13 Haziran 2018

Akturan: Türkiye, cihaz mezarlığına dönüştü

Akturan: Türkiye, cihaz mezarlığına dönüştü

Medikal aletler ve cihazlar sektöründe gelişen yenilikler hastalara umut olmaya devam ediyor. Her geçen gün yeni imkan ve teknolojilerle gelişen sektör çeşitli hastalara şifa olur nitelikte. Kolon kanseri ve buna benzer rahatsızlıklarda hastaların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan ‘’Kolostomi irigasyonu setini’’ ve medikal sektörünün başlıca sorunlarını Gökyüzü Medikal’ın kurucularından  Feride Akturan ve Kolostomi ve Ostomililer Derneği’nin Kurucu Başkanı Talat Cankıymaz’la birlikte ele aldık.

Medikal aletler ve cihazlar sektöründe her geçen gün yenilerinin eklendiği cihaz ve aletler hastalara umut olmaya devam ediyor. Uzun zamandan beri medikal sektöründe yer alan  Gökyüzü medikal, çeşitli öneriler ve alternatifler geliştirerek hastalara yardımcı oluyor. 25 yıldır sektöre emek veren kişilerden biri olan Feride Akturan ‘’ Gökyüzü medikal olarak ne yapabiliriz diye düşünürken yara bakımı ve kolostomi irrigasyonu  üzerine çalışalım dedik. Çünkü, bu konu henüz Türkiye’de bilinmiyor ve çok fazla da önem verilmiyor’’ diyerek ürünün sadece kendilerinde olduğunu belirtti. Akturan konuşmasına şöyle devam etti:

‘’’Medikal sektör son zamanlarda geniş bir ürün yelpazesiyle hastalara hizmet etmektedir.  Kısaca, medikal sektörünün sorunlarına değinecek olursam bu sektörün, özellikle 2006’da yapılan köklü değişiklikten beri ciddi sorunları olduğunu düşünmekteyim. Yapılan bu değişiklikler medikal sektörünün de biraz tadını kaçırdı. ‘’

‘’ŞEKER ÖLÇÜM STRİBİ MEDİKAL FİRMALARININ LOKOMOTİFİYDİ’’

Sadece medikal firmalarının satması gereken ürünlerin artık eczanelerde de satılır hale gelmesinin dezavantajını yaşadıklarını belirten Akturan, ‘’ 15  Haziran 2006’da şeker ölçüm striblerinin eczanelerde satılmasının önünün açılmasıyla birlikte birçok medikal firma batarak, her şeyi kapatmak zorunda kaldı. Çünkü, şeker ölçüm stribi medikal firmalarının lokomotifiydi. Eczane satışlarının önünün açılmasıyla birlikte Türkiye, cihaz mezarlığına dönüştü.’ ’ifadesini kullandı.

Akturan, “Firmaların yetki belgesi alması bizler için iyi oldu çünkü eskiden her önüne gelen medikal firma açabiliyordu. İşi bilen, bilmeyen, sağlıkçı olan olmayan herkes bu sektörde para kazanmak amacıyla devam ediyordu. Bu kesinlikle sağlıklı bir durum değildi ve oldukça sakıncalıydı.  Medikal firmalarına yetki belgeleri verilince üniversite mezunu ya da bu sektörde uzun zamandır tecrübesi olan kişilerin firma kurmasına olanak sağlandı. Ayrıca bir sorumlu müdür ile bir satış elemanı mutlaka olsun istendi. Bu uygulama, medikal firmalara standart getirmesi açısından oldukça önemli ve güzel bir adımdı. Sonrasında yine çok büyük bir malzeme  grubu eczanelere girdi. Böylece ikinci büyük hamlede medikal firmalarına yapılmış oldu’’ dedi.

