız olayları tekrar hatırlayacağınız bir gün olabilir. İçselleştirme ya

  Devamı

  BOĞA BURCU

  Ruhsal olarak kendinizi sıkışmış hissedebileceğiniz bir gün. Ani gerilimlere karşı öfke kontrolünüzü

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Çalışma ortamınızda alıngan olabileceğiniz bir gün içerisinde olabilirsiniz. Yanlış anlaşılmalara mü

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  Kendinize dahi itiraf etmekten çekindiğiniz konular bir bir önünüze geliyor olabilir. Geçmişte hatal

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Duygusal olarak kendinizi bitkin hissedebileceğiniz bir gün içerisinde olabilirsiniz. Ruhunuza iyi g

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Yeni iş hayatınızda bugün sözleşme imzalayabileceğiniz bir gün olabilir. İmzalamadan önce maddeleri

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Hayatınızı dengede tutmakta zorlanabileceğiniz bir gün olabilir. İkili ilişkileriniz veya aşk ilişki

  Devamı

  AKREP BURCU

  Duygusal ilişkilerinizde güçlü iletişiminiz sayesinde karşı konulmaz biri olabilirsiniz. Size hayır

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Ailenizle duygusal gerilimlerin yaşanabileceği bir gün. Kendinizi ifade ederken karşınızdaki kişiyi

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Çalışma ortamınızda oldukça yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Bütün sorumluluk üzerinize yıkılmış gibi

  Devamı

  KOVA BURCU

  Duygularınız iletişiminizi etkiliyor olabilir. Karar aşamasında olduğunuz konularda duygusal düşüner

  Devamı

  BALIK BURCU

  Duygularınız, hayalleriniz, umutlarınız hepsi birbirine karışmış gibi hissedebileceğiniz bir gün. Ki

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.