AKTURAN: ‘’ECZANELERİN SATACAKLARI ÜRÜNLER BELLİ, MEDİKALLERİN SATACAKLARI BELLİDİR’’

Medikal sektörüyle alakalı olarak da yetki belgemiz varsa o zaman işimizi devam ettirelim diyen Akturan, ‘’Eczaneler bu anlamda bizlere karışmasın. Eczanelerin satacakları ürünler belli, medikallerin satacakları bellidir. Bütün pazar ve saha çalışmalarını medikal firmalar yaparken işin kaymağını eczaneler yiyor diyerek bu anlamdaki şikayetini dile getirdi.

‘’SOSYAL AÇIDAN BAKTIĞINIZDA SEKTÖR YERLERDE SÜRÜNÜYOR. ‘’

Medikal sektöründe devletin payı üzerine bilgilendirmelerde bulunan Feride Akturan, ‘’Devlet hastaneleri en az bir sene ödeme yaparken üniversiteler üç- dört seneye  kadar ödeme yapıyor. Böylece medikallerin perakende işi bitmiş oldu, üniversite ihalelerine, devlet hastanelerine girme işi bitmiş oldu yani bir diğer vurucu hamlede buradan gelmiş oldu. Böylece küçük ve orta ölçekli firmalar zarara uğradı. Şuan medikal firmalar ve çalışanları büyük bir yer kaplıyor fakat sosyal açıdan baktığınızda sektör yerlerde sürünüyor’’ dedi.

‘’GÖKYÜZÜ MEDİKAL OLARAK BU ÜRÜNÜ TÜRKİYE’YE YENİ SOKABİLDİK’’

Uzun zamandan beri medikal sektöründe yer alan Gökyüzü Medikal, alanında  çeşitli öneriler ve alternatifler geliştirmeye devam ediyor. Akturan:  ‘’Hastalar için ne yapabiliriz derken yara bakımı ve kolostomi irigasyonu üzerine çalışmak istedik. Çünkü, bu konu henüz Türkiye’de yeterince bilinmiyor  ve çok fazla da önem verilmiyor fakat Avrupa’ya baktığımızda yeni geliştirdiğimiz kolostomi irrigasyonu seti yaklaşık 8- 10 yıldan beri kullanılmaktadır. Gökyüzü medikal olarak bu ürünü Türkiye’ye yeni sokabildik. İnsanların bu ürünü kullanmama sebeplerinden biri bu ürünün yeterince bilinmemesi.  Kolostomi, kalın bağırsağın bele yakın bir alandan dışarıya verilerek normal rektum yolunun kapatılması demektir.  Yaptığımız araştırmalara göre ülkemizde, en az 60 bin kişi kolostomi torbası kullanıyor. Özellikle kolon kanseri hastalarına veya bazı tıkanıklık ve bağırsakla alakalı diğer rahatsızlıklar da kolostomi açılmasına neden olabiliyor. Kalın bağırsağı bel bölgesinden dışarı verince oradan sürekli olarak bir çıktı oluşuyor bu çıktıyı da toplamak için kişi, kolostomi torbası dediğimiz torbaları kullanıyor. Böylece bütün gaita o torbaya akıyor. Düşünün, belinizde bir torbayla gün boyu geziyorsunuz ve onu en az günde 2 -3 defa değiştirmeniz gerekiyor. 2- 3 defa değiştirseniz bile bazen gaz çıkışını engelleyemiyorsunuz bu da kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkileyebiliyor ve hayat standartları oldukça düşmüş oluyor’’ şeklinde konuştu.

‘’ KOLOSTOMİ TORBASINI ORTADAN KALDIRACAK DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR ÜRÜN ORTAYA SUNDUK’’

Akturan’’  Biz Gökyüzü Medikal olarak, kolostomi torbasını ortadan kaldıracak devrim niteliğinde bir ürünün Türkiye satışını yapmaya başlayarak bu konuda öncülük yapmak istedik. Esas düşüncemiz, sadece para kazanmak değil. Kişileri de vicdani olarak düşünüp onların yaşam standartlarını yükseltmek gibi bir amacımız var. 25 senedir de bu konuda hep aynı doğrultuda düşündük. Bu ürünü kullanması uygun olan, üstüne basarak belirtmek istiyorum herkes kullanamıyor ama çok büyük bir yüzde kolostomi hastalarının hemen hemen %50’si %60’ı bu ürünü kullanabilecek durumda diyerek ürün hakkında açıklamalarda bulundu. Feride Akturan sözlerine şöyle devam etti:

‘’Kolostomi için kullanılan irrigasyon setimizde sadece içilebilir çeşme suyu kullanılıyor bu da  bağırsakların bozulmasını engelliyor. Kullanılan su, vücut ısısında olduğu için bağırsaklar herhangi bir şekilde ilaçlardan etkilenmeden bir boşaltım sağlıyor. Kolaylığı ve sık sık değiştirilmemesi sebebiyle bir anlamda hayat standarttını yükselten bir set. Hastalar namazlarını  çok rahat kılabilir, tatile gidip rahatça tatilini yapabilir, denize girebilir. Bu anlamda hastaların geri dönüşleri de oldukça olumlu. İrrigasyon setinin, kolostomi hastalarında, felçli hastalarda veya bağırsaklarında sürekli kabızlık yaşayan hastalarda kullanım alanı var. Normalde belden aşağısı felç olan kişiler devamlı hasta bezi bağlamak durumundadırlar.  Bu yüzden sosyal yaşantıları olumsuz yönde etkilenmektedir. Dışarıda yemek yiyemiyorlar, herhangi bir yere gidemiyorlar. Bu tür hastalarımızda normal makattan lavman yaparak kolostomi irrigasyon setini kullanabilirler. Çoğu hastamız bu ürünle geç tanıştığı için bir hayli üzgün neden bu setle daha önceden tanışmadık diye pişman oluyorlar. Bu ürünün, diğer lavmanlardan farkı içinde herhangi bir ilaç olmaması ve içilebilir vücut ısısında suyun kullanılmasıdır. Dolayısıyla, bu anlamda bağırsaklara da bir zararı yok. Gökyüzü Medikal bünyesine bir iki aya bu ürünün pompalı şekli gelecek bu sayede çok daha kısa sürede sıvıyı bağırsaklara verecek ve ısıyı daha iyi kontrol edebilecek’’ şeklinde konuştu.

Kolostomi irrigasyonunun her bütçeye uygun olduğunu belirten Akturan, ‘’ İrrigasyon setinin 6 aylık kullanımının hesabını yaptığımızda hastanın, 6 ayda toplamda 1.300- 1.400 lira arası para ödemesi gerekiyor.’’ dedi.

’’MEDİKALLERİN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ ÇOK ZAYIF’’

Akturan , son olarak okuyuculara ‘’Medikallerin sivil toplum örgütleri çok zayıf, eczacıların ise bir hayli fazla. Bu nedenle bu röportajı okuyan medikalci arkadaşlarımızın da sivil toplum örgütlerine  katılmalarının çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Çünkü medikalciler ve eczacılar karşı karşıya geldiğinde ortaya şu çıkıyor;  devlete kayıtlı 15 bine yakın medikal firma var, eczacılarınsa yaklaşık olarak 20bin civarında. Devlete kayıtlı 15 bin medikal firması olmasına rağmen sivil toplum örgütlerine kaydedilmiş olanı bini geçmiyor. Eğitimli ve konuya hakim kişilerin Sağlık Bakanlığı’nda olması ve  medikal sektörüyle uğraşan kişilerin de sivil toplum örgütlerine mutlaka kayıt olmaları bizler için çok önemlidir. Feride Akturan, Kolostomi irrigasyonunda, bize destek veren Kolostomi ve Ostomililer Derneği Başkanı  Talat Cankıymaz Bey var. Kendisi de setin kullanımında öncelikli olan kişilerden biridir. Önce kendi kullanıp deneyimlerini sosyal medya aracılığıyla insanlara duyuruyor. Bu konuda Talat Bey’e ne kadar teşekkür etsek azdır desteğini hiçbir zaman üzerimizden çekmedi diyerek sözü Talat Cankıymaz’a verdi.

Talat Cankıymaz kendisi ve hastalık hakkında bilgilendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

Kolostomi ve Ostomililer Derneği’nin kurucu başkanıyım. Yaklaşık 16 senedir kolon-karaciğer ve akciğer kanseriyim. Hastalığa yakalandıktan sonra aynı durumu yaşayan, aynı hastalığı taşıyan arkadaşlarıma neler yapabilirim diye uzun uzun düşündüm. Sosyal sorumluluk projesine katılarak kendim gibi kolon kanseri olan insanlara gönüllü olarak tam 7 sene, toplamda 4 saatimi ayırarak onlara hizmet ettim. Hastaların torbalarını değiştirdik onlara moral ve motivasyon aşıladık ve tam 7 sene sonra kafamda  dernek kurma fikri oluştu. Derneğimi kurdum ve tam 6 senedir de faaliyetlerime devam ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Eski kullandığı kolostomi torbasının dezavantajlarını belirten Cankıymaz, ‘’Eskiden kullandığım kolostomi ürünün devlet açısından maliyeti yüksekti ama biz hastalar olarak ne kadar ihtiyaç varsa o oranda yazdırmaya gayret ediyoruz. Eski kullandığım kolostomi ürününde evde devamlı yatanlar ve dışarıya çıkamayanlar için tabi ki bir sorun yok ama  aktif olan hastalar ve toplum içine giren hastalar için torba biraz sıkıntı yaratıyor. İstem dışı gaz çıkabiliyor bu da insanların dikkatini çekebiliyor ama tamamıyla irrigasyonla alakalı. Örneğin, Gökyüzü medikalden aldığım yeni kolostomi setini 4 5 gündür kullanmama rağmen inanılmaz derecede rahatım. Takım elbise giyebiliyorum, kemer takabiliyorum en azından psikolojik olarak rahatım. İnsanların psikolojisi yüksek olduktan sonra bu durum yüzüne kesinlikle yansıyor. İnsanın içi, dışına yansır diye boşuna dememişler bu anlamda sıkıntı yaşamadığın zaman daha bir güler yüzlü oluyorsun.

CANKIYMAZ’’ TOPLUM OLARAK ÜSTÜMÜZE DÜŞEN EN BÜYÜK GÖREV BU HASTALIĞA KARŞI FARKINDALIK YARATMAK’’

Talat Cankıymaz,  son olarak kendisiyle aynı sorunu yaşayanlara ‘’Benim gibi olan hastalara yeni kolostomi irrigasyon setini  muhakkak denemelerini tavsiye ediyorum. Daha önce neden denemedik diyeceklerinden adım gibi eminim. Kendi kendime bile şunu söyledim. 16 senedir kolostomi torbasını taşıyorum daha önce neden böyle bir girişim yapmadım o kadar zorlandığım zamanlar ve torbanın patladığı zamanlar oldu ki perişan hallere düştüm. İnanın bunlara hiç gerek kalmadığını anladım. Eski kullandığım ürün daha fazla yer kapladığı için daha çok göze çarpıyor, insanların dikkatini daha fazla çekiyordu şimdi yeni setle beraber küçük bir parça takıyoruz  aynı yara bandı gibi. Böylece sanki orada ufak bir yara varmış da onu kapamak adına bir aparat takıyormuşuz algısı oluşuyor. Küçük bir parça olduğu için bizler için de rahat ve kullanışlı oluyor. Gökyüzü medikal beni bu konuda bilgilendirmeseydi hala eski ürünü kullanmaya devam edecektim. Bu hastalık aslında utanılacak bir şey değil, rabbimin bizlere verdiği bir sınavdır. Toplum olarak üstümüze düşen en büyük görev bu hastalığa karşı farkındalık oluşturup, nasıl başa çıkacağımızı ne gibi çözüm yolları üretebileceğimizi bilmektir’’ mesajını verdi.

(Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER)

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